Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Tramwaj na Rataje: od środy regularna jazda

Adam Kompowski, współpraca leh, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Trasa tramwajowa przez most św. Rocha może mieć takie znaczenie dla Rataj, jak PST dla Winograd i Piątkowa - uważa Jerzy Nawrocki, zastępca szefa Zarządu Dróg Miejskich. Już w środę torami przez most św. Rocha, o które upominała się "Gazeta", zaczną regularnie kursować tramwaje.
Z analiz zleconych przez drogowców wynika, że znaczna część pasażerów MPK dziś korzystających z połączeń przez mosty Królowej Jadwigi i Mieszka I będzie teraz jeździć nową trasą przez most Św. Rocha.

- Dlatego puścimy tam na razie trzy linie: 5, 15 i 16 - mówi prezes MPK Wojciech Tulibacki. W godzinach szczytu dodatkowo po trasie "szesnastki" pojedzie linia 26.

Centrum Poznania zyska

Tramwajów na nowej trasie może być więcej, jeśli pasażerowie będą chętnie z niej korzystali. Tulibacki przypomina, że z analiz przeprowadzonych przed oddaniem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju wynikało, że chętnych pasażerów pomieszczą tramwaje dwóch linii. Dziś kursują tam cztery linie dzienne i jedna nocna. Liczba pasażerów może się zwiększyć zwłaszcza po planowanym wydłużeniu trasy do Franowa.

Nadal nie ma decyzji w sprawie "trójki". MPK rozważa zmianę trasy tej linii - miałaby jeździć ze Starołęki do ronda Rataje i dalej, ul. Królowej Jadwigi oraz Strzelecką, przez centrum, na Wilczak. - Badamy opinię pasażerów w tej sprawie, decyzja będzie po 15 sierpnia - mówi Tulibacki.

Budowę prowadził Zarząd Dróg Miejskich. Razem z nowym mostem kosztowała 150 mln zł, z tego ponad 27 dała Unia Europejska. Drogowcy podkreślają, że inwestycja poprawi jakość centrum miasta. Zamknięcie dla ruchu Podgórnej (od Szkolnej do pl. Bernardyńskiego) i ul. Dowbora-Muśnickiego sprawi, że w okolicach Starego Rynku będzie ciszej i spokojniej. Sam tramwaj będzie mało hałasował - do wygłuszenia drgań zastosowano najnowocześniejsze na świecie niemieckie technologie.

Grobelny z batem i konkurs "Gazety"

Uroczyste otwarcie nowej trasy tramwajowej zaplanowano na wtorek. O godz. 18 na ul. Kórnickiej na wysokości Politechniki Poznańskiej w niebo wzbiją się setki balonów. Z Kórnickiej kolumna tramwajów wyruszy do centrum. Na czele pojedzie konny tramwaj, którym powozić będzie prezydent Grobelny.

Zanim jednak to wszystko nastąpi, "Gazeta", która z racji swojego zaangażowania w walkę o nową trasę czuje się z nią szczególnie związana, wraz z Kupcem Poznańskim przygotowała dla poznaniaków niespodziankę. Zapraszamy na spacer nową trasą tramwajową. Można wygrać nagrody. Jak? Na czterech nowych przystankach pomiędzy godz. 14 a 17 będzie można zebrać kolejno cztery pieczątki (na kuponie, który będzie można dostać na miejscu, można go też będzie wyciąć z wtorkowej "Gazety"). Pod nimi prosimy dopisać hasło reklamujące nową trasę, po czym kupon do godz. 17 wrzucić do urny w Kupcu Poznańskim. Jury złożone z przedstawicieli "Gazety", Kupca, ZDM i MPK wybierze 10 haseł, a ich autorów nagrodzi upominkami. Autor najlepszego hasła otrzyma kwartalną sieciówkę MPK.

Wszystko o nowej trasie i szczegółowy program uroczystego otwarcia oraz naszego konkursu - we wtorek w specjalnym dodatku o tramwaju na Rataje.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona