Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Kraków: Tramwaj jak Orient Express

RMF FM,

dodane przez MQ

Secesyjne ornamenty, lustrzany sufit i wnętrze obite burgundowym pluszem - w tak wyrafinowanych okolicznościach już od poniedziałku będzie można w Krakowie napić się kawy i posłuchać opowieści o jego zabytkach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wyjątkowa kawiarnia ma dwa wagony, a widok za oknami zmienia się jak w kalejdoskopie.
Na pomysł "tramwaju retro" wpadli krakowscy przedsiębiorcy. Niezwykła kawiarnia ma wzbogacić turystyczną ofertę miasta pod hasłem "Cracow for you". Trasa przejazdu obejmuje Salwator, Rynek i Kazimierz - przecina miasto z zachodu na wschód, zupełnie jak słynny Orient Express. To właśnie on stał się inspiracją dla pomysłodawców. Jak zapewniają, krakowski Orient Express przeniesie gości w czasie i ukaże klimat Starego Miasta.

W tramwaju będzie można posłuchać historii Krakowa, a na ekranach pokażemy wnętrza mijanych obiektów - mówi Jacek Legendziewicz, dyrektor krakowskiego Biura Podróży Jordan.

Tramwaj będzie kursował 6 razy w ciągu dnia. Będzie można dosiąść się na dowolnym przystanku. Na pokładzie nie zabraknie też poczęstunku - i dla ciała, i dla ducha, bo godzinną przejażdżkę przy kawie umili płynąca z głośników muzyka Chopina.

W rolę krakowskiego Orient Expressu wcielił się niemiecki tramwaj GT6, wyprodukowany w 1962 r. Jak zapewnia Piotr Bober, koordynator projektu, jeszcze cztery miesiące temu jeździł po ulicach Krakowa. Dziś jest nie do poznania. W środku 32 miejsca siedzące ze stolikami, plusz, lustra, fornirowane drewno i mosiężne ozdoby. Wszystko utrzymane w klimacie secesji - podkreśla Bober.

Bordowy tramwaj oznaczony jest logo "Cracow for you" i adresem strony internetowej. Wieńczy go złota korona z połyskującymi, sztucznymi brylantami. Ma być po królewsku. To pierwszy taki tramwaj w Polsce - zapewnia koordynator prac wykończeniowych.

Krakowski Orient Express wyruszy w trasę w najbliższy poniedziałek, 13 sierpnia. Uroczysta inauguracja odbędzie się o godz. 11 na pl. Wszystkich Świętych.

Tramwaj będzie kursował codziennie, w godz. 9 - 17.30, na trasie: ul. św. Wawrzyńca, Starowiślna, Na Zjeździe, Limanowskiego, Legionów Piłsudskiego, Krakowska, Stradomska, św. Gertrudy, Dominikańska, Franciszkańska, Straszewskiego, Piłsudskiego i al. 3 Maja do Cichego Kącika, a stamtąd na Salwator (ul. Zwierzyniecką i Kościuszki). To jednak jeszcze nie koniec trasy, bowiem z Salwatora kawiarnia na kółkach pojedzie znów w kierunku pl. Wszystkich Świętych i dalej ulicami: św. Gertrudy, Stradomską, Dietla, Monte Cassino, Kapelanka i Brożka dotrze do Łagiewnik, po czym przez ul. Wadowicką, Kalwaryjską, Krakowską, Dietla i Starowiślną wróci na ul. św. Wawrzyńca. Przejazd całą tą trasą zajmie nieco ponad godzinę.

źródło: RMF FM

brak komentarzy