Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Podwyżki dla urzędników

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez Phobos; zmodyfikowane

Od maja płacimy więcej za przejazdy tramwajami i autobusami. Od kilku tygodni Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wprowadza ograniczenia w rozkładach. Jeździmy więc drożej, rzadziej i w większym tłoku. A wszystko po to, by w kasie ZDiTM przybyło pieniędzy. Tylko nie wiadomo, na co...
Ostatnie podwyżki uchwalono w lutym 2002 r. W tym czasie znacznie wzrosły ceny paliwa, autobusy i tramwaje się zestarzały, a część kierowców i motorniczych, zarabiających grosze, uciekła na Zachód. Pasażerowie łudzili się jednak, że tegoroczna podwyżka wpłynie na poprawę sytuacji w miejskiej komunikacji. Nic jednak na to nie wskazuje. Za to ZDiTM wprowadza „reformę".

- W komunikacji tramwajowej nie przewiduje się istotnych zmian - zapowiada Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM. - Inaczej będzie na liniach autobusowych. W sumie będzie to ograniczenie przewozów o ok. 5-6 proc. - tłumaczy Marta Kwiecień-Zwierzyńska.

Jeszcze w tym roku autobusy pokonają ok. 130 tys. km mniej, niż planowano. W roku przyszłym plan przewozów będzie zmniejszony o ok. 900 tys. km. Teoretycznie powinno to przynieść oszczędności. Pasażerowie nie mogą jednak liczyć na nowsze autobusy, nowoczesne wiaty, automaty biletowe czy podniesienie standardu w komunikacji.

- Środki uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone na pokrycie wyższych kosztów komunikacji miejskiej. Od 1 czerwca płacimy przewoźnikom wyższe stawki za każdy przejechany kilometr - mówi M. Kwiecień-Zwierzyńska.

Tyle tylko, że tę różnicę miała pokryć dodatkowa dotacja z UM, jaką Zarządowi Dróg przyznano wiosną. Tymczasem dyrekcja firmy sporządziła pismo, z którego wynika, że kwoty zaoszczędzone na reformie sieci mają posłużyć do zwiększenia pensji pracownikom ZDiTM. Z naszych informacji wynika, że płace mają wzrosnąć średnio o 90 zł na osobę. Dyrekcja ZDiTM przewiduje wyrównanie za okres od 1 stycznia.

Gdyby ten wariant się sprawdził, wyjdzie na to, że dodatkowe środki zamiast poprawić komfort podróżowania, poprawią jedynie sytuację pracowników ZDiTM. A pasażer płaci więcej, za większy tłok i dłuższe oczekiwanie!

źródło: Kurier Szczeciński

Około godziny 2 w nocy 23 sierpnia, nasz serwis został z powodzeniem zaatakowany przez sprawcę ukrywającego się pod pseudonimem "Pogromca". W niewybrednych słowach zaczął on atakować webmastera naszego serwisu za publikację niniejszego artykułu, grożąc mu trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, co zgodnie z art. 190 par. 1 Kodeksu Karnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 2. To chyba najlepszy dowód na to, że niniejszy artykuł jest kontrowersyjny.
Przeczytaj więcej na temat Podwyżki w ZDiTM:

76 komentarzy