Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Bardzo odjazdowy tramwaj

Marta Skłodowska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Wagon w barwach charakterystycznych dla najszybszych niemieckich międzymiastowych pociągów ICE 10 września pojawi się na ulicach Łodzi.
Mimo że nie dojedziemy nim do Berlina, wagon jest symbolem usprawnienia komunikacji między miastami - w ramach artystycznego projektu pomalowała go wspólnie dwudziestka studentów Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi i Berlina.

To już druga tramwajowa akcja artystyczna w pojazdach należących do otwartego na inicjatywy młodych artystów MKT (Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej).

Ich interwencje sprawiły, że utrzymany w stylistyce retro wagon stał się niemal ekskluzywny. Do środka wejdziemy po złotych schodach; jeden z foteli został po królewsku obity czerwoną skórą (Izabela Rogaczewska), inny ma własną klimatyzację (Jan Formann), a na końcu wagonu panuje domowa atmosfera, bo Justyna Jakóbowska wykleiła go tapetą.

Można też bez obaw dotykać poręczy, bo Sebastian Siechold i Leander Schwazer przeprowadzili performance "Polish art" ("Polish" to po angielsku polerować) i ubrani w ochronne kombinezony z niemiecką precyzją wyczyścili wszystkie metalowe rurki.

Ironiczną parafrazą zwykle umieszczonych w tramwajach napisów, takich jak "w czasie jazdy proszę trzymać się uchwytów lub poręczy" są żółte vlepki Macieja Bohdanowicza ze znakami zakazu: "Nie patrzeć", "Nie oddychać", "Nie czytać", "Nie siadać", "Nie stać". Obok białe naklejki z napisami zachęcającymi do ustąpienia miejsca (np. "Ustąp miejsca artystom").

Zmienił się nawet widok za oknem: patrząc przez jedno z nich ma się wrażenie, że jest się w akwarium, bo przestrzeń między szybami wypełniona jest wodą (Klaas Huebner), a przez niektóre szyby wciąż widać monumentalne, ale coraz bardziej zniszczone murale z epoki "przedkapitalistycznej" sfotografowane przez Macieja Mraczka.

Tramwaj jest tylko jednym z miejsc w przestrzeni publicznej, w którym można się natknąć na ich działania - skoncentrowane wokół tego, jak odbiera się przestrzeń miejską "będąc pasażerem, spacerowiczem, turystą, mieszkańcem albo zagubionym obcokrajowcem".

Studenci od początku września uczestniczyli w warsztatach "Moje Twoje Miasto", a dokumentację reszty ich działań będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24, wernisaż w sobotę o godz. 18). Łódzko-berlińskie warsztaty wpisują się w ideę Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona