Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Olsztyn: W Dzień bez Samochodu pojedź autobusem

Marcin Wojciechowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

"Zamień wóz na bus" - takim hasłem na plakatach już od poniedziałku miejscy przewoźnicy z całego kraju będą zachęcać do korzystania z ich usług. Olsztyńskie MPK posunęło się jeszcze dalej. Przez jeden dzień, 22 września, każdy kierowca będzie mógł jeździć autobusami za darmo na wszystkich liniach.
"Zamień wóz..." to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym będzie 22 września - Dzień bez Samochodu, ustanowiony po to, aby promować ekologiczne środki transportu.

Dzień bez Samochodu zadomowił się już w kalendarzu MPK, ale nie zagościł jeszcze w świadomości wielu olsztyńskich kierowców. - Dlatego będziemy namawiać ich, by w przyszłą sobotę zostawili w garażach swoje auta i skorzystali z miejskiej komunikacji. Przejazdy będą bezpłatne dla kierowców i ich rodzin i to na wszystkich liniach, w razie kontroli trzeba będzie tylko okazać dowód rejestracyjny swojego samochodu - zapowiada Mieczysław Królak, prezes MPK w Olsztynie. - Niech nawet tylko ułamek procenta kierowców przekona się dzięki tej akcji do miejskiej komunikacji, to już będzie ogromny sukces i korzyść dla naszego środowiska.

Do podróżowania publiczną komunikacją namawia też Krzysztof Zienkiewicz, rzecznik MPK. - Przemawia za nią wiele czynników - mówi. - Przeciętny autobus może zabrać 150 pasażerów, zużywa przy tym około 40 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Żeby przewieźć tę samą liczbę osób samochodami, potrzeba 30 pojazdów, które spalą aż 240 litrów paliwa na 100 km emitując gigantyczne ilości spalin.

W Dzień bez Samochodu obchodzony w 2006 roku za okazaniem dowodu rejestracyjnego za darmo można było w Olsztynie jeździć tylko autobusami linii nr 1. Dlaczego teraz MPK decyduje się rozszerzyć akcję? - Bo zależy nam, aby tym razem wszyscy olsztyńscy kierowcy mieli szansę włączyć się i "Zamienić bus na wóz" - tłumaczy Mieczysław Królak. - W zeszłym roku 22 września "jedynką" podróżowało o 30 proc. więcej pasażerów niż zwykle.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona