Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Rozmowy z BVG Berlin

Urząd Miasta Szczecin,

dodane przez leks; zmodyfikowane

O nowych możliwościach finansowania komunikacji miejskiej, zmianie unijnych przepisów w tym zakresie i nowych tramwajach dla Szczecina rozmawiali dziś przedstawiciele niemieckiej firmy BVG z Berlina z zastępcą prezydenta Beniaminem Chochulskim oraz szefostwem MZK.
BVG reprezentowali dyrektor Klaus – Dietrich Matschke, oraz członek zarządu Thomas Necker.

Oprócz wizyty w magistracie przedstawiciele BVG odwiedzili także zajezdnię Pogodno, mieli też okazję przejechać się tramwajem, który miasto w ubiegłym roku zakupiło w Berlinie.

Partnerzy niemieccy zgodnie ocenili, że szczecinianie bardzo dobrze obchodzą się z taborem. W Berlinie tramwaje są niszczone przez wandali i nie wyglądają tak dobrze jak w naszym mieście.

Miasto Szczecin w firmie BVG kupiło w ubiegłym roku 21 przegubowych tramwajów. Trwają negocjacje dotyczące kupna kolejnych 30 wozów.

Wagony, które chce kupić miasto mają około 17 lat. W połowie lat 90-tych przeszły modernizację. Wszystkie wozy mają silniki i mogą kursować osobno, jednak w Szczecinie będą łączone w składy. Kupowane Tatry T6 mają ten sam rozstaw osi, co jeżdżące po Szczecinie wagony przegubowe, dlatego nie będzie problemów z mijaniem się na torach.

Negocjacje z niemieckim przewoźnikiem trwają kilka miesięcy. Kolejne rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu.

Wszystkie tramwaje powinny trafić do Szczecina do stycznia 2008 roku. Zastąpią sprowadzone w 1996 roku tzw. 50-letnie "helmuty" oraz najstarsze wozy typu 105N.

Obecnie po Szczecinie jeżdżą 204 tramwaje. Zgodnie z analizami do 2020 roku miasto powinno wymienić 144 z nich. Potrzeba na to blisko 800 milionów zł. Modernizacji wymagają również torowiska. Potrzeba na to prawie 240 milionów. Miasto o środki na modernizację torowisk i taboru chce pozyskać z Unii Europejskiej w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

źródło: Urząd Miasta Szczecin

Przeczytaj więcej na temat Tramwajowe „berlińczyki”: więcej na ten temat…

możliwość komentowania została wyłączona