Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Wyrzucony za Jurczyka

Ynona Husaim-Sobecka, Głos Szczeciński,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Po trzech miesiącach urząd miasta ujawnił wyniki kontroli w MZK. Były one podstawą do zwolnienia szefa firmy, doktora Jerzego Manduka.
- Były dyrektor MZK jest w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia z pracy. W tym czasie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Do 15 listopada zastępuje go Krzysztof Turczyn - twierdzi Sebastian Wypych z biura promocji i informacji urzędu miejskiego.

Manduk otrzymał zwolnienie z pracy pod koniec sierpnia. Jest pracownikiem MZK do 30 listopada.

Stracił zaufanie- Powodem odwołania pana Manduka były wyniki kontroli przeprowadzonej w MZK. Wykazane nieprawidłowości i utrata zaufania do pana Manduka uniemożliwiają dalszą współpracę. Stąd podjęte decyzje - uzasadnia swoją decyzję Beniamin Chochulski, wiceprezydent Szczecina.

Przeciw zwolnieniu dyrektora protestowały wszystkie związki zawodowe. Pracownicy napisali nawet petycję do Piotra Krzystka, by odwołał swoją decyzję. Przekonywali, że Manduk jest kompetentnym i odpowiedzialnym dyrektorem. Nieoficjalnie mówiono, że to odwołanie polityczne, Manduk startował w wyborach na prezydenta Szczecina.

Co wykryli kontrolerzy?Kontrolerzy stwierdzili, że dyrektor podpisał umowę na korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych z osobami, które nie miały takich uprawnień. Dzięki niej pobrał w ciągu 6 lat 24 tysiące złotych z kasy firmy. Zatrudnił jedną osobę, która nie miała odpowiednio długiego stażu pracy.

Najgorszym przewinieniem było to, że dyrektor przedłużył z załogą układ zbiorowy. Gwarantuje on załodze wysługę lat, czyli wzrost płac w zależności od okresu pracy - 1-procentową podwyżkę za każdy rok pracy. Pracownicy otrzymują też tzw. jubileuszówki wyższe niż przewiduje kodeks pracy. Za pracę w niedziele załoga MZK dostawała zarówno dzień wolny, jak i pełne wynagrodzenie. Tylko w 2006 roku kosztowało to firmę 1,2 mln złotych.

Układ zbiorowy Manduk przedłużył na wyraźne polecenie prezydenta Mariana Jurczyka w 2005 roku. Co ważne, wiedziała o tym cała ówczesna rada miasta, która zajmowała się bardzo szczegółowo zasadami wynagrodzeń obowiązującymi w firmach komunalnych.

Konkurs na dyrektoraMZK ma być przekształcony w spółkę komunalną. Dokonać tego ma nowy dyrektor. Został właśnie ogłoszony konkurs na to stanowisko. Wśród wymagań jest tylko wyższe wykształcenie, pięcioletni staż pracy, niekaralność oraz dobry stan zdrowia. Nawet wśród wymagań dodatkowych nie ma ani słowa o znajomości branży. Kandydatury można zgłaszać 2 października.

źródło: Głos Szczeciński

5 komentarzy