Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Stary tramwaj zaprasza

Piotr Anuszczyk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Najbliższa niedziela 30 września to ostatnia w tym roku okazja by przejechać się zabytkowym tramwajem. Linią "0" dojedziemy do ZOO lub do Łagiewnik.
Podróż starym tramwajem to świetna okazja, by wybrać się na niedzielny spacer. Tuż przy krańcówkach na Zdrowiu i przy ul. Wycieczkowej nie brakuje terenów zielonych, a i sama jazda jest sporą atrakcją. Tramwaje 5N można już oglądać wyłącznie w muzeach. Zamiast elektrycznego brzęczyka jest w nich prawdziwy dzwonek. Próżno też szukać plastikowych siedzeń, bo wnętrze jest drewniane. Przy okazji można też poznać historię komunikacji miejskiej. Opowiedzą o niej konduktorzy, którzy są wolontariuszami z Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Bilety (bez ograniczeń czasowych) kosztują 2 zł (ulgowe 1 zł). Wszystkie można kupić u konduktora.

Linia "0" kursuje następującą trasą: Wycieczkowa - Warszawska, Łagiewnicka, Dolna, Zgierska, Nowomiejska, pl. Wolności, Legionów, Konstantynowska - Zdrowie. Odjazdy ze Zdrowia zaplanowano na godz. 13, 15 oraz 17 (ostatni kurs to zjazd do zajezdni Dąbrowskiego), a z pętli Wycieczkowa tramwaj odjeżdża o godz. 14 i 16.

Historię łódzkiej komunikacji można również poznawać przez okrągły rok w muzeum przy ul. Wierzbowej 51. Warto się do niego wybrać, bo są tam zabytkowe tramwaje m.in. wagon towarowy, którego podwozie pochodzi z 1900 roku. Są też pasażerskie Lilpopy II i III oraz świetnie zachowany Herbrand z 1910 roku. Co ciekawe, każdy z zabytkowych tramwajów jest "na chodzie" a do muzeum dotarł o własnych siłach.

"Nowością" w muzeum są dwa niezwykle rzadkie i cenne eksponaty. To złote żetony z lat 1898 i 1923, które uprawniały ich właścicieli do bezpłatnej jazdy. Eksponat został wypożyczony do muzeum przez pana Marcin Kaczyńskiego, który wygrał zorganizowany przez MPK konkurs na najciekawszą pamiątkę. Zwiedzanie ekspozycji możliwe jest od poniedziałku i środy w godz. 10 - 18 oraz we wtorki i czwartki w godz. 8 - 16. Więcej informacji na stronie http://muzeum.mpk.lodz.pl

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy