Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Autobusy niszczą nam drogę

Marek Jaszczyński,

dodane przez (użytkownik usunięty); zmodyfikowane

Autobusy miały jeździć ulicą tymczasowo, jeżdżą już ponad rok. Efekt jest taki, że droga nieprzystosowana do ciężkiego ruchu jest rozjeżdżana przez ciężkie pojazdy. Mieszkańcy walczą o przeniesienie linii autobusowych na sąsiednią ulicę.
Latem 2006 roku na ulicę Grota - Roweckiego przeniesiono część linii, które dotąd kursowały ulicą Reduty Ordona. Kolegium prezydenckie zdecydowało wówczas o czasowym wstrzymaniu ruchu linii. Czasowym, a teraz mieszkańcy tej części Pogodna liczą dziury powstające po przejeździe kolejnych autobusów. Lista zarzutów, które przedstawiają, jest długa.

Zmiany w komunikacji przeprowadzono bez konsultacji społecznych. Usunięto progi spowalniające, przez co kierowcy zaczęli jeździć szybko, a tym samym wzrosło zagrożenie. Ulica Grota Roweckiego pierwotnie zaprojektowana jako osiedlowa bez dodatkowych inwestycji została przemianowana na drogę przelotową, po której porusza się ciężki transport, bo oprócz autobusów poruszają się tu również ciężarówki.

- Jedyne co zrobili, żeby przystosować drogę do ruchu ciężkich pojazdów, to zdjęcie znaku zakaz ruchu pojazdów o nośności powyżej 3,5 tony - mówi Paweł Kwiatek, mieszkaniec Pogodna.

- Dziury i pozapadane studzienki to norma. Nasza ulica jest bardzo często łatana przez drogowców - mówi Krystyna Gorzejewska z Pogodna. - Skierowaliśmy protest do prezydenta, jak na razie bez echa.

Problem można rozwiązać w prosty sposób, skierować ruch autobusów i ciężkich pojazdów na ulicę Taczaka.

- Tam są gotowe zatoczki autobusowe, ulica jest szeroka, poza tym mieszkańcy Krzekowa mieliby bliżej do autobusu, od nas to jest niewiele dalej - wylicza Kwiatek.

Kolejny problem, to przystanek autobusowy zlokalizowany przy bloku przy ul. Berlinga 2. Powstał w miejscu dawnego parkingu.

- Parking nie jest przystosowany do znoszenia takich obciążeń - żalą się mieszkańcy. - W efekcie płyty są pozapadane i połamane.

Poza tym nowy parking, który powstał nie mieści tylu samochodów jak poprzedni.

Według informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta, linie autobusowe nr 74, 80 i 529 miały w tym tygodniu przestać kursować przez ulicę Grota Roweckiego. Wracają one na swoją stałą trasę wzdłuż ulicy Łukasińskiego. Wszystko to z powodu planowanego zakończenia prac prowadzonych w ramach programu ISPA na skrzyżowaniu ulic: Łukasińskiego i Brackiej.

- Natomiast prywatne linie autobusowe nr: 702 i 708 kursować będą do czasu wybudowania nowego przystanku autobusowego na ul. Witkiewicza przed skrzyżowaniem z ul. Grota Roweckiego - wyjaśnia Sebastian Wypych z Biuro Promocji i Informacji UM. - Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wystąpił z taką propozycją do Rady Osiedla Pogodno. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, wniosek ten zostanie zrealizowany.

Według zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, lokalizacja przystanku na początku ul. Berlinga w kierunku do ulicy Witkiewicza była wielokrotnie już zmieniana.

- Ostania nasza propozycja dotycząca zlokalizowania go na wysokości Grota Roweckiego 4c, w rejonie transformatorowni, została skierowana do rady osiedla celem jej zaopiniowania - dodaje Wypych. - Propozycja ta jest zbieżna z wnioskiem mieszkańców. Również i w tym przypadku po uzyskaniu pozytywnej opinii przystąpimy do jej realizacji.

źródło: Moje Miasto

możliwość komentowania została wyłączona