Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Olsztyn: Miejski przewoźnik kupił dziesięć solarisów

woj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

W zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji są już trzy nowe solarisy. Siedem kolejnych autobusów tej marki wzbogaci olsztyński tabor jeszcze pod koniec roku.
- Zależy nam na ochronie środowiska, a autobusy, które właśnie kupiliśmy, spełniają wysokie normy czystości spalin Euro 5 - mówi Mieczysław Królak, prezes MPK. - Poza tym w swojej klasie wypadają najlepiej pod względem poziomu zużycia paliwa. Jeśli zaś chodzi o eksploatację pojazdów tej marki, to dotychczas nie mieliśmy z tym żadnych problemów.

Po olsztyńskich drogach kursuje już bowiem od roku osiem solarisów, ale przegubowych. Teraz dziesięć kolejnych, tym razem dwunastometrowych, MPK kupiło ze środków własnych. Zapłaciło za nie 7,4 mln zł. Niskopodłogowe pojazdy będą mogły pomieścić do stu osób. Wyposażone są w trzy kamery, nie mają jednak klimatyzacji. Solarisy jeżdżą aktualnie w osiemnastu krajach, w niemieckich miastach jest ich aż pół tysiąca.

- Nasz tabor, który teraz liczy 170 pojazdów, nie będzie jednak znacznie większy - mówi Mieczysław Królak. - To raczej etap wymiany starych autobusów na nowe. W ostatnich latach kupiliśmy około pięćdziesięciu pojazdów różnych marek.

W przyszłym roku przewoźnik planuje kolejne zakupy. - Jednak najpierw musimy poznać możliwości przyszłorocznego budżetu - dodaje prezes Królak.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona