Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Wrocław: Zrobili przystanek, ale zapomnieli o biletach

Magda Nogaj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Na pl. Powstańców Wielkopolskich powstał nowoczesny przystanek dla tramwajów i autobusów. Pasażerowie mieli się tam wygodnie przesiadać. Tyle że na placu nigdzie nie można kupić biletu.
Plac został zmodernizowany za ponad 27 mln zł. Wykonawca wymienił tam torowisko, ułożył nową nawierzchnię na jezdni, chodnikach i płycie placu. Są tam teraz piękne ławeczki i wiaty przystankowe, a nawet latarnie. - Plac wygląda pięknie. Niestety, jest kompletnie niefunkcjonalny - mówi pani Anna, mieszkanka Karłowic, która często się tam przesiada. - Gdy śpieszę się, bo np. mam umówioną wizytę u lekarza, nigdzie nie mogę kupić biletu. Przecież to miało być miejsce przesiadek. Jak można było zaprojektować je w ten sposób, że nie ma ani kiosku, ani automatu do sprzedaży biletów. To jakaś kpina.

W Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta pani Anna dowiedziała się, że kiosk psułby estetykę placu. Natomiast automatu nie opłaca się ustawiać, bo wkrótce miasto wprowadzi bilet elektroniczny. W firmie Merona, która ma podpisaną z miastem umowę na montaż takich urządzeń, potwierdzają, że rzeczywiście jest to kosztowne. - Jeden automat kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Koszt zwraca się dopiero po blisko 10 latach - mówi Małgorzata Bojczuk, wiceprezes Merony. - Niemniej ustawilibyśmy automat na Powstańców Wielkopolskich, gdyby miasto nam to zleciło.

Urzędnicy miejscy zapomnieli o placu, podpisując umowę z Meroną. Nikt nie poczuwa się jednak do winy. Gdy rozpoczęła się przebudowa placu, za organizację komunikacji odpowiadał ówczesny Zarząd Dróg i Komunikacji. Jednak w maju zeszłego roku stracił te kompetencje na rzecz wydziału transportu w urzędzie miejskim. - Kwestia automatów powinna być rozstrzygnięta już w fazie projektowania placu przed modernizacją, za co odpowiadał ówczesny ZDiK - mówi Marek Czuryło, szef wydziału transportu.

W Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta (kiedyś ZDiK) twierdzą, że na plac jest doprowadzony prąd i w każdej chwili można tam postawić automaty. Teraz zależy to już tylko od wydziału transportu. - Automaty będą. Ogłosimy przetarg. Teraz mamy ich w mieście 150, a będzie o 30 więcej. Jeden lub dwa umieścimy na placu Powstańców Wielkopolskich - zapowiada Czuryło.

Automaty mogą jeszcze długo być przydatne na placu. O bilecie elektronicznym mówi się od lat, ale jakoś wciąż nie został wprowadzony. Teraz urzędnicy zapowiadają, że pojawi się na przełomie 2009 i 2010 roku. Na razie nie został jeszcze rozstrzygnięty przetarg. O kontrakt na wdrożenie systemu walczą dwie firmy. Jedna z nich złożyła odwołanie.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona