Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Nowe autobusy dla Łodzi za 10 mln euro

Piotr Anuszczyk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Łódzkie MPK ogłosiło przetarg na dostawę 37 nowych autobusów. Zakupy będę kosztowały miejskiego przewoźnika nawet 10 mln euro!
Wszystkie nowe autobusy będą długimi przegubowcami o niskiej podłodze. Przy żadnym z wejść nie powinno być choćby jednego stopnia. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób starszych i poruszających się z wózkiem. MPK czeka na oferty do 25 lutego, a ponieważ czas ich dostawy to najpóźniej sześć miesięcy to nowe autobusy zobaczymy prawdopodobnie jesienią.

Koszty ich zakupu szacuje się na ponad 10 mln euro - Stać nas na taki wydatek, zakupy nie spowodują zadłużania firmy - mówi Marcin Małek, rzecznik MPK. - A nowe autobusy są nadal potrzebne, bo te najstarsze, których nie opłaca się remontować, stopniowo wycofujemy z ruchu.

Ogromna dostawa nowych pojazdów nie oznacza jednak, że jesienią z ulic znikną Ikarusy. MPK ma ich nadal ponad 80, a część została niedawno wyremontowana w Solcu Kujawskim - Te autobusy mino starej konstrukcji świetnie sobie radzą i nie zamierzamy ich wysyłać na przedwczesną emeryturę - mówi Małek.

Nie ma też raczej szans na to, by w Łodzi pojawiła się duża partia autobusów np. na gaz. Nawet jeśli do przetargu zgłosi się firma, która je oferuje to zapewne nie będzie w stanie zaproponować atrakcyjnej ceny. A właśnie koszty są głównym kryterium ogłoszonego przetargu. Zwycięska oferta zostanie wybrana na podstawie: ceny (75 proc. punktów), parametrów funkcjonalnych i ekologicznych (20 proc.) oraz terminu dostawy (5 proc.)

Odpowiedzialnym za utrzymanie autobusów w dobrym stanie technicznym i czystości będzie ich dostawca. MPK zdecydowało, że nowe pojazdy lepiej oddać pod opiekę firmowego serwisu. Dlatego przetarg zakłada nie tylko dostawę, ale też kompleksowe utrzymanie autobusów przez 10 lat.

W MPK sezon zakupów rozpoczął się dwa lata temu. Od tego czasu miejski przewoźnik zamówił 154 autobusy. W 2005 roku MPK kupiło 19 Jelczy. Rok później na ulice Łodzi wyjechało 69 nowych pojazdów: 30 Mercedesów Conecto, 7 Mercedesów Citaro, 15 Jelczy oraz 17 Jelczy Vero. Wszystkie pojazdy trafiły do zajezdni Nowe Sady. W historii spółki to pierwsza tak duża wymiana taboru. W kwietniu 2007 r. kupiono pięć 12-metrowych i czternaście przegubowych 18-metrowych autobusów Volvo 7700 do zajezdni przy ul. Limanowskiego. Z kolei do zajezdni przy ul. Nowe Sady trafiło dwanaście 12-metrowych Mercedesów Citaro. Wraz z końcem ubiegłego roku, MPK wzbogaciło się także o dziesięć przegubowych 18-metrowych Mercedesów 405. Przewoźnik chwali się, że już trzy na cztery jego autobusy są niskopodłogowe.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona