Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Nowe autobusy i używane tramwaje

mur, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Miasto kupiło cztery nowe niskopodłogowe autobusy Solaris. Urzędnicy zapowiadają, że jeszcze w tym roku na ulice Szczecina wyjedzie kolejnych 16 nowych autobusów i 32 zmodernizowane niemieckie tramwaje Tatry.
To pierwsze nowe wozy kupione od trzech lat. Jak oświadczył prezydent Piotr Krzystek, pieniądze znalazły się dzięki ubiegłorocznej podwyżce cen biletów. I właśnie prezydent prezentował autobusy Solaris Urbino 12. Zapowiedział, że skończyła się era kupowania używanych autobusów z innych miast.

- Tym zakupem uruchamiamy program wspierania komunikacji miejskiej - mówił Krzystek. - Docelowo, w Szczecinie nie będą eksploatowane autobusy starsze niż 10-12 lat. Mieszkańcom należy się podróż w komfortowych warunkach.

Cztery autobusy Solaris, które kosztowały miasto 3,4 mln zł, będą jeździć dla SPA Dąbie. Wozy są niskopodłogowe i przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. W każdym jest 29 miejsc siedzących i 68 stojących. Autobusy są wyposażone w silniki firmy Daf, spełniające normy czystości spalin EURO 4. Jeżdżąc po mieście, będą spalać średnio 30 litrów paliwa. Kierowcy przeszli także szkolenie z "przyklęku" w fabryce w Bolechowie pod Poznaniem.

- Bardzo ładnie się przechyla i nie będzie problemu, by osoba na wózku inwalidzkim sama wjechała do środka - tłumaczy Henryk Bandel, kierowca w SPA Dąbie. - To bardzo nowoczesne wozy. Silne i bezpieczne.

Na przełomie czerwca i lipca kolejne cztery nowe autobusy Solaris trafią do SPA Klonowica. Do końca roku obie miejskie spółki komunikacyjne kupią kolejnych 12 wozów - sześć krótkich i sześć przegubowych.

Za 15 mln zł miasto kupiło też sześć doczep do tzw. bulw. W 2008 r. na tory wyjadą także 32 17-letnie Tatry T6 kupione od berlińskiego zakładu komunikacyjnego. Każda z nich kosztowała miasto 93 tys. euro. Wszystkie przeszły modernizację w fabryce Siemensa. Po Szczecinie jeżdżą obecnie 204 tramwaje. Do 2020 r. miasto musi wymienić 144 z nich. Prezydent zapowiedział, że w najbliższych latach zostaną kupione 24 nowe składy niskopodłogowe.

źródło: Gazeta Wyborcza

30 komentarzy