Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju komunikacja miejska

Lublin: Monitoring w autobusach MPK

Agnieszka Góra, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Dobra wiadomość dla lublinian: jest bezpieczniej w autobusach komunikacji miejskiej. Od wtorku w sześciu pojazdach lubelskiego MPK działa monitoring.
- Kamery zamontowane są w jelczach M-11, przede wszystkim w tych obsługujących linie nocne - mówi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik prasowy lubelskiego MPK. Wczoraj autobusy wyposażone w monitoring jeździły m.in. na trasie linii 2, 55 i 10. Na każdym z nich widnieje duży napis na czerwonym tle: "Pojazd monitorowany". - Zamontowano w nich po dwie kamery, w kabinie kierowcy znajduje się monitor - wyjaśnia rzecznik MPK. - Kierowca będzie mógł od razu zareagować w sytuacji, kiedy zauważy np., że któryś z pasażerów zasłabł. Wówczas wezwie pomoc lekarską. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa, a nie o to, czy pasażerowie kasują bilety.

- Czuję się bezpieczniej i pewniej - przyznaje pani Halina, mieszkanka Lublina i pasażerka autobusu linii 55. - Według mnie to bardzo dobrze, że pasażerowie są informowani o tym, że jadą autobusem z kamerami. Wydaje mi się, że kiedy o tym wiemy, kontrolujemy swoje zachowanie - uśmiecha się.

- Ludzie rozglądają się za kamerami, jest spokojniej - przyznaje Witold Fryga, kierowca, który wczoraj jeździł autobusem linii 55. - Kiedy będzie taka potrzeba, kierowca może zwrócić uwagę osobie, która zachowuje się nie tak, jak powinna, a nawet wezwać policję - dodaje.

Obraz z kamer będzie przechowywany około dwóch tygodni. - Może posłużyć np. za materiał dowodowy - podkreśla Wojnarowicz. Zdaniem Witolda Frygi na ocenę monitoringu jest za wcześnie: - Jeszcze nie wszystko działa tak, jak powinno, na jednym z monitorów nie było obrazu.

To jeszcze nie koniec monitoringu

Instalacja monitoringu kosztowała 58 tys. zł, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy na poprawę bezpieczeństwa w komunikacji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń. Stanisław Wojnarowicz, rzecznik MPK, zapowiada kolejne przedsięwzięcie: - W tym roku przewidujemy zakup 20 nowych autobusów wyposażonych w system monitoringu, a także informację o kolejnych przystankach na trasie - dodaje.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona