Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Jacy kontrolerzy w autobusach?

torwid, Kurier Szczeciński,

dodane przez Mareczek; zmodyfikowane

Rewolucji w systemie kontroli biletów chce część szczecińskich radnych. W czwartek, na Komisji Gospodarki Komunalnej, dyskutować będą o tym, czy gapowiczów w autobusach i tramwajach nie powinna łapać prywatna firma. Część radnych powinna jednak pamiętać, że ten scenariusz już w Szczecinie przerabiano. Okazał się niewypałem.
- Ściągalność kar w 2004 r., po przejęciu kontroli przez naszych pracowników, wyniosła 27,51 proc. - mówi Irena Starosta z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - W firmie "Renoma", która kontrolami zajmowała się do września, ten wskaźnik wynosił 15,98 proc.

A rok wcześniej osiągnął zaledwie 12,37 proc. ZDiTM systematycznie zwiększa efektywność i w ub. roku osiągnął on już 37,45 proc. - jeden z lepszych wskaźników w kraju. Dla kasy miasta nie jest to bez znaczenia, bo z tytułu przejazdów bez biletu wpływa co roku 1,3-1,6 mln zł. Za czasów "Renomy" było nieco mniej i wszystkie środki trafiały do kasy prywatnej firmy. A miasto musiało płacić 22-proc. VAT od ściągniętych należności, przez lata więc na tym traciło. To "Kurier" zresztą przyczynił się do zerwania umowy miasta z "Renomą" po wykryciu kilku afer. Okazało się, że uzyskanie danych osobowych gapowiczów to żaden problem - były np. zakopywane przy budynku, gdzie firma miała siedzibę. Zdarzały się łapówki za odstąpienie od wypisania mandatu, z czego nikt nie robił większej sprawy. W ZDiTM problem korupcji znacznie zmniejszono, a kontrolerzy, którzy chcieli dorobić "na lewo", stanęli przed sądem.

Gdyby radni upierali się przy obcej firmie - powinni sprawdzić, jak sytuacja wygląda w innych miastach. Z informacji, do których dotarł "Kurier", wynika, że własnych kontrolerów zatrudnia m.in. Świnoujście, Poznań, gdzie z prywatnej firmy zrezygnowano w 2003 r., Wrocław, gdzie do 2004 r. było aż pięć spółek, i Warszawa, gdzie zastosowano model mieszany: własne służby i prywatna spółka, ale z jej usług też już zrezygnowano.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona