Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Podwyżki w MPK od 26 lutego

Michał Karbowiak, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Miesięczna imienna sieciówka zdrożeje do 81 zł, znikną bilety na 10 minut, a pojawią się 15-minutowe za 2 zł.
- Rozumiem, że ludzie się denerwują, ale ta podwyżka jest potrzebna. Ceny za przejazd komunikacją miejską chcieliśmy doprowadzić do poziomu, który jest w innych miastach. Zwiększenie cen biletów wpłynie w dłuższej perspektywie na bezpieczeństwo i komfort pasażerów - tłumaczył wczoraj na konferencji prasowej szef MPK Wojciech Tulibacki. Imienna miesięczna sieciówka podrożeje o 16 zł. Nie będzie biletów ulgowych na okaziciela. A także biletów na 10 minut, zastąpią je bilety 15-minutowe za 2 zł.

Od 26 lutego nie będzie można łączyć biletów, tak jak to miało miejsce do tej pory. - Pewnie spadnie nam tym samym ilość pasażerów na krótszych odcinkach, ale dzięki temu łatwiej będzie prowadzić statystykę - uzasadnia Zbigniew Rusak, wicedyrektor MPK. - Jeśli ktoś planuje podróż trwająca np. pół godziny, a ma przy sobie dwa bilety na kwadrans, to może skasować drugi, gdy minie pierwsze 15 minut - dodaje Rusak.

MPK będzie też znacznie surowiej karać za jazdę na gapę. Teraz będzie to 300 zł, a nie 195, jak poprzednio.

Choć zmiany wchodzą od 26 lutego, to jeszcze przez następne pięć dni będziemy mogli jeździć na starych biletach. Jeśli komuś zostaną po upływie tego terminu, to do końca marca będzie można je zwrócić do punktów MPK i odzyskać pieniądze.

Więcej informacji o zmianach w cenach biletów można uzyskać na stronie internetowej: www.mpk.poznan.pl, a także codziennie pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 135 332, w godz. od 8 do 16.

MPK ma także bardziej dalekosiężne plany. Możliwe, że od listopada w Poznaniu pojawią się wreszcie biletomaty. Najprawdopodobniej będzie ich około 40, a koszt ich zamontowania szacowany jest na 5 mln zł. Docelowo w biletomatach ma być także możliwość doładowania komkart.

Najwięcej ma się jednak poprawić w miejskiej komunikacji w związku z EURO 2012. Wczoraj miasto złożyło w Ministerstwie Infrastruktury wnioski o dotacje z puli dla miast organizatorów mistrzostw. Ubiegamy się m.in. o środki na remont torowisk na ulicach Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego i Dąbrowskiego, na przebudowę ronda Kaponiera oraz na nowe tramwaje za około 480 mln zł. Na przystankach mają się także pojawić tablice informujące o planowanym opóźnieniu tramwaju.Ceny biletów po podwyżce15 minut: normalny 2 zł, ulgowy 1zł

30 minut: normalny: 3,60 zł, ulgowy 1,80 zł

60 minut: normalny 5,80 zł, ulgowy 2,90 zł

miesięczna sieciówka imienna: normalna: 81 zł, ulgowa 40,50 zł

3-miesięczna sieciówka imienna: normalna: 236 zł, ulgowa: 118 zł

9-miesięczna sieciówka imienna: normalna: 680 zł, ulgowa: 340 zł

12-miesięczna sieciówka imienna: normalna: 880 zł, ulgowa 440 zł

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona