Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Wyjątkowo dobre wyniki Solarisa

Sylwia Sałwacka, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Firma z podpoznańskiego Bolechowa, lider na polskim rynku autobusów, pochwali się dziś świetnymi wynikami.
Fabryka z podpoznańskiego Bolechowa sprzedała o jedną piątą więcej autobusów niż w 2006 r. i zarobiła o 172 mln zł więcej. Roczny przychód firmy wyniósł 714 mln zł. Z 702 sprzedanych autobusów i trolejbusów za granicę pojechało aż 400.

Ten rok też zaczyna się dobrze. Solaris Bus & Coach planuje sprzedać około tysiąca autobusów. Wygrał m.in. z MAN-em walkę o kontrakt na dostawę autobusów dla lubelskiego MPK (wartości 18,3 mln zł).

Najpopularniejszym produktem firmy jest niskopodłogowy autobus Solaris Urbino, którego firmowym znaczkiem jest jamnik. Rok temu firma sprzedała w sumie 656 sztuk Urbino, z czego 150 kupiły warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe. Największym rynkiem zbytu poza Polską są dla Solarisa Niemcy. W 2007 r. firma sprzedała tam 225 sztuk, co było najlepszym wynikiem wśród producentów spoza Niemiec.

Solaris Bus & Coach jest też pierwszym w Europie seryjnym producentem autobusów z napędem hybrydowym. Urbino Hybrid właśnie wchodzi na rynek. Ekologiczne autobusy kupiły już Drezno, Lipsk, Bochum i Brema, szwajcarski Lenzburg. A na liście są dwa kolejne miasta - Monachium i Hanower.

Ekologiczny autobus planuje też testować stołeczne MZA.

Solaris dostarczy też 200 autobusów do Dubaju. Będą miały klimatyzację ze specjalnym systemem przeciw burzom piaskowym oraz osobne przedziały dla kobiet i dzieci.

Firma zatrudnia obecnie 1,3 tys. osób.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona