Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Przekonują do ekologicznych autobusów

Magdalena Nieniewska, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Przedstawiciele szwedzkiej Scanii będą dziś przekonywali prezydenta Piotra Krzystka do ekologicznych autobusów napędzanych bioetanolem.
Ochrona środowiska, nowoczesność i możliwość dofinansowania zakupów przez Unię Europejską, a także konieczność inwestowania w tabor to argumenty "za", przeciwko inwestycji przemawia brak stacji do tankowania i brak polskich doświadczeń.

Doświadczenia mają natomiast kierowcy aut osobowych. Łatwo poznać, kiedy auto zasilane jest nie tradycyjną ropą, a "rzepakiem". Zapach unoszący się za samochodem przypomina spalony olej jadalny. Potocznie mówi się o samochodach pachnących frytkami. Ich kierowcy przyznają, że jest taniej, ale nie wiedzą, jaki wpływ na silnik ma roślinna mieszanka.

- W sprawie autobusów na razie nie podejmujemy żadnych decyzji - mówi Sebastian Wypych ze szczecińskiego magistratu. - Są nowe technologie i chcemy wiedzieć, z czego możemy skorzystać. Unia finansując różne zakupy stawia na ekologię. Być może jest to dla nas szansa. To pierwsze spotkanie w tej sprawie.

- Podpatrujemy Szwecję - dodaje Wypych. - Tam pojawiły się pierwsze autobusy przystosowane do zasilania 95-procentowym bioetanolem.

Urzędnicy zapewniają, że miasto inwestuje i będzie inwestować w autobusy. Na trasy wyjechały ostatnio 4 nowe Solarisy spełniające normę spalin EURO 4. Kolejne 4 trafią wkrótce do Szczecina. Tymczasem pod koniec 2008 lub na początku 2009 roku spółki kupią dodatkowo około 12 wozów.

źródło: Polskie Radio Szczecin

15 komentarzy