Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Katowice: Zagłosuj, jakim chciałbyś jeździć tramwajem

Tomasz Głogowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP oraz Tramwaje Śląskie zorganizowały internetowy konkurs, w którym każdy może ocenić zmodernizowane ostatnio tramwaje. Warto zagłosować, bo werdykt pasażerów może zadecydować, która z firm ulepszy kolejne kursujące po Śląsku i Zagłębiu wagony.
Komunikacyjny Związek Komunalny GOP oraz Tramwaje Śląskie zorganizowały internetowy konkurs, w którym każdy może ocenić zmodernizowane ostatnio popularne "stopiątki". Osiem odmienionych tramwajów wyjechało na tory w lutym. Kursują m.in. w: Będzinie, Bytomiu, Gliwicach i Katowicach.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wejść na stronę www.tram-silesia.pl/konkurs i wypełnić formularz. KZK GOP obiecuje, że osoby, które podadzą swoje dane personalne, wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Konkurs potrwa do końca kwietnia.

Warto zagłosować, bo niewykluczone, że opinia pasażerów będzie miała wpływ na wybór firmy, która zmodernizuje kolejne maszyny. Do końca tego roku Tramwaje Śląskie chcą bowiem ulepszyć kolejne 20 tramwajów. - Na pewno weźmiemy sugestie pasażerów pod uwagę - zapewnia Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.

Wysłużone kilkudziesięcioletnie pojazdy typu 105Na przeszły gruntowny remont w zakładach w Poznaniu i Łodzi oraz w należącym do Tramwajów Śląskich zakładzie w Chorzowie. Koszt modernizacji jednego wagonu wahał się od 450 do 850 tys. zł.

W odnawianych wagonach zainstalowano np. nowe napędy drzwi, które pracują ciszej niż w starych modelach oraz posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym przytrzaśnięciem. Z myślą o komforcie pasażera zamontowano tapicerowane siedzenia i antypoślizgową wykładzinę, a w kabinach motorniczych wprowadzony nowy pulpit i ogrzewanie.

Z zewnątrz najbardziej rzuca się w oczy zamontowany z przodu i tyłu wagonów specjalny moduł. Wiele osób uważa jednak, że dodawane w Łodzi i Poznaniu moduły nie pasują do reszty konstrukcji: tramwaj nie wygląda nowocześniej, tylko śmieszniej. Przy okazji konkursu KZK GOP będą mogły się wypowiedzieć.

KZK GOP chce, by Tramwaje Śląskie sukcesywnie remontowały swój tabor, bo na nowe wagony spółki na razie nie stać: nie dosyć, że kosztują od 6 do 8 mln zł, to trzeba na dostawę czekać nawet dwa lata.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona