Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Nie będzie strajku w komunikacji?

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane

Związkowcy z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego zmniejszyli swoje żądania płacowe. Kolejne rozmowy z szefem i miastem odbędą się w poniedziałek.
- Mam nadzieję, że w poniedziałek się dogadamy - wyjawił w rozmowie z "Głosem" Andrzej Cielas ze Związku Zawodowego "Tramwajarz". - Zeszliśmy już bardzo nisko z naszymi żądaniami. Zobaczymy, co na to miasto.

Na początku związki chciały 30-procentowych podwyżek. Później, przez kilka tygodni, mówiły o wzroście płac o 300 złotych "na rękę" dla każdego pracownika. Dziś chcą 100 zł, ale przy założeniu, że otrzymają również 80 zł brutto proponowane przez szefa zakładu.

Miasto zapewnia, że podczas ostatnich rozmów ze związkami poszło załodze MZK na rękę.

- Zaproponowaliśmy wypłatę drugiej transzy tegorocznej podwyżki nie w październiku a już w sierpniu - tłumaczy Sebastian Wypych z urzędu miasta.

Związku zawodowe na razie nie przyjęły tej propozycji. Przypomnijmy, że podwyżki w MZK już zostały wprowadzone, bo od 1 marca dyrektor zakładu dołożył do pensji motorniczych 90 zł i reszty załogi po 50 zł brutto. Szef MZK po raz kolejny zaproponował stworzenie sytemu motywacyjnego z budżetem 200 tys. zł i wliczenie stałej premii w wysokości 92 zł do pensji zasadniczej.

W 2007 roku średnia płaca w MZK wyniosła 3413 zł brutto. Dla porównania motorniczy w Krakowie zarabia 3265 zł brutto. Proponowana przez miasto podwyżka to koszt ponad 900 tys. zł w tym roku i 2 mln w roku przyszłym.

źródło: Głos Szczeciński

12 komentarzy