Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Autobusy na gaz?

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez Pepe

Po 6 mln zł dostaną w tym roku szczecińskie spółki autobusowe, także Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma być dofinansowane przez władze obu gmin. Środki te przede wszystkim mają pozwolić odnowić tabor, by z ulic zniknęły najbardziej wysłużone autobusy.
- Na trasy w tym roku wyjechały już 4 nowe solarisy spełniające normę spalin EURO 4 - przypomina Sebastian Wypych z Biura Promocji i Informacji UM. - Kolejne 4 trafią wkrótce do Szczecina. Pod koniec 2008 lub na początku 2009 r. spółki kupią dodatkowe wozy. Szacujemy, że będzie to 12 sztuk.

Zgodnie z programem inwestowania w tabor, miasto do 2010 r. chce wymienić 25 proc. autobusów. Jednocześnie rozważa sięgnięcie po środki unijne. Jednak aby z nich skorzystać, musi zastanowić się nad taborem napędzanym alternatywnie. Nie wiadomo bowiem, czy taki wymóg nie będzie postawiony w programie unijnym.

Dlatego szczecińscy urzędnicy, a także prezesi spółek autobusowych, zapoznają się z ofertami różnych firm. Kilka tygodni temu w magistracie ofertę prezentowali przedstawiciele Scanii, która jako pierwsza w Polsce zaproponowała autobusy napędzane bioetanolem. Dziś zaś w UM zostanie zaprezentowana oferta firmy z Krakowa, która przerabia autobusy tak, by mogły być napędzane CNG, czyli gazem ziemnym. Pod uwagę Szczecin weźmie jeszcze autobusy z napędem hybrydowym. Dopiero wtedy urzędnicy przystąpią do sporządzania wniosku, który może pozwoli pozyskać środki unijne.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona