Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Mocno spóźniona premiera automatów biletowych

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Warszawa długo była pod tym względem pośmiewiskiem. Chodzi o automaty biletowe, które od wielu lat działają w wielu miastach Europy, także w Polsce. W stolicy wreszcie zaczęły działać pierwsze takie maszyny.
Uruchomienie pierwszego automatu w ratuszu uznano za wydarzenie ogromnej rangi. Przy maszynie pojawiła się bowiem prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Poprzednim władzom jakoś nie udało się uruchomić tych urządzeń. A nam tak - tłumaczył obecność pani prezydent jej rzecznik Tomasz Andryszczyk.

Na razie są jednak tylko dwa takie urządzenia - jedno przy wejściu na stację Ratusz Arsenał, drugie przy wyjściu z Dworca Centralnego na pętlę obok Złotych Tarasów. Na dodatek wydają tylko dwa rodzaje biletów - jednorazowy za 2 zł 40 gr i ulgowy za 1 zł 20 gr.

Biletu nie kupią zatem np. uczniowie szkół podstawowych czy średnich, którym przysługuje 48-proc. zniżka (bilet za 1 zł 25 gr). - Ale tylko do 2 czerwca. Wtedy wchodzi w życie nowa taryfa i nie będzie już ulgi 48-proc. - pociesza Wojciech Partyka wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

W automatach można za to doładować kartę miejską. Mennica Polska, która dostarczyła maszyny, obiecuje, że w wakacje będzie ich więcej i zaczną wydawać już wszystkie rodzaje biletów na kartoniku. Automaty trzeba bowiem wyposażyć w drukarki.

W tym roku pojawi się 50 takich urządzeń. Zastąpią działające na stacjach metra automaty do ładowania kart miejskich. Kolejne 50 automatów pojawi się w przyszłym roku, m.in. na dworcach kolejowych, na lotnisku i w niektórych centrach handlowych. Na razie automaty będą przyjmować tylko bilon i banknoty. Mennica obiecuje, że w przyszłości będzie można w nich płacić za pomocą karty.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona