Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Wrocław: Wrocławianin trzecim w Polsce kierowcą miejskiego autobusu

Piotr Walczak, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Jak uspokoić agresywny tłum, nakłonić pasażera do zgaszenia papierosa albo pomóc wsiąść do autobusu niewidomemu - to niektóre konkurencje Ogólnopolskiego Konkursu Kierowców Komunikacji Miejskiej, rozegranego w sobotę w zajezdni MPK przy Obornickiej.
Zwyciężył Mirosław Hodurek z Bielska-Białej, który pokonał 51 rywali z 21 miast. Kierowcy na początku rozwiązywali test z przepisów o ruchu drogowym. Najlepsi rozwiązali go już po czterech minutach, choć organizatorzy przewidzieli na to 45 minut. Jednak dwóch najszybszych odpadło w konkurencji prowadzenia autobusu miejskiego. Na placu manewrowym kierowcy m.in. jeździli po wyznaczonej trasie z piłką umieszczoną na talerzu na specjalnym wysięgniku z przodu pojazdu. W finale kierowcy musieli wykazać się wiedzą z udzielania pierwszej pomocy.

Najwięcej trudności wzbudzała konkurencja związana z obsługą pasażerów. Aktorzy z wrocławskiego teatru Komedia wcielili się m.in. w bandę agresywnych nastolatków, osobę na wózku inwalidzkim czy wściekłych pasażerów, którzy z powodu awarii nie chcieli opuścić autobusu.

Mirosław Braczyński z MZK w Pile: - Te sytuacje zdarzają się bardzo często i musimy sobie z nimi radzić. Przy kamerach stres jest jeszcze większy. A jurorzy oceniają każdy ruch i każde słowo.

Najlepszym kierowcą z Dolnego Śląska okazał się Dariusz Dawidow z Wrocławia, który w ogólnopolskiej klasyfikacji zajął trzecie miejsce. Zwycięzca oprócz tytułu Najlepszego Kierowcy Autobusowego na rok 2008 i pucharu Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej dostał 6 tys. zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona