Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Autobusy w płomieniach

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez Pepe; zmodyfikowane

Coraz większe kłopoty z taborem ma Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Jeden z 10-letnich autobusów od dłuższego czasu jest wyłączony z eksploatacji z powodu awarii silnika. Trzy inne w ciągu miesiąca się zapaliły i także na razie nie wożą pasażerów.
- Faktycznie mamy pewne kłopoty - przyznaje Grzegorz Ufniarz z SPPK. - Powołaliśmy biegłych, którzy badają przyczyny, ale ostatecznej opinii jeszcze nie otrzymaliśmy.

Wiadomo natomiast, że wszystkie 3 autobusy, które się zapaliły, to przegubowe wozy marki MAN. Były to pierwsze niskopodłogowce nabyte przez spółkę tuż po jej utworzeniu w 1998 r. Kupiono wtedy 5 pojazdów tego samego typu - w piątek pasażerów woził tylko jeden z nich.

- Próbujemy ustalić, dlaczego dochodzi do pożarów. Na szczęście, choć za każdym razem w autobusie byli pasażerowie, nikt nie ucierpiał - mówi G. Ufniarz.

Pierwszy pożar wydarzył się wieczorem 28 marca. W pojeździe spalił się silnik, instalacje, wnętrze komory silnika i otuliny. Prawdopodobnie doszło do wycieku paliwa, które - choć nie powinno - zapaliło się w trakcie normalnej eksploatacji. Tego pojazdu nie da się raczej odbudować. Mniejsze straty stwierdzono w autobusie, który również podczas jazdy z pasażerami zapalił się w połowie kwietnia. Jego powrót na linie jest możliwy, choć naprawa może potrwać miesiące. Najmniejsze straty są w MAN-ie, który zapalił się w miniony piątek. W nim spalił się tylko przewód wysokiego ciśnienia, który prawdopodobnie pękł, powodując pożar. Ten pojazd może uda się uruchomić jeszcze dziś. Ale sam fakt, że w krótkim czasie zapaliły się aż trzy z pięciu autobusów tej samej marki i tego samego typu, jest niepokojący.

- Zrobimy wszystko, by ustalić przyczyny i zapobiec podobnym zagrożeniom w przyszłości - zapewnia G. Ufniarz.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy