Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

A motorniczy trafi do klatki

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Trzydziestoletnie wagony mają wyglądać jak nowe. Otrzymają nie tylko nowe mechanizmy i urządzenia, ale także odmienny, unowocześniony wygląd. Szczeciński MZK przymierza się właśnie do modernizacji jednego składu - w sposób, jakiego jeszcze nie praktykowano.
- Powołane zostały dwie komisje przetargowe - przyznaje Zbigniew Dąbrowski, rzecznik prasowy szczecińskiego MZK. - Jedna wybierze dostawcę układu rozruchu i hamowania, druga firmę, która wyprodukuje nowe nadwozia.

I to będzie dla pasażerów największy wyróżnik. Trzydziestoletnie wagony otrzymają nowe pudła. Zamiast czterech par drzwi będą tylko trzy. Zmieni się też kanciasta bryła nadwozia - przód i tył mają być wykonane z laminatów, a ostateczny kształt zaproponuje firma, która wygra przetarg.

- Zmieni się też to, co dla pasażerów jest niewidoczne, nie ma dla nich także żadnego znaczenia - tłumaczy Z. Dąbrowski. - Ale chcemy, by nasi elektrycy i pracownicy warsztatów mieli łatwiejszy dostęp do poszczególnych podzespołów.

Nowością będzie też tzw. klatka bezpieczeństwa dla motorniczego. W tramwajach przy zderzeniu z większym pojazdem motorniczy jest szczególnie narażony, a w pewnych okolicznościach bywa bez szans. Rzadko ma czas, by opuścić kabinę i uniknąć groźnych urazów. Klatka ma mu zapewnić bezpieczeństwo podczas wypadków drogowych, których na naszych ulicach nie brakuje.

Modernizacja wagonów ma być zakończona do listopada br. To swoisty eksperyment i nowe wyzwanie dla pracowników szczecińskiego przewoźnika. Jeśli zadanie się powiedzie, a firma będzie miała fundusze, w przyszłym roku takich modernizacji może być więcej.

Odnowione tramwaje będą już pomalowane w nowe szczecińskie barwy, zgodne z marką miasta. Są to: biel, zieleń i granat. Pasażerowie odnowionymi wagonami pojadą prawdopodobnie w grudniu.

źródło: Kurier Szczeciński

10 komentarzy