Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: 155 tramwajów dla Warszawy

Rynek Kolejowy,

dodane przez Bodek

Szykuje się ogromny przetarg w Warszawie. Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", Tramwaje Warszawskie chcą pozyskać aż 155 nowych, niskopodłogowych pojazdów. Na razie mówi się o zamówieniu o wartości 1 mld 240 mln zł. Spółka chce zachęcić do wzięcia udziału w przetargu przede wszystkim zagranicznych producentów.
Jak udało nam się dowiedzieć w zainteresowanej spółce, przetarg na to pokaźne zamówienie zostanie ogłoszony pod koniec czerwca lub na przełomie czerwca i lipca. - Przetarg będzie rozpisany na tramwaje jednokierunkowe, całkowicie niskopodłogowe o długości 30-33 m, czyli będące następcami składów dwuwagonowych z większą ilością miejsc siedzących. Jest to standardowy „kaliber” tramwaju, oferowany przez większość producentów działających na rynku - mówi Grzegorz Madrias z Tramwajów Warszawskich.

Decydujący głos w sprawie rozpisania przetargu ma Urząd Miasta Warszawy, który w tej chwili analizuje projekt umowy wieloletniej. Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła już uchwałę, w której wyraża zgodę na podpisanie takiej umowy. - Zostanie ona zawarta na 20 lat do roku 2028 włącznie, będzie w niej określone, jakie inwestycje w tramwaje mogą i muszą być dokonane w ramach środków przewidzianych w tym dokumencie. W jej ramach zaplanowany jest m.in. zakup sporej liczby wagonów, pośród nich 155 tramwajów o terminie dostawy do 2012 roku włącznie - mówi Grzegorz Madrias.

- W tej chwili planujemy, że w wyniku przetargu zostanie wyłoniona jedna firma, która zrealizuje zamówienie. Pragniemy mieć jak najbardziej jednolity tabor, ze względów eksploatacyjnych. Liczymy na to, że dzięki tak dużej serii wreszcie uda się zainteresować dostawców zachodnich, którzy przedtem „kręcili nosem” na przetargi w Warszawie. Chcemy też uzyskać atrakcyjną cenę, bo długa seria „ustawia” firmę na wiele miesięcy i pozwala planować wydatki - zaznacza przedstawiciel Tramwajów Warszawskich.

- Przy tej liczbie wagonów, pojawią się one na każdym odcinku w Warszawie w mniejszej lub większej liczbie, natomiast przewidujemy pewną pulę związaną z modernizacjami linii tramwajowych i zasadniczo 30 tramwajów planujemy na trasę W-Z, 25 na Aleję Jana Pawła II, a 100 sztuk na różne linie przebiegające w rejonie przyszłego Stadionu Narodowego i Ronda Waszyngtona - kończy Grzegorz Madrias.

Rada Miasta wyraziła zgodę na przeznaczenie na to zamówienie kwoty 1 mld 240 mln zł.

źródło: Rynek Kolejowy

możliwość komentowania została wyłączona