Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Lublin: MPK wyrzuca poetów z autobusu. Już nie będzie

kad, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

MPK nie chciało, aby w miejskich autobusach czytane były wiersze. Kierowca wyrzucił we wtorek dwoje młodych poetów. Po tym jak tekst na ten temat opublikowaliśmy na stronach naszego portalu internetowego - miejski przewoźnik zmienił zdanie.
O całej sprawie poinformowała nas zbulwersowana czytelniczka. Do autobusu linii nr 15 odjeżdżającego z przystanku przy ul. Hempla w kierunku Czechowa przed godz. 11 weszło dwoje młodych ludzi. Chcieli czytać pasażerom wiersze. - Kierowca wyrzucił ich za drzwi. Stwierdził, że jeśli akcja nie ma zgody biura promocji MPK, to on nie może jej tolerować - relacjonuje nasza czytelniczka. Czytanie poezji w autobusach miało być jednym z elementów trwającego od poniedziałku Festiwalu Literackiego "Miasto poezji". Lublin odwiedzą w tym tygodniu najwybitniejsi polscy twórcy, znani krytycy i badacze poezji. We wtorek w Lublinie gościli Ryszard Krynicki i Tomasz Różycki. Finałem imprezy ma być festyn na placu Litewskim.

- Regulamin przewozów jasno określa, że takie akcje muszą być przeprowadzone za naszą zgodą. Organizatorzy powinni zwrócić się do nas wcześniej - twierdzi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik prasowy miejskiego przewoźnika.

Część winy za sytuację z "piętnastki" bierze na siebie dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski. - - Nie sądziłem, że jakakolwiek zgoda ze strony MPK na czytanie poezji w autobusie będzie konieczna. Tym bardziej że kierownictwo MPK wcześniej zadeklarowało nawet chęć udostępnienia dla festiwalu specjalnego autobusu - dziwi się Dąbrowski.

Całą sytuację opisaliśmy w tekście, który zamieściliśmy na stronach internetowych naszej "Gazety" jeszcze przed godz. 12. Po południu obie strony - organizatorzy festiwalu i MPK dogadały się, o czym poinformował "Gazetę" Wojnarowicz. Od dziś do soboty poezji będzie można będzie posłuchać:

środa - autobusy linii nr 10;

czwartek - nr 57;

piątek - trolejbusy nr 153;

sobota - trolejbusy linii nr 158.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona