Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: MPK chce kupić 50 nowych tramwajów

Katarzyna Fertsch, InfoTram,

dodane przez MarcinB; zmodyfikowane

Przed Euro 2012 Poznań planuje kupić 50 nowych tramwajów. Przetargiem zainteresowani są wszyscy więksi producenci pojazdów szynowych. Poznaniacy już teraz zastanawiają się, czym będą jeździć. No i mają nadzieję, że tym razem zakup nie okaże się tak pechowy, jak dwa poprzednie.
Na razie pewne jest tylko, że nowe tramwaje będą niskopodłogowe, z klimatyzacją w kabinach motorniczych. Co do reszty wymogów, miejski przewoźnik nie podjął jeszcze decyzji (stale omawiana jest na przykład kwestia, czy klimatyzacja powinna także chłodzić kabinę pasażerów).

Dlatego z dużym zainteresowaniem na ogłoszenie przetargu czekają producenci tramwajów.

–Jesteśmy oczywiście zainteresowani przetargiem w Poznaniu. Dziś nasze
niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w monitoring pojazdy jeżdżą po Łodzi, Warszawie, Elblągu i Bydgoszczy –mówi Michał Żurowski z bydgoskiej spółki PESA, która produkuje tramwaje 120N.

W przetargu na pewno wystartuje poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski.

–Będziemy bardzo zadowoleni, jeżeli to nam przypadnie zaszczyt wozić poznaniaków –mówi Bogdan Pohl z Zakładów Cegielskiego. I dodaje, że spółka jest też gotowa do serwisowania dostarczonych pojazdów.

Poznaniacy mieli już okazję obejrzeć i wypróbować dostarczane przez Zakłady Cegielskiego pojazdy. „Puma" prezentowana była na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pojazd w prawie 70 procentach jest niskopodłogowy, ma 80 miejsc siedzących, 132 stojące i rozwija prędkość do 70 kilometrów na godzinę.

Wozić poznaniaków chce też spółka Solaris Bus &Coach z Bolechowa, której autobusy miejskie już jeżdżą po poznańskich ulicach.

–Dwa lata temu rozpoczęliśmy prace nad pojazdem szynowym marki Solaris. Już wkrótce będzie można podziwiać efekt pracy naszych inżynierów –którym tym razem będzie nowoczesny, niskopodłogowy tramwaj. Firma rozważa udział w przetargu na dostawę tramwajów dla poznańskiego MPK –twierdzi Mateusz Figaszewski z firmy Solaris Bus &Coach.

źródło: InfoTram za Głosem Wielkopolskim

możliwość komentowania została wyłączona