Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Awantura o wiatę przy pętli tramwajowej nr 3. ZDiTM obiecał ją wyremontować

Marek Rudnicki, GS24.pl,

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane

Linia tramwajowa uzyskała numer 3 jeszcze przed pierwszą wojną światową. Trasa zaczynała się przy dworcu i kończyła przy wiacie w Lasku Arkońskim.
Pętla tramwajowa "trójki" na ulicy Arkońskiej. Grubo ponad rok temu interweniowaliśmy w tej sprawie, a pierwszy raz prawie cztery lata temu. Jako ciekawostkę przypomnijmy, że linia tramwajowa swój numer 3 uzyskała jeszcze przed pierwszą wojną światową, w roku 1907.

Awantura o wiatę stojącą na końcu trasy w Lasku Arkońskim zaczęła się w roku 2006. Wówczas to Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego podjął decyzję o rozebraniu tego unikalnego dziś w Szczecinie zabytku z okresu tworzenia pierwszej zelektryfikowanej linii tramwajowej.

ZDiTM uzyskał nawet zgodę miejskiego konserwatora zabytków. Wszczęliśmy alarm, że lekką rączką miasto pozbywa się obiektu, o którym inne mogą tylko marzyć. Poparła nas w tym wojewódzki konserwator zabytków. Okazało się bowiem, że wiata wraz z położonym na przeciwko kioskiem nastawniczego, zwanym potocznie służbówką jest w rejestrze zabytków.

Decyzję cofnięto. W rok później, w 2007 r. stwierdzono, że stara wiata zostanie przeniesiona i wyremontowana. Miała stanąć na terenie Muzeum Techniki i Komunikacji. Wówczas Stanisław Horoszko, dyrektor muzeum powiedział nam, że "pomysł musi poczekać aż zakończy się modernizacja zajezdni". Spekulowano, że po odrestaurowaniu wiata może posłużyć jako pawilon wystawienniczy bądź punkt informacyjny, gdzie sprzedawane też będą bilety.

Rok temu z ZDiTM przyszła odpowiedź, że lada moment wiata zostanie odrestaurowana. Później, pomni doświadczeń z ZDiTM pytaliśmy o to urząd miejski. Odpowiedział, że przy realizacji ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej, co stanie się lada moment, wiata zostanie odnowiona. Do dziś nic się nie zmieniło. A wiata jest już w tak podłym stanie, że wkrótce nie będzie co remontować. Pytany wczoraj o losy wiaty ZDiTM obiecał, że udzieli odpowiedzi. Czekamy.

źródło: GS24.pl

1 komentarz