Szczecin artykuł

info Z wizytą w Gdyni - komunikacja autobusowa

end, 19.04.2011

dodane 19.04.2011, godz. 21:30 przez zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz; zmodyfikowane 20.04.2011, godz. 13:33

Gdynia jest miastem zamieszkiwanym przez ponad 240 tysięcy osób (dane za rok 2009). Pod względem powierzchni jest ponad dwukrotnie mniejsza niż Szczecin. Gdynia stanowi jedno z miast wchodzących w skład aglomeracji gdańskiej. Trzonem komunikacji miejskiej dla całej aglomeracji jest niewątpliwie Szybka Kolej Miejska. Mnie jednak najbardziej zainteresowała gdyńska komunikacja autobusowa.

Jakie linie?Organizacja i zarządzanie komunikacją w Gdyni jest zadaniem ZKM Gdynia. Podmiot ten sprawuje pieczę nad poszczególnymi liniami komunikacji miejskiej również w innych, mniejszych miastach aglomeracji gdańskiej.

Pod egidą ZKM Gdynia kursuje:
 • 9 linii pospiesznych - oznaczone są literami (G, J, K, M, R, S, W, X, Z),
 • 75 linii zwykłych (w tym linie trolejbusowe),
 • 6 linii nocnych - oznaczone literą N i cyfrą/liczbą,
 • 5 linii bezpłatnych - oznaczone cyfrą 0 na początku,
 • 2 linie specjalne - oznaczone cyfrą 5 na początku.

Kto nas będzie wiózł?Komunikacja autobusowa w Gdyni i okolicach obsługiwana jest przez siedmiu przewoźników. Na ulicach spotkać można autobusy:
 • PKS Gdańsk,
 • PKA Gdynia,
 • PKM Gdynia,
 • PKS Wejherowo,
 • PA "Gryf",
 • Warbus,
 • Veolia.

Komunikacja trolejbusowa obsługiwana jest przez PKT Gdynia.

Autobusowy miksZe względu na dużą liczbę przewoźników świadczących usługi komunikacji miejskiej w Gdyni, po ulicach jeździ różnoraki tabor. Począwszy od Solarisów, poprzez MAN-y i Mercedesy, a skończywszy na Volvo i Neoplanie. Autobusy marki Solaris posiada większość przewoźników. MAN-y i Mercedesy dominują w PA "Gryf", PKM Gdynia oraz PKS Wejherowo. Z kolei Volvo zobaczymy pod oznaczeniem PKA i PKM Gdynia, a Neoplana - w PKA i PKM Gdynia oraz PA "Gryf". Swoistą egzotyką na gdyńskich ulicach są autobusy marki Solbus eksploatowane przez firmę Warbus.

"Świeżynki"Gdyńscy przewoźnicy konsekwentnie wymieniają tabor autobusowy. Wśród ostatnich zakupów można wymienić dostawę dla PKA Gdynia dwóch Solarisów Urbino 12 oraz jednego Solarisa Urbino 18. Z kolei pod koniec ubiegłego roku tabor PKM Gdynia wzbogaciły cztery nowe MANy Lion's City G zasilane gazem ziemnym CNG.

Co i za ile?ZKM Gdynia oferuje szeroką gamę biletów. Ich cena będzie zależała od tego, gdzie chcemy pojechać, w jakie dni tygodnia oraz na jakich liniach. Zatem wyróżnić można bilety jednoprzejazdowe, godzinne, 24-godzinne oraz okresowe. Cena tych pierwszych przedstawia się następująco:
 • na linie zwykłe - 2,50 zł,
 • na linie zwykłe, pospieszne, specjalne oraz nocne - 3,50 zł.
Cena biletów godzinnych:
 • na linie zwykłe - 3,00 zł,
 • na linie zwykłe, pospieszne, specjalne oraz nocne - 4,00 zł.
Bilet 24-godzinny na linie zwykłe, pospieszne, specjalne oraz nocne - 10,00 zł.

Powyżej wskazane bilety można nabyć nie tylko w punktach sprzedaży rozsianych po całym mieście, ale również u kierowcy. U prowadzącego pojazd nie nabędziemy jednak pojedynczego biletu, a karnety. Karnet biletów jednoprzejazdowych składa się z 4 biletów ulgowych jednokrotnego kasowania, a karnet biletów 24-godzinnych i 1-godzinnych z 2 biletów ulgowych.

Z kolei bilety okresowe dzielą się na bilety miesięczne, czteromiesięczne, oraz na okres pięciu miesięcy. Wśród tych pierwszych można zakupić bilet ważny od poniedziałku do piątku albo ważny we wszystkie dni tygodnia. Cena tych biletów (linie zwykłe, na terenie Gdyni) wynosi odpowiednio 66 zł i 76 zł. Bilety na linie zwykłe, pospieszne, specjalne i nocne, umożliwiające poruszanie się komunikacją miejską w granicach Gdyni, są nieco droższe.

W aglomeracji drożejW tym miejscu warto zaznaczyć, że oprócz biletów, które uprawniają do poruszania się po Gdyni, można nabyć bilet metropolitalny. Daje on możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nie tylko w ramach transportu organizowanego przez ZKM Gdynia, ale również ZTM Gdańsk oraz MZK Wejherowo, a nawet SKM i PR w granicach aglomeracji. Dla przykładu - cena miesięcznego biletu kolejowo-komunalnego wynosi 170 zł. Miesięczny bilet metropolitalny z wyłączeniem pociągów to koszt 120 zł.

Do poprawyDo wyraźnych niedociągnięć gdyńskiej komunikacji miejskiej można zaliczyć to, iż informacja o liniach zatrzymujących się na danym przystanku nie znajduje się na słupie przystankowym, ale w wiacie. Oprócz powyższego, rozkłady jazdy wydają się być raczej mało czytelne. Podane na rozkładzie jazdy godziny i minuty każdego kursu powodują, iż przedstawia się on chaotycznie.

Od endaMimo powyższych uchybień uważam, iż gdyńska komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana i zachęcam do odwiedzenia opisywanego miasta. W szczególności polecam wycieczkę na Kamienną Górę oraz dzielnicę Oksywie, gdzie można podziwiać panoramę Gdyni.

Źródła: infobus.pl, phototrans.eu, ZKM Gdynia, pl.wikipedia.org/wiki/Autobusy_w_Gdyni, wiedza własna

13 komentarzy