Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin komunikacja miejska

Uruchomienie SST i inne zmiany

za ZDiTM,

dodane przez bartez; zmodyfikowane

W związku z zakończeniem sezonu wakacyjno-urlopowego oraz oddaniem do użytku torowiska tramwajowego w ciągu ulic Energetyków i Gdańskiej, pętli autobusowo-tramwajowej "Basen Górniczy", a także I etapu trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, od 29 i 31 sierpnia oraz 1 września nastąpią zmiany w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych.

29 sierpniaPrzywrócona zostanie komunikacja tramwajowa na trasie od ulicy Wyszyńskiego do Basenu Górniczego oraz uruchomiona na nowej trasie od Basenu Górniczego do Turkusowej. Na trasach będą obowiązywać następujące przystanki:
  • "Energetyków",
  • "Port Centralny" na żądanie (dawniej Baltona),
  • "Parnica" na żądanie,
  • "Merkatora" na żądanie,
  • "Basen Górniczy",
  • "Hangarowa" na żądanie - zlokalizowane przy przystanku autobusowym o tej samej nazwie, nr 80113 w kierunku Turkusowej i 80112 w kierunku centrum,
  • "Jaśminowa ZUS" - przy skrzyżowaniu ul. Batalionów Chłopskich i Jaśminowej, nr 86711 w kierunku Turkusowej i 86712 w kierunku centrum,
  • "Turkusowa".
Na pętli "Turkusowa" dopuszczalny jest przejazd pasażerów między przystankiem pośrednim w kierunku pętli (nr 86921) a przystankami zlokalizowanymi na pętli.

Tramwaje linii 2 będą kursować na trasie Dworzec Niebuszewo - Turkusowa z częstotliwością 12 minut (20 minut w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu). Obsługa pociągami kategorii B niskopodłogowymi z EZP: 7 w dni powszednie, 6 w soboty i dni świąteczne.

Tramwaje linii 7 będą kursować na trasie Krzekowo - Basen Górniczy z częstotliwością 6 minut w szczycie, 12 minut poza szczytem i 20 minut w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu. Obsługa 13 pociągami kategorii B z EZP w dni powszednie (brygada 1 niskopodłogowa), 6 kategorii B w soboty (brygada 6 niskopodłogowa) oraz 2 kategorii B (brygady 3 i 6, brygada 6 niskopodłogowa) i 4 kategorii A w dni świąteczne.

Tramwaje linii 8 będą kursować na trasie Gumieńce - Turkusowa z częstotliwością 12 minut (20 minut w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu). Obsługa 7 pociągami kategorii B niskopodłogowymi z EZP.

Tramwaje linii 10 będą kursować wg nowych rozkładów jazdy z częstotliwością 12 minut w godzinach szczytu, w pozostałym okresie bez zmian. W dni powszednie obsługa 4 pociągami kategorii B niskopodłogowymi (brygady 1, 3, 4, 6) i 3 kategorii A (brygady 2, 5, 7), w soboty i dni świąteczne bez zmian.

Autobusy linii 54 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Kijewo (- Zakłady Mięsne) z dotychczasową częstotliwością, tj. 20 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 30 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 55 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Klucz Autostrada
z dotychczasową częstotliwością, tj. 20 minut.

Autobusy linii 56 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Dąbie Osiedle z częstotliwością 24 minuty w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 40 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 64 będą kursować na niezmienionej trasie Dąbie Osiedle - Klucz Pętla z dotychczasową częstotliwością, tj. 20 minut w dni powszednie do godz. 17 oraz 25-30 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 65 będą kursować na trasie Rondo Ułanów Podolskich (Zdroje Krzyżówka) - Osiedle Bukowe z częstotliwością 12 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 18-20 minut w pozostałym okresie. Nawrót wykonywany będzie na rondzie Ułanów Podolskich, przystankiem początkowym i końcowym będzie przystanek w kierunku ul. Struga (nr 80221).

Autobusy linii 66 będą kursować na niezmienionej trasie Osiedle Bukowe - Żydowce z dotychczasową częstotliwością, tj. ok. 30 minut w dni powszednie w godzinach porannego szczytu w dni powszednie i ok. 70 minut w godzinach popołudniowego szczytu w dni powszednie.

Autobusy linii 71 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Osiedle Słoneczne z częstotliwością 12 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 18-20 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 72 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Śmierdnica Pętla z częstotliwością 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 60 minut w pozostałym okresie. W Śmierdnicy przystankiem początkowym i końcowym będzie przystanek wspólny z linią 79 w kierunku Zdrojów (nr 81611).

Autobusy linii 73 będą kursować na jednokierunkowej trasie Basen Górniczy - most Cłowy - Zdroje - Płonia - Sławociesze - Zdunowo - Wielgowo - Dąbie - most Cłowy - Basen Górniczy z dotychczasową częstotliwością, tj. 30 minut w dni powszednie do godz. 20 oraz 40 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 77 będą kursować na niezmienionej trasie Osiedle Bukowe - Osiedle Kasztanowe z dotychczasową częstotliwością, tj. 20 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 30-45 minut w pozostałym okresie.

Autobusy linii 79 będą kursować na trasie Rondo Ułanów Podolskich (Zdroje Krzyżówka) - Jezierzyce z częstotliwością 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 40-60 minut w pozostałym okresie. Nawrót wykonywany będzie na rondzie Ułanów Podolskich, przystankiem początkowym i końcowym będzie przystanek w kierunku ul. Struga (nr 80221). Dodatkowo dla linii 79 uruchomiony zostanie przystanek "Struga nż" (nr 80712) w kierunku Jezierzyc, zlokalizowany przy północnej jezdni wspomagającej ulicy Struga, na wysokości przystanku w kierunku Zdrojów.

Autobusy linii 84 będą kursować na trasie Basen Górniczy - Kijewo z częstotliwością 20 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 30 minut w pozostałym okresie.

Uruchomiona zostanie linia 93 kursująca na jednokierunkowej trasie Basen Górniczy - most Cłowy - Dąbie - Wielgowo - Zdunowo - Sławociesze - Płonia - Zdroje - most Cłowy - Basen Górniczy z częstotliwością 30 minut w dni powszednie do godz. 20 oraz 40 minut w pozostałym okresie.

Uruchomiona zostanie linia 96 kursująca na trasie Basen Górniczy - Osiedle Kasztanowe (na odcinku Basen Górniczy - Warmińska trasą linii 56, dalej trasą linii 77) z częstotliwością 24 minuty w dni powszednie w godzinach szczytu oraz 40 minut w pozostałym okresie. Kursy wykonywane będą naprzemiennie z kursami linii 56.

Autobusy linii C będą kursować na niezmienionej trasie Plac Rodła - Osiedle Kasztanowe z dotychczasową częstotliwością, tj. 20 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz ok. 40 minut w pozostałym okresie.

Zastępcza linia autobusowa 807 zostanie zlikwidowana.

Przystanek "Zdroje Krzyżówka" dla linii dziennych zostanie przemianowany na "Rondo Ułanów Podolskich". Do czasu wymiany wszystkich rozkładów jazdy obowiązywać będzie nazwa podwójna "Rondo Ułanów Podolskich (Zdroje Krzyżówka)".

Na liniach 64, 65, 66, 71, 73, 79 i 93 uruchomiony zostanie przystanek "Jaśminowa ZUS" w obu kierunkach (nr 86721 w kierunku ronda Ułanów Podolskich, nr 86741 w kierunku ul. Struga), zlokalizowany w rejonie skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich i Jaśminowej, na którym możliwe będą przesiadki na linie tramwajowe 2 i 8.

Autobusy wszystkich linii kończących trasę na Basenie Górniczym będą się zatrzymywać na przystanku "Basen Górniczy" wspólnym z liniami tramwajowymi (nr 60542). Przystanek ten nie będzie przystankiem końcowym dla linii kończących trasę na Basenie Górniczym, dozwolony jest przejazd pasażerów do przystanków zlokalizowanych na pętli.

Przystanek "Basen Górniczy" dla linii pospiesznych w kierunku centrum zostanie przekwalifikowany na stały.

31 sierpniaTramwaje linii 3 i 11 w dni powszednie będą kursować według dotychczasowych zimowych rozkładów jazdy bez zmian ekspedycji i częstotliwości kursowania.

Przywrócone zostanie kursowanie linii 4 z utrzymaniem na stałe trasy Pomorzany - Krzekowo. Linia będzie kursować z dotychczasową częstotliwością, z korektą rozkładu jazdy brygad 3, 4, 5 i 6. Obsługa 6 pociągami kategorii A z EZP.

Tramwaje linii 5 w dni powszednie będą kursować według zimowego rozkładu jazdy z korektą na brygadach 1, 3 i 5 (przejęcie przez EZG, wprowadzenie dodatkowego zadania łączonego z linią 4). Obsługa 7 pociągami kategorii B z EZG.

Tramwaje linii 12 w dni powszednie będą kursować według stałego zimowego rozkładu jazdy z częstotliwością 6 minut w godzinach szczytu, w pozostałym okresie bez zmian. Obsługa 12 pociągami kategorii B (po 6 z EZP i EZG).

W dni świąteczne na liniach 11 i 12 przywrócone zostają rozkłady jak przed dniem roboczym, tj. z dodatkowymi kursami realizowanymi jako linia 2 na trasie Pomorzany - Dworzec Główny - Dworzec Niebuszewo.

W dni powszednie uruchomione zostaną pociągi rezerwowe kategorii B z EZG:
  • R/1 stacjonujący na pętli Basen Górniczy,
  • R/2 stacjonujący docelowo na pętli Potulicka (tor zewnętrzny), do czasu otwarcia - w EZG.

1 wrześniaDo czasu otwarcia ul. Potulickiej tramwaje linii 1 i 9 w dni powszednie będą kursować według dotychczasowych zimowych rozkładów jazdy bez zmian ekspedycji i częstotliwości kursowania.

Przywrócone (wprowadzone) zostaną zimowe rozkłady jazdy na liniach 69, 80, 87, 103 i 107.

Przywrócone zostaną działkowe rozkłady jazdy na liniach 61 i 74.

Autobusy linii B będą kursować na trasie Osiedle Słoneczne - Osiedle Arkońskie z dotychczasową częstotliwością.

Autobusy linii D będą kursować na niezmienionej trasie Osiedle Słoneczne - Plac Rodła z częstotliwością 12-24 minuty w dni powszednie w godzinach szczytu.

Autobusy linii E będą kursować na niezmienionej trasie Osiedle Bukowe - Plac Szarych Szeregów z częstotliwością 12-24 minuty w dni powszednie w godzinach szczytu.

Przywrócone zostanie kursowanie linii 109, 110 i F, kursy szkolne na liniach C, 103 i 106 oraz rozkład obowiązujący w okresie nauki w szkołach na linii 111.

Dla linii 102 przywrócone zostaną podjazdy pod Prywatne Liceum w Policach.

Mapa przebiegu linii tramwajowych i autobusowych zwykłych w dzielnicy Prawobrzeże po uruchomieniu linii SST
Wyjaśnienie oznaczeń kategorii pociągów tramwajowych
- pociągi kategorii A - pojedyncze wagony 105N i T6A2D, wagony przegubowe KT4Dt,
- pociągi kategorii B - składy 2x105N lub 2xT6A2D, wagony 120NaS,
- pociągi kategorii C - składy 2xKT4Dt.

80 komentarzy