Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin autobus

Prezentacja nowych autobusów w Policach

MQ, Luke_Police,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Dziś o godz. 12 w zajezdni Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zaprezentowano nowe, hybrydowe autobusy MAN Lion’s City EfficientHybrid zakupione przez spółkę. Są to dwa pojazdy przegubowe i dwa solowe.

W prezentacji uczestniczył m.in. prezes SPPK Kazimierz Trzciński, burmistrz gminy Police Władysław Diakun, jego zastępca Maciej Grajnert, przedstawiciele rady nadzorczej spółki i załogi. Producenta – firmę MAN – reprezentował Piotr Kwiatkowski, regionalny kierownik ds. sprzedaży.

Autobusy zostały zakupione ze środków własnych SPPK. Ich cena brutto to prawie 6 mln zł. Warto zauważyć, że policka spółka jako pierwsza w Polsce eksploatować będzie pojazdy przegubowe tego typu.

Pojazdy wyprodukowane zostały w Polsce, w fabryce MAN-a w Starachowicach. Wyposażone są w silniki spalinowe, spełniające normę Euro 6. Dodatkowo w trakcie hamowania następuje odzysk energii, która zamieniana jest na prąd elektryczny. W trakcie postoju silnik spalinowy wyłącza się, a zgromadzona energia wykorzystywana jest do zasilania urządzeń pokładowych.

Przedstawiciel producenta podkreślił, że podczas projektowania autobusów położono nacisk na takie zaplanowanie wnętrza, aby było ono atrakcyjne dla pasażerów. Zostało to uzyskane przez zdecydowanie większe niż w innych autobusach okna boczne, wpuszczające więcej naturalnego światła. Z kolei w porze nocnej ledowe oświetlenie działa na zasadzie światła odbitego – źródła światła nie są bezpośrednio widoczne dla pasażerów. Wnętrze wykończone jest jasnymi materiałami, a elementy plastikowe pokryte są powłoką antygraffiti, która pozwala na zmycie napisów wodą z mydłem.

Po okolicznościowych przemówieniach i przekazaniu nowych autobusów ich kierowcom pojazdy zaprezentowano mieszkańcom Polic podczas krótkiego przejazdu po mieście. Trasa biegła od zajezdni ulicami Tanowską, Grunwaldzką, Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Grzybową, Piaskową, Wyszyńskiego i Piłsudskiego z powrotem do zajezdni. Autobusy otrzymały numery 794 i 795 (przegubowe) oraz 3064 i 3065 (solowe), i właśnie w takiej kolejności zaprezentowały się policzanom.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli SPPK autobusy powinny zadebiutować na liniach ZDiTM w najbliższym czasie. W trakcie prezentacji nie były one jednak wyposażone w urządzenia CSZKM (widoczne były wyprowadzone wiązki kabli oraz stelaże pod biletomaty). Tymczasowo też autobusy wyposażone są w sterowniki SRG3000P pochodzące z wycofanych wcześniej pojazdów. Wielotygodniowe opóźnienia dostaw komponentów elektronicznych z Chin związane ze światową pandemią wirusa Covid-19 dotknęły wielu producentów urządzeń elektronicznych, w tym również fabrykę systemów informacji pasażerskiej R&G Plus w Mielcu. Spowodowało to, że nowych urządzeń nie wyprodukowano do czasu dostawy pojazdów i zostaną one dostarczone do Polic w późniejszym terminie.

5 komentarzy