Miasto na komunikacyjnym uboczu. Takie wrażenie miałem przez wiele lat, gdy ktoś wspominał mi o wydarzeniach taborowych w Łodzi. Nie brałem pod uwagę tego, że ta aglomeracja może się kiedykolwiek zmienić na lepsze. Dlaczego odbiór był tak trudny? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Przesłanką może być fakt, że opowieść o „Łódce”, nawet minimalna nigdy nie trafiła na łamy KOMIS-owej wizyty. Tradycyjnie już zajmę się głównie częścią tramwajową. Autobusową zostawię na lepsze czasy, być może dla innego autora, pamiętając jednak iż historyczne pojazdy mają się w tym mieście całkiem dobrze.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Od ostatniego artykułu o Stargardzie na tym serwisie minęło już 14 lat. Postanowiłem odświeżyć temat. Zapraszam więc do lektury „Przewodnika po stargardzkim taborze” od nikogo innego, jak ode mnie, stargardzkiego miłośnika.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Rok 2020 był pod względem komunikacyjnym dla jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego dość istotny. Do Gorzowa Wielkopolskiego powrócił tramwaj, choć wielu powątpiewało przez szereg miesięcy w to, że tak się stanie. Kilkukrotnie odwiedziłem to miasto w ciągu ostatnich dwóch lat, poniżej postaram się Wam przedstawić moje spostrzeżenia.

8 komentarzy | czytaj dalej »

Okres wakacyjny niedługo rozpocznie się w pełni, więc na pewno warto rozważyć jedną z opcji, która idealnie połączy miłośniczą pasję z wypoczynkiem w cieplejszym klimacie.

5 komentarzy | czytaj dalej »

Bardzo wielu ludzi w Polsce przyjmuje za dogmat, że miasta Europy Zachodniej są lepiej rozwinięte, bardziej przyjazne ludziom i komunikacji miejskiej. Potwierdzeniem tego faktu mają być doświadczenia zdobyte w trakcie naszych podróży do największych miast tzw. Starej Europy. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Nawet najdłuższa wycieczka do obcego miasta nie jest w stanie ukazać nam codzienności, niuansów, które decydują o jakości komunikacji w danym mieście. W bliższym ujęciu może się bowiem okazać, że rzeczywistość nie jest tak różowa, jak się z pozoru wydaje.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Brno, stolica Moraw, jest drugim co do liczby mieszkańców miastem w Republice Czeskiej. Liczba mieszkańców (405 tysięcy) jest zbliżona do liczby mieszkańców Szczecina, jednak powierzchnia miasta jest o około 25% mniejsza.

brak komentarzy | czytaj dalej »

Gdy zimno na dworze i nosa nie chce się na niego wystawić, warto wspomnieć sobie ostatnie wakacje, kiedy było ciepło i o kurtkach mało kto myślał. Cofnijmy się do 15 lipca 2009 roku, kiedy to odwiedziłem Gorzów Wielkopolski.

brak komentarzy | czytaj dalej »

W ostatnich dniach miałem niebywałą ochotę na przejażdżkę "migiem". Jako że pogoda sprzyjała przez cały tydzień, w ostatni piątek wakacji wybrałem się do Świnoujścia.

20 komentarzy | czytaj dalej »

Prezydent Gliwic podjął niepopularną decyzję o likwidacji - nierentownej jego zdaniem - trakcji tramwajowej w Gliwicach. Z tą opinią nie zgadza się część radnych Rady Miejskiej Miasta Gliwice, oraz spora grupa mieszkańców, którzy z tramwajów korzystają na co dzień.

4 komentarze | czytaj dalej »

Tegoroczne wakacje postanowiłem ponownie spędzić w stolicy Wielkiej Brytanii. Ostatnim razem przybliżyłem problematykę londyńskiej komunikacji miejskiej z uwzględnieniem poszczególnych środków transportu. Wówczas przede wszystkim zgłębiałem tajniki dotyczące autobusów. Tym razem przyszedł czas aby poszerzyć wiedzę na temat tramwajów.

komentarze wyłączone | czytaj dalej »