Forum

Na czym polega leasing?

wysłane przez Luke_Police  163

Od dłuższego czasu zastanawia mnie na czym polega wzięcie w leasing polickich autobusów marki MAN (#3017, #3020-3024 i #756-757). Na stronie Jacka Kalickiego znalazłem takie zdanie "MANy #3022-3024 zostały sprzedane, a następnie wzięte w leasing - otrzymały rejestracje z Legionowa." W takim razie kto jest właścicielem tych autobusów? Może mi ktoś wyjaśnić na czym polega leasing w przypadku tych MANów?

Swoją drogą przydałoby się takie hasło w waszej encyklopedii.

Technik serwisu :)

wysłane przez konjo  4

Luke_Police napisał(a):

> Swoją drogą przydałoby się takie hasło w waszej encyklopedii.

W encyklopedii przydałoby się jeszcze wiele rzeczy, ale ja nie mam czasu, a współpracującego z nami LLUZNIAKa nie ma teraz, tak więc wszelkie sprawy muszą wytrzymać jeszcze 10-14 dni.

--- My words may disturb.

So never mind the darkness.

wysłane przez Luke_Police  163

konjo napisał(a):

> W encyklopedii przydałoby się jeszcze wiele rzeczy, ale ja nie > mam czasu, a współpracującego z nami LLUZNIAKa nie ma teraz, > tak więc wszelkie sprawy muszą wytrzymać jeszcze 10-14 dni.

No przecież się nie pali. Ja tylko zasugerowałem, że takie pojęcie by się w encyklopedii przydało ;-)

Technik serwisu :)

wysłane przez mike_1994

Luke_Police napisał(a):

> Od dłuższego czasu zastanawia mnie na czym polega wzięcie w > leasing polickich autobusów marki MAN (#3017, #3020-3024 i > #756-757). Na stronie Jacka Kalickiego znalazłem takie zdanie > "MANy #3022-3024 zostały sprzedane, a następnie wzięte w > leasing - otrzymały rejestracje z Legionowa." W takim razie > kto jest właścicielem tych autobusów? Może mi ktoś wyjaśnić > na czym polega leasing w przypadku tych MANów? > > Swoją drogą przydałoby się takie hasło w waszej encyklopedii.

Ja też kiedyś poruszałem ten wątek wraz z autobusami szczecińskimi. Niestety nie dostałem żadnej odpowiedzi.

--- Lex iubet, non disputat - Prawo nakazuje, nie dyskutuje http://www.kmszczecin.blog.onet.pl

wysłane przez techno

> Od dłuższego czasu zastanawia mnie na czym polega wzięcie w > leasing polickich autobusów marki MAN (#3017, #3020-3024 i > #756-757). Na stronie Jacka Kalickiego znalazłem takie zdanie > "MANy #3022-3024 zostały sprzedane, a następnie wzięte w > leasing - otrzymały rejestracje z Legionowa." W takim razie > kto jest właścicielem tych autobusów? Może mi ktoś wyjaśnić > na czym polega leasing w przypadku tych MANów?

W tym wypadku jest to leasing zwrotny. Formalnie autobusy nie są własnością SPPK. Poczytaj to, co jest w linku z Wikipedii u góry.

--- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez Luke_Police  163

techno napisał(a):

> W tym wypadku jest to leasing zwrotny. Formalnie autobusy nie > są własnością SPPK. Poczytaj to, co jest w linku z Wikipedii u > góry.

Czyli co, SPPK potrzebowało gotówki, więc sprzedało autobusy komuś na ileś lat i spłaca raty leasingowe przez ileś tam lat, żeby je z powrotem odkupić? A jaka jest korzyść tamtej firmy która jest właścicielem autobusów? Odsetki z takiego zabiegu?

Technik serwisu :)

wysłane przez techno

> Czyli co, SPPK potrzebowało gotówki, więc sprzedało autobusy > komuś na ileś lat i spłaca raty leasingowe przez ileś tam lat, > żeby je z powrotem odkupić? A jaka jest korzyść tamtej firmy > która jest właścicielem autobusów? Odsetki z takiego zabiegu?

Dokładnie o to chodzi, tylko że nie muszą ich spowrotem odkupić;) Choć pewnie odkupią. Firma leasingowa właśnie na tym zarabia. Osobiście mam wrażenie, że to rozwiązanie jest bardziej korzystne, niż wzięcie kredytu, do którego są potrzebne gwarancje, szczególnie, jeżeli przyszłość firmy nie jest pewna w długim okresie (chodzi mi np. o umowy długoterminowe, które gwarantują ciągłość finansowania spółki i spłat rat kredytu). W przypadku gwarancji długoterminowych pewnie lepszy jest kredyt. Ale to i tak wszystko zależy od zdolności negocjacyjnych;)

--- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez Bartek (gość)

W leasingu mozna wliczyc sobie raty w koszty, w przypadku kredytu tylko i wylacznie odsetki, choc do tego dochodzi jeszcze amortyzacja pojazdu. Trudno mi powiedziec co sie bardziej oplaca, ale sadzac po ilosci aut w leasingu ktore odwiedzaja moje miejsce pracy, sadze ze leasing jest korzystniejszy zarowno dla nabywcy jak i wystawcy leasingu.

p. bartek

wysłane przez t105n  49

Luke_Police napisał(a):

Miło mi, że ktoś czyta moją stronę :-)

> Swoją drogą przydałoby się takie hasło w waszej encyklopedii.

Myślę, że jako hasło z zakresu ekonomii, a nie KM, jest tu zbędne. Podobnie jak hasła "dzierżawa", "kredyt" i temu podobne źródła finansowania i pozyskiwania majątku. A ponieważ w powyższych postach już wytłumaczono co to jest, to nie będę się powtarzał.