Forum

Zdjęcia...

wysłane przez luki663719 17

Przy pomocy jakiego programu można przenieść zdjęcie ze zwyklego zdjęcia na MKM? Mam skaner lecz zdjęcie zeskanowane ma rozmiar 29 megabajtów. Po zmienieniu rozdzielczości ma ono około 300 kilobajtów, lecz minimalna szerokość zdjęcia to 700 pikseli. Jak rozszerze zdjęcie ma ono zbyt dużo megabajtów. Co zrobić aby zdjęcie miało wystarczającą wielkość, a nie miało zbyt dużo megabajtów?

wysłane przez techno

Tak odpowiadając pokrótce na to pytanie:

Polecam darmowy programik IrfanView. Ma on zasadniczą zaletę: jest darmowy;), no i w miarę łatwy w obsłudze (choć polskiej wersji chyba nie ma). Służy też jako świetna przeglądarka fotek (nie zajmuje tylu miejsca, co np. komercyjny ACDSee). Ale do rzeczy. Najprawdopodobniej zdjęcia po zeskanowaniu masz zapisane z rozszerzeniem *.tiff albo jako potężne *.bmp . Raw-a raczej wykluczam. Tiff-y mają to do siebie, że zajmują dzikie pojemności. Po otwarciu takiego zdjęcia w IrfanView wybierasz funkcję "Resize/Resample" w pasku "Image" i zmieniasz rozdzielczość zdjęcia na jakąś ludzką dla stron internetowych. Jak już dokonasz tej zmiany wybierasz w pasku "File" funkcję "Save as..." i zmieniasz format zapisywania pliku najlepiej na *.jpg . Pojawi się jeszcze okienko, w którym wybiera się jakość zapisywanego jpg-a.

Jest jeszcze inna opcja - w programie skanującym wybieramy domyślny format dla zrzutu na *.bmp albo *.jpg :)

-- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]
Dzięki! Pomogło, ale jeszcze jeden problem - jak powiększę zdjęcie do wymaganych 750 pikseli to zdjęcie staje się niewyraźne
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez techno

> Dzięki! Pomogło, ale jeszcze jeden problem - jak powiększę > zdjęcie do wymaganych 750 pikseli to zdjęcie staje się > niewyraźne

Rada na to jest jedna. Skanować zdjęcia na wyższej rozdzielczości, by potem je np. zmniejszać. Powiększanie zdjęć o niskiej rozdzielczości zawsze będzie skutkowało pikselozą. Nie pamiętam dokładnie jakie to były podziałki przy skanowaniu, ale lepiej ustawić 300 dpi zamiast 150, albo 600 dpi zamiast 300. Później można się ze skanami już jakoś sensownie bawić. Tak dla uporządkowania, zdjęcie o rozmiarach 10x15 cm to mniej więcej 2 MPiksele, czyli 1600x1200. Kiedyś jeszcze robiło się odbitki 9x13 cm, czyli wychodzi ok 1 MPiksa. Spokojnie da się je ściągnąć z wymiarami ok. 1000x800 pikseli. Powodzenia w skanowaniu :)

-- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]
Dzięki, teraz byłem na zajezdni Klonowica to dodam dużo fotek porozbieranych autobusów ;)
luki663719 napisał(a):

> Dzięki, teraz byłem na zajezdni Klonowica to dodam dużo fotek > porozbieranych autobusów ;)

Tylko pamiętaj, że na opublikowanie zdjęć z terenu zajezdni, musi być zgoda kierownictwa zajezdni.

-- Myślenie nie boli...

"W Szwecji jest tyle samo samobójstw co w Polsce, bo tam jest ciemno" (c) Piotr Szumlewicz
> Tylko pamiętaj, że na opublikowanie zdjęć z terenu zajezdni, musi > być zgoda kierownictwa zajezdni.

Jest, wiem.
techno napisał(a):

> (choć > polskiej wersji chyba nie ma)

Jest, jest. http://irfanview.com/languages.htm
Zrobiłem tak ja mi polecił Techno , pięknie się zdjęcie pomniejszyło (380 kb), ale Sandbox nie obsługuje formatu pliku który tworzy IrfanView. Dzięki jakiemu programowi mogę zmienić format pliku na jakies jpeg, albo jakiś co obsługuje sandbox?

Tak się problemuję bo mam naprawdę ładne zdjęcia z zajezdni Klonowica :)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez piotrek

luki663719 napisał(a):

> Dzięki jakiemu programowi mogę zmienić format pliku na jakies > jpeg, albo jakiś co obsługuje sandbox?

Nie znam dobrze Irfana i nie wiem jaki masz format, ale nie ma takiej opcji poprostu "Save as" i wybierzesz typ pliku? Albo jak większość "export" i tam zmieniasz typ pliku?
> > Nie znam dobrze Irfana i nie wiem jaki masz format, ale nie ma > takiej opcji poprostu "Save as" i wybierzesz typ pliku? Albo jak > większość "export" i tam zmieniasz typ pliku?

Oki, juz sobie poradziłem