Forum

Modele MANa

wysłane przez maciekos95 3

Czy wiecie na jakiej zasadzie firma MAN nazywa swoje modele? np. NL 223, NG 313

wysłane przez leks 17

darmol7 napisał(a):

> Czy wiecie na jakiej zasadzie firma MAN nazywa swoje modele? > np. NL 223, NG 313

22x - Liczba koni mechanicznych. Masz np. MAN NL 223, ma 220 KM, a masz NL 283 ma 280 KM, NG 313 - 310 KM. N - rodzaj autobusu, ale nie wiem o co w ogole chodzi... L lub G po literze N czyli autobus solo czy przegubowy - G - przegub, L - solo. Ostatnia cyfra nazwy to generacja.

Aaaa no i przykładowo:

MAN N(nie wiem)G(przegub) 31[+0](310 KM)2(2 generacja)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez konjo  4

lex napisał(a):

> N - rodzaj autobusu, ale nie wiem o co w ogole chodzi...

Niderflur... niskpodłogowy.

So never mind the darkness.

wysłane przez Phobos 17

> N - rodzaj autobusu, ale nie wiem o co w ogole chodzi...

N - niskopodłogowy/niskowejściowy S - standardowy ostatnio zaczyna też funkcjonować Ü - miedzymiastowy (co zreszta jest dość dziwne, bo miedzymiastowość powinna być oznaczana drugą literą.

> L lub G po literze N czyli autobus solo czy przegubowy - G - > przegub, L - solo.

L - linienbus (liniowy, co u nas mozna tłumaczyć jako miejski) G - gelenkt (przegubowy) M - mini (10 metrów i mniejsze)

-- Nienawidze was tak samo bardzo jak wy mnie. Albo i bardziej...

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez konjo  4

Phobos napisał(a):

> N - niskopodłogowy/niskowejściowy

N - Niskopodłogowy E - Niskowejściowy - teraz jest nowa seria EL283, Białystok się połakomił na to.

So never mind the darkness.

wysłane przez LLUZNIAK

Phobos napisał(a):

> L - linienbus (liniowy, co u nas mozna tłumaczyć jako miejski) > G - gelenkt (przegubowy) > M - mini (10 metrów i mniejsze)

...no i jeszcze D - Doppeldecker, czyli piętrowy, np MAN A39 z Berlina znany bliżej jako ND 313, czy też Lion's City DD.

Jeszcze apropo cyferek. To z mocą silnika to jest teoria - jak to wygląda w praktyce można zaobserwować na używkach sprowadzanych ostatnimi czasy do naszych spółek. Przy 3G na całe szczęście MAN nie zrobił już takiego zamieszania z mocami ;)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez Phobos 17

> ...no i jeszcze D - Doppeldecker, czyli piętrowy, np MAN A39 z > Berlina znany bliżej jako ND 313, czy też Lion's City DD.

Moje zapominalstwo się kłania :-)

> Jeszcze apropo cyferek. To z mocą silnika to jest teoria - jak to > wygląda w praktyce można zaobserwować na używkach sprowadzanych > ostatnimi czasy do naszych spółek.

Komisowe oznaczenie NL202/262 jest tego najlepszym dowodem...

Swoja drogą, to się nawet nie zdziwię, jak się kiedyś okaże, że na jakaś 12-metrowa nieskopodłogowa używka z Niemiec będzie miała tabliczke znamionową z oznaczeniem SG313 ;-)

-- Nienawidze was tak samo bardzo jak wy mnie. Albo i bardziej...

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez konjo  4

Phobos napisał(a):

> Swoja drogą, to się nawet nie zdziwię, jak się kiedyś okaże, > że na jakaś 12-metrowa nieskopodłogowa używka z Niemiec będzie > miała tabliczke znamionową z oznaczeniem SG313 ;-)

Oj za wcześnie z tymi żartami, bo Maciek przysłał mi fotkę tabliczki z NG262 765 i tam wybito... SG242. :D

-- Turn me around and take me back to the start.

So never mind the darkness.

wysłane przez LLUZNIAK

konjo napisał(a):

> Oj za wcześnie z tymi żartami, bo Maciek przysłał mi fotkę > tabliczki z NG262 765 i tam wybito... SG242. :D

No ale to było na tabliczce systemu wyrównywania poziomu zawieszenia (Load Sensing Device), który był według tejże tabliczki przeznaczony do SG242 ;)

wysłane przez (użytkownik usunięty)

konjo napisał(a):

> Oj za wcześnie z tymi żartami, bo Maciek przysłał mi fotkę > tabliczki z NG262 765 i tam wybito... SG242. :D

Ha! czyli jednak pewnego razy w szwablandii jadąc takim wyrobem nie miałem przywidzeń że wystukali SG242. Widać nie jest to jednorazowa akcja pt "Mieciu przykręć jakąś tabliczkę, jaką? no weź jakąś i już"

-- Volvo ponad reszte busów :)

wysłane przez LLUZNIAK

I jeszcze coś (bo już się czas na edit skończył :P)...

Phobos napisał(a):

> ostatnio zaczyna też funkcjonować Ü - miedzymiastowy (co > zreszta jest dość dziwne, bo miedzymiastowość powinna być > oznaczana drugą literą.

Zauważ, że pojazdy, w których U jest na pierwszym miejscu (np. MAN A01 / ÜL353) to konstrukcja średniopodłogowa wywodząca się z innej rodziny pojazdów (kiedyś byłoby to prawdopodobnie SU353), niż np. MAN A20 / NÜ263, czy też MAN A25 / MAN NÜ363.15, które to są de facto niskopodłogowymi konstrukcjami miejskimi ze zmienionym wnętrzem (więcej foteli) i odpowiednio dobranym do traz podmiejskich układem napędowym.