Forum

Jeden z ośmiu nowo zakupionych Solarisów przez SPAD...

zdjęcie
Jeden z ośmiu nowo zakupionych Solarisów przez SPAD zadebiutował na 61/7
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwszy dzień na linii a już jest czarny :( Takie ładne autobusy, szkoda że tak się brudzą.
man1995 napisał(a):

[ciach]

Przecież one nie zostały zakupione po to, aby stały w muzeum. A może SPAD powinien poczekać z wypuszczeniem nowych nabytków do chwili gdy nadejdzie dzień słoneczny i będzie sucho?
Ja doskonale o tym wiem, ale szkoda że takie cudo się brudzi...
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
man1995 napisał(a):

> Ja doskonale o tym wiem, ale szkoda że takie cudo się brudzi...

A jeszcze bardziej szkoda, żeby jeździli nim: ludzie bez biletów, podchmielona sierść z/na imprezy i ogólnie większość ludzi... Nie da się uniknąć, aby przy takiej pogodzie jaka teraz jest pojazd o przeważającym kolorze białym był czysty :]

"Co u innych nierealne, u nas staje się normalne" Tramwaje Szczecińskie
Wojciech napisał(a):

> Nie da się uniknąć, aby przy takiej pogodzie jaka teraz > jest pojazd o przeważającym kolorze białym był czysty :]

Nie dotyczy to tylko pojazdów o białym kolorze nadwozia, gdyż nie dawno widziałem Mana NL262 #2002, który był tak samo brudny, pomimo tego, że jest nadal cały czerwony. Tak więc skończmy z przesądem, że niby to na białym więcej widać. Tak czy siak pojazdy należy myć.

-- lukas -> jasiek
Jasiek napisał(a):

> Tak czy siak pojazdy należy myć.

W Dąbiu o ile mi dobrze wiadomo pojazdy myte są codziennie. A że panują takie warunki pogodowe, to chyba pojazdy nie będą zjeżdżac po 2-3 godzinach jazdy bo jest juz troche brudu :/

"Co u innych nierealne, u nas staje się normalne" Tramwaje Szczecińskie
Wojciech napisał(a):

> W Dąbiu o ile mi dobrze wiadomo pojazdy myte są codziennie. A że > panują takie warunki pogodowe, to chyba pojazdy nie będą zjeżdżac > po 2-3 godzinach jazdy bo jest juz troche brudu :/

No masz rację, ale przecież ja nie napisałem, że SPA Dąbie nie myje swoich autobusów, a swoje ostatnie zdanie w poprzednim wątku skierowałem do wszystkich nawet, gdy autobusy mają koloru czarnego.

-- lukas -> jasiek

wysłane przez pawelp19 −3

Autobus cichy i elegancki w przeciwieństwie do SPAK-owskich ma zabudowaną kabinę kierowcy, inne przyciski do otwierania drzwi(w ogóle chyba trochę inny pulpit) i nie słychać pikania przy włączonym kierunkowskazie :P To teraz czekamy na dostawy na Klonowica :P

P.S. "Gadaczka" strasznie krzyczy i odkąd mamy przystanek "Mieszka pierwszego na żądanie" :P

wysłane przez luki663719 17

pawelp19 napisał(a):

[ciach]

A skrzynia biegów ZF czy Vioth? Ile przełożeń?

wysłane przez pawelp19 −3

luki663719 napisał(a):

> A skrzynia biegów ZF czy Vioth? Ile przełożeń?

ZF z 5 przełożeniami, tak mi się wydaje ale głowy nie dam :P

wysłane przez luki663719 17

pawelp19 napisał(a):

> ZF z 5 przełożeniami, tak mi się wydaje ale głowy nie dam :P

A właściwie to od czego zależy jaką skrzynie biegów dostanie autobus? Tylko i wyłącznie od producenta? I czemu ostatnio do Szczecina nie przyjeżdżają automaty Voith, tylko same ZF-y? ;D

Trudne pytania, ale osobiście preferuje Voith-y i troche mnie denerwuje ten monopol ZF.

wysłane przez LLUZNIAK

> A właściwie to od czego zależy jaką skrzynie biegów dostanie > autobus? Tylko i wyłącznie od producenta? I czemu ostatnio do > Szczecina nie przyjeżdżają automaty Voith, tylko same ZF-y? ;D

Bo ZF jest tańszy zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Nie pamiętam jak to wyglądało w naszych przetargach, ale albo zamwiający określa typ skrzyni biegów (a Voitha łatwo wyeliminować, lub zapewnić sobie na poziomie specyfikacji), albo jest napisane że ma być po prostu automat i producent wstawia to co najtańsze.

wysłane przez Jasiek 36

LLUZNIAK napisał(a):

> Bo ZF jest tańszy zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Nie > pamiętam jak to wyglądało w naszych przetargach.

Takie życzenia, co do skrzyni biegów miał SPAK: "automatyczna min. 5 biegowa ze zintegrowanym retarderem, z elektronicznym systemem diagnozowania oraz z oprogramowaniem zmiany biegów, minimalizującym zużycie paliwa w warunkach drogowych i topografii miasta obsługiwanego przez zamawiającego, a także wyposażona w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach." A takie SPAD: "automatyczna minimum czterobiegowa ze zintegrowanym retarderem, wyposażona w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach, zmiana biegów sterowana elektrycznie, gniazdo i oprogramowanie diagnostyczne, oprogramowana optymalnie pod kątem zużycia paliwa w warunkach drogowych i topografii miasta Szczecina."

-- lukas -> jasiek

wysłane przez LLUZNIAK

Jasiek napisał(a):

> Takie życzenia, co do skrzyni biegów miał SPAK: "automatyczna min. > 5 biegowa ze zintegrowanym retarderem, z elektronicznym systemem > diagnozowania oraz z oprogramowaniem zmiany biegów, minimalizującym > zużycie paliwa w warunkach drogowych i topografii miasta > obsługiwanego przez zamawiającego, a także wyposażona w układ > obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach."

Ewidentnie ułożone pod ZF.

> A takie SPAD: "automatyczna minimum czterobiegowa ze zintegrowanym > retarderem, wyposażona w układ obniżający zużycie paliwa podczas > postoju na przystankach, zmiana biegów sterowana elektrycznie, gniazdo > i oprogramowanie diagnostyczne, oprogramowana optymalnie pod kątem > zużycia paliwa w warunkach drogowych i topografii miasta Szczecina."

No a tu już spokojnie Voith sie łapie. Łapie, ale nie ma zapisu wykluczającego ZF'a, więc ze względu na niższą cenę zakupu Solaris wpakował tą opcję.

wysłane przez bartol011

Może mi ktoś powiedzieć (jeżeli wie oczywiście) czemu SPAD-owskie Solarisy mają zielone wyświetlacze, a nie pomarańczowe tak jak w SPAK ?

Uwaga! Zarzuca na 1.2 metra! (Wrocław, Ikarus 280)

wysłane przez man1995 55

bartol011 napisał(a):

> Może mi ktoś powiedzieć (jeżeli wie oczywiście) czemu > SPAD-owskie Solarisy mają zielone wyświetlacze, a nie > pomarańczowe tak jak w SPAK ?

Widocznie SPAD takie zamówił.

wysłane przez Luke_Police  163

bartol011 napisał(a):

> Może mi ktoś powiedzieć (jeżeli wie oczywiście) czemu > SPAD-owskie Solarisy mają zielone wyświetlacze, a nie > pomarańczowe tak jak w SPAK ?

Dlatego, że takie wyświetlacze zażyczył sobie zamawiający, czyli SPAD. Podobnie było w SU12 #2801-2804. A tak poza tematem, to nie wiem czy twój post ma coś wspólnego z postem na który odpowiedziałeś.

-- Szczecin, czy Wrocław - gdziekolwiek jestem, zawsze chętnie zajrzę na Komis :)

Technik serwisu :)

wysłane przez Robert 5

pawelp19 napisał(a):

> Autobus cichy i elegancki w przeciwieństwie do SPAK-owskich

Znaczy SPAK-owskie nie są ciche i eleganckie, czy może tam miał być przecinek? :->

wysłane przez pawelp19 −3

Robert napisał(a):

> Znaczy SPAK-owskie nie są ciche i eleganckie, czy może tam > miał być przecinek? :->

Przecinek, wydaje mi się, że w kontekście całego zdania łatwo się domyślić o co chodzi :]