Forum

Jak na Tatrę przystało, z gracją zjeżdżam z górki

zdjęcie
Jak na Tatrę przystało, z gracją zjeżdżam z górki
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
No górka rzeczywiście dość stroma (co można stwierdzić po budynku obok). Tak à propos tego zdjęcia chciałem zapytać o normy w Szczecinie (czy też Polsce) co do pochyłości toru tramwajowego na ulicy lub torowisku. Tak ostrych wzniesień z torowiskiem, jak na zdjęciu wyżej, u nas chyba nie ma. Bo coś gdzieś kiedyś słyszałem, że ulica Dworcowa jest zbyt stroma i m.in. z tego powodu tramwaje nie mogą tam jeździć w dół. Czy to prawda? Dzięki za odpowiedź.
qba111 napisał(a):

> No górka rzeczywiście dość stroma (co można stwierdzić > po budynku obok). Tak à propos tego zdjęcia chciałem > zapytać o normy w Szczecinie (czy też Polsce) co do > pochyłości toru tramwajowego na ulicy lub torowisku.

Nie ma szczecińskich norm, są krajowe w stosownym rozporządzeniu. A te mówią o maksymalnym pochyleniu podłużnym torowiska = 50 promili, przy torowiskach w jezdni. Nie wiem co z torowiskami bez jezdni, w jednym opracowaniu znalazłem nawet 80 promili na torowisku o długości nie większej niż 200 metrów dla pociągów jednowagonowych.

> Bo coś gdzieś kiedyś słyszałem, że > ulica Dworcowa jest zbyt stroma i m.in. z tego powodu > tramwaje nie mogą tam jeździć w dół. Czy to prawda?

Taki jest argument, choć chyba najbardziej stromy jest kawałek Piastów, tuż przy Rondzie Szyrockiego.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids
Mareczek napisał(a):

> Nie ma szczecińskich norm, są krajowe w stosownym > rozporządzeniu. A te mówią o maksymalnym pochyleniu > podłużnym torowiska = 50 promili, przy torowiskach w jezdni.

Nie w jezdni, tylko na drodze publicznej. Heh, właśnie odkryłem furtkę...

> Nie wiem co z torowiskami bez jezdni, w jednym opracowaniu > znalazłem nawet 80 promili na torowisku o długości nie > większej niż 200 metrów dla pociągów jednowagonowych.

Stare wytyczne. Potem napisali na kolanie rozporządzenie naruszające stan istniejący (np. zakaz rozjazdów w jezdniach).

> > Bo coś gdzieś kiedyś słyszałem, że > > ulica Dworcowa jest zbyt stroma i m.in. z tego powodu > > tramwaje nie mogą tam jeździć w dół. Czy to prawda?

Na Dworcowej w dół nie ma skrajni, chociaż Tatrom akurat mogłoby to nie przeszkadzać. Ale syndrom Wyszaka dalej trwa...

> Taki jest argument, choć chyba najbardziej stromy jest > kawałek Piastów, tuż przy Rondzie Szyrockiego.

5,5%, jeżeli znak mówi prawdę.

-- POra POdziękować za stocznię, POdwyżkę POdatków i likwidację kolei
lhb178 napisał(a):

> 5,5%, jeżeli znak mówi prawdę.

Czyli 55 promili - ale zgadza się. Bo tam jest różnica wysokości wynosząca 5,5 metra na każde 100 metrów drogi.

MPK Olsztyn - zbieranie pasażerów przy kabinie to nasza pasja
> lhb178 napisał(a):

> > 5,5%, jeżeli znak mówi prawdę. >  > Czyli 55 promili - ale zgadza się. Bo tam jest różnica > wysokości wynosząca 5,5 metra na każde 100 metrów drogi.

Oj chyba nie (: 55 promili to nie jest 5,5%

Promil to dziesiąta cześć procenta, czyli 55 promili to jest 0.55%, więc to był by spadek 0,55 cm na metrze.

O ile wiem na znakach nachylenie podaje się w procentach. Czyli ten znak na Piastów mówi że na każdym metrze jest spadek 5,5cm. I to jest całkiem prawdopodobne, bo górka jest tam spora.
Las_Arkonski napisał(a):

> Oj chyba nie (: > 55 promili to nie jest 5,5%

Oj chyba tak

> Promil to dziesiąta cześć procenta, czyli 55 promili to jest 0.55%, > więc to był by spadek 0,55 cm na metrze.

Dziesiąta część procenta, czyli 10 promili to jeden %, a więc 55 promili to 5,5%

> O ile wiem na znakach nachylenie podaje się w procentach. Czyli ten > znak na Piastów mówi że na każdym metrze jest spadek 5,5cm. I to > jest całkiem prawdopodobne, bo górka jest tam spora.

Czyli na 100 metrów spadek wynosi 550cm = 5,5m a więc wszyskie powyższe obliczenia się zgadzają :)
LinX napisał(a):

> Las_Arkonski napisał(a):

> > Oj chyba nie (: > > 55 promili to nie jest 5,5% >  > Oj chyba tak > 

Masz racje! To ja pokręciłem. Przepraszam!
Wiadomo, że się zgadzają, bo w końcu całkiem niedawno na praktykach w biurze geodezyjnym dostaliśmy stare plany alei Piastów. Była tam mała wzmianka na temat spadku wynoszącego 55 promili ;-D

MPK Olsztyn - zbieranie pasażerów przy kabinie to nasza pasja