Forum

Wyrób sobie "eskę"

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego rozpoczął przyjmowanie wniosków o wydanie Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej.

wysłane przez zack1989 12

PDF jest różny od DOCa. Przynajmniej u mnie.

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez matiuszek

zack1989 napisał(a):

> PDF jest różny od DOCa. Przynajmniej u mnie.

W DOC jest jeszcze taka ramka u góry, a w PDFie występuję taki błąd:

Błąd: Nie znaleziono źródła odwołani

-- Zanim coś powiesz czy napiszesz pomyśl siedem razy

wysłane przez astorath

Około 20 grudnia ZDiTM uruchomił stronę do zarządzania swoją kartą SKA. http://ska.zditm.szczecin.pl/eltic

wysłane przez Kilofownikownia 13

Będzie można tego wynalazku używać do kupowania biletów w strefie płatnego parkowania? Skoro wszystko i tak należy do miasta to chyba można to połączyć?

Nadaktywni donosiciele mogą mnie pocałować w niedopowiedzenie :)

wysłane przez skoniak

Czy to nie mogłoby mieć jakiejś ludzkiej nazwy? SKA? Szczecińska Karta Aglomeracyjna? Czy poza biurokratami ktokolwiek tak mówi?

Dla przykładu, w poważnym mieście Londynie analogiczna karta nazywa się Oyster (ostryga).

http://www.tfl.gov.uk/tickets/14836.aspx

Pozdrawiam Marcin S

wysłane przez Peter 0

Widzę, że nareszcie i Szczecin będzie mieć swój odpowiednik warszawskiej WKM. Zasady wyrobienia i doładowania podobne jak w Warszawie.

Widzę jednak różnice: - sieć punktów doładowania w Szczecinie mniejsza, bo obejmuje tylko kasy ZDITM - w Warszawie to nie tylko POP-y ZTM-u, ale też urzędy pocztowe i kioski - wiadomo Warszawa większa. - wyrobienie WKM (osobistej i na okaziciela) jest całkowicie bezpłatne - za wyjątkiem duplikatu po zgubieniu itp, - zakodować na spersonalizowaną (osobistą) można tylko 30 i 90-dniowe - krótkookresowe na okaziciela (czyli na każdego), - w Warszawie wniosek także można zgłosić internetowo, albo od razu wypełnić w POP-ie, Wyjaśnienie skrótów: WKM - Warszawska Karta Miejska POP - Punkt Obsługi Pasażera

Uważam, że jest to spore udogodnienie (sam mam WKM), zwłaszcza jak się często jeździ KM - podobna jest do karty bankomatowej. Trzeba tylko pamiętać dacie ważności, ale to można zapisać w kalendarzu. Ważność sprawdzam kasownikiem w pojeździe - w Warszawie są do tego przystosowane.

wysłane przez torwid  67

"SKA ma postać elektronicznej karty bezstykowej. Początkowo będzie można na niej zakodować bilety okresowe, a docelowo także jednorazowe."

Początkowo, to znaczy kiedy?. Mam wrażenie, że i tak już dawno po terminie. Ale żeby karta zaczęła spełniać swoją rolę, potrzebne są jakieś czytniki, nowe kasowniki, czy inne ustrojstwa. A o tym jakoś cicho. Więc wyrabianie samej karty po to, żeby tylko ją mieć, jakoś mnie na razie nie kręci.

-- Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

wysłane przez MQ ?

torwid napisał(a):

> Początkowo, to znaczy kiedy?

Teraz.

> Ale żeby karta zaczęła spełniać > swoją rolę, potrzebne są jakieś czytniki, nowe kasowniki

Czytniki dla kontrolerów są. A kasowniki po co Ci do biletów okresowych?

wysłane przez swiderski

Ale póki co nie można nią kupować biletów płatnego parkowania? Bo to poza biletami jednorazowymi, których nie ma, jest chyba główną atrakcją. ;)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez MQ ?

swiderski napisał(a):

> Ale póki co nie można nią kupować biletów płatnego > parkowania?

Nic mi o tym nie wiadomo. I pliz, tnij cytaty, bo powstał koszmarek.

wysłane przez t105n  49

mkubien napisał(a):

> A kasowniki po co Ci do biletów okresowych?

Do okresowych to nie, ale do jednorazowych już tak (podobno taka funkcja też ma być).

wysłane przez MQ ?

t105n napisał(a):

> Do okresowych to nie, ale do jednorazowych już tak (podobno taka > funkcja też ma być).

Tomek się pytał o "początkowo". Początkowo nowe kasowniki nie są nam do niczego potrzebne. A o tym, że bilety jednorazowe nie będą wdrażane w tym etapie, też już się mówiło.

wysłane przez Luke_Police  163

mkubien napisał(a):

> Tomek się pytał o "początkowo". Początkowo nowe kasowniki nie > są nam do niczego potrzebne.

Szczerze mówiąc, to bez okresu przejściowego się nie obejdzie. W wielu starszych wozach do założenia nowszych kasowników potrzebne będzie przerobienie całej instalacji R&G (czyli zrywanie ścian i podłogi by pociągnąć 2 przewody więcej do każdego kasownika).

Myślę, że jak pojawi się chociaż jeden nowy kasownik w każdym wagonie i autobusie, który umożliwi kasowanie biletów elektronicznych, to już będzie to pewien sukces. A stopniowo będzie można wymieniać pozostałe kasowniki na nowsze, o ile oczywiście będą na ten cel fundusze, bo z tym może być różnie.

-- Czytanie oraz interpretacja tego posta bez zrozumienia jego treści oraz kontekstu surowo wzbronione!

Technik serwisu :)

wysłane przez MQ ?

Karty obecnie (póki jest mało wniosków) wyrabiane są o wiele szybciej niż w ciągu tych 10 dni, które są podawane przez ZDiTM (a przynajmniej jest tak w kasach, które są punktami personalizacji). Odwiedziłem przed chwilą kasę na osiedlu Chemik i pani powiedziała, że karta jest do odbioru jutro, a nawet jeszcze dzisiaj koło 20.

wysłane przez Wojtek 24

Czym się różni karta imienna od "na okaziciela"?

wysłane przez MQ ?

Tym samym, czym bilet okresowy imienny od biletu okresowego na okaziciela. Ten drugi nie jest przypisany do konkretnej osoby, ale za to jest droższy.

wysłane przez Wojtek 24

OK, kiedyś na FPW były pokazane zdjęcia tych kart, jedna była zielona, a druga pomarańczowa. Czy mogłeś wybrać sobie kolor?

wysłane przez MQ ?

Wojtek napisał(a):

> Czy mogłeś wybrać sobie kolor?

Nie, natomiast zgaduję, że zielona ze strzałką jest na okaziciela (bo nie ma tam miejsca na zdjęcie), natomiast z pozostałych jedna jest dla biletów ulgowych, a druga normalnych (chociaż z drugiej strony na karcie można zakodować nabycie i utratę ulg, więc nie wiem, czy to ma sens).

wysłane przez matiuszek

Poszedłem dzisiaj do kasy biletowej, aby złożyć wniosek. Pani w "okienku" zaproponowała mi, że zrobi mi od ręki. Po ok. 15 minutach przyszedłem i karta była już gotowa. Oto jak wygląda : http://imageshack.us/photo/my-images/510/img00022e.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/42/img00023d.jpg/

-- Zanim coś powiesz czy napiszesz pomyśl siedem razy

wysłane przez MQ ?

Ja też już swoją mam, i też zieloną (na wniosku zaznaczyłem bilet normalny).

Przy okazji odbioru pozwoliłem sobie zapytać się o sytuację zagubienia karty. Obecnie gdy zgubimy sieciówkę, to już nic się nie da zrobić, bo nijak nie udowodnimy, że mieliśmy bilet. Wydawało mi się, że w przypadku kart zakupione bilety będą rejestrowane w systemie, więc będzie możliwe ich odzyskanie w takiej sytuacji i wgranie na duplikat karty. Niestety tak nie będzie - bilet przepada. Szkoda.

wysłane przez matiuszek

mkubien napisał(a):

> Wydawało mi się, że w przypadku kart zakupione bilety > będą rejestrowane w systemie, więc będzie możliwe ich > odzyskanie w takiej sytuacji i wgranie na duplikat karty. > Niestety tak nie będzie - bilet przepada. Szkoda.

To po co są duplikaty ? Jeszcze przydałaby się możliwość doładowywania przez przelew internetowy bądź przez jakiś serwis internetowy

-- Zanim coś powiesz czy napiszesz pomyśl siedem razy

wysłane przez MQ ?

matiuszek napisał(a):

> To po co są duplikaty ?

Do wyciągania kasy ;-)

> Jeszcze przydałaby się możliwość doładowywania przez > przelew internetowy bądź przez jakiś serwis internetowy

A tak, pani w kasie wspomniała, że będzie taka możliwość.

wysłane przez matiuszek

mkubien napisał(a):

> A tak, pani w kasie wspomniała, że będzie taka możliwość.

To miło, nie trzeba będzie nawet chodzić do kas biletowych. Pomału wydają się zbędne (nie licząc "kioskowych" sprzedawców biletów)

-- Zanim coś powiesz czy napiszesz pomyśl siedem razy

wysłane przez t105n  49

matiuszek napisał(a):

> To miło, nie trzeba będzie nawet chodzić do kas biletowych. > Pomału wydają się zbędne (nie licząc "kioskowych" sprzedawców > biletów)

1) Zapomniałeś, że nie wszyscy mają internet. 2) Czy przez internet dostanę fakturę za zakup biletu?

-- Największym problemem niektórych kierowców osobówek jest brak akceptacji faktu, że ktoś może poruszać się szybciej od nich.

wysłane przez MQ ?

t105n napisał(a):

> 1) Zapomniałeś, że nie wszyscy mają internet.

Zawsze taka osoba może sobie spinaczem przyczepić karteczkę, ewentualnie pozostać przy bilecie papierowym. Jak pojawią się kasowniki zbliżeniowe, to zapewne i w nich będzie można sprawdzić okres ważności.

> 2) Czy przez internet dostanę fakturę za zakup biletu?

A czemu nie? Dziś coraz mniej sprzedawców on-line wystawia faktury na papierze.

wysłane przez t105n  49

mkubien napisał(a):

> Zawsze taka osoba może sobie spinaczem przyczepić karteczkę, > ewentualnie pozostać przy bilecie papierowym. Jak pojawią się > kasowniki zbliżeniowe, to zapewne i w nich będzie można sprawdzić > okres ważności.

Ale mimo to uważam, że sugestia kolegi "matiuszek" o nieprzydatności tradycyjnych kas jest mocno na wyrost.

> A czemu nie? Dziś coraz mniej sprzedawców on-line wystawia faktury na > papierze.

W to akurat nie wątpię, regularnie widzę takie od kilkunastu sprzedawców.

-- Największym problemem niektórych kierowców osobówek jest brak akceptacji faktu, że ktoś może poruszać się szybciej od nich.

wysłane przez Wojtek 24

mkubien napisał(a):

> Ja też już swoją mam, i też zieloną (na wniosku > zaznaczyłem bilet normalny).

Ja natomiast zaznaczyłem bilet ulgowy i też dostałem zieloną kartę.

wysłane przez techno

mkubien napisał(a):

> Wydawało mi się, że w przypadku kart zakupione bilety > będą rejestrowane w systemie, więc będzie możliwe ich > odzyskanie w takiej sytuacji i wgranie na duplikat karty. > Niestety tak nie będzie - bilet przepada. Szkoda.

No i to jest bubel, który trzeba będzie poprawić...

-- Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez LLUZNIAK

techno napisał(a):

> mkubien napisał(a):

> > Wydawało mi się, że w przypadku kart zakupione bilety > > będą rejestrowane w systemie, więc będzie możliwe ich > > odzyskanie w takiej sytuacji i wgranie na duplikat karty. > > Niestety tak nie będzie - bilet przepada. Szkoda. >  > No i to jest bubel, który trzeba będzie poprawić...

...ZTCW to ma to być poprawione wraz z wprowadzeniem doładowań i sprawdzania stanu online - wówczas dane będą przechowywane zarówno lokalnie, na karcie, jak i na serwerach. I tak na przykład po doładowaniu przez Internet ma ona być wpisywana na białą listę i dane na kartę mają być wgrywane przy najbliższej kontroli biletów, lub też (w przyszłości) sczytaniu danych z karty przez kasownik w pojeździe, czy też jakikolwiek automat biletowy. Na tej samej zasadzie, w momencie wydania duplikatu ma być ona programowana, przy jednoczesnym wpisaniu poprzedniej karty na czarną listę. Taka jest teoria, przynajmniej na teraz... A wiadomo, że w kwestii wdrażania "systemów teleinformatycznych" teoria z tym, co było rzeczywiście wdrażane nieraz się rozmijała.

wysłane przez pioko17 38

Czy mogę sobie wyrobić teraz kartę, by już mieć gotową i korzystać z niej dopiero od stycznia, kiedy skończy mi się aktualnej ważność sieciówki? :) I rozumiem, potem doładowywać można tylko w ww. kasach? :)

wysłane przez MQ ?

pioko17 napisał(a):

> Czy mogę sobie wyrobić teraz kartę, by już mieć gotową > i korzystać z niej dopiero od stycznia

Tak.

> I rozumiem, potem > doładowywać można tylko w ww. kasach? :)

Tak. Te, które nie są wymienione, nie są wyposażone w odpowiedni sprzęt.
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez zack1989 12

A czy da się przenieść dopiero co kupioną sieciówkę papierową na elektroniczną?

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez MQ ?

Nie sądzę.

wysłane przez Bamip

No właśnie zastanawia mnie kwestia, jak można sprawdzać ważność sieciówki na takiej karcie? Bo zapisu zdaje się, że nie będzie, więc jest to ryzykowne.

wysłane przez MQ ?

Przeczytaj komentowaną przez siebie informację.

wysłane przez matiuszek

Bamip napisał(a):

> No właśnie zastanawia mnie kwestia, jak można sprawdzać > ważność sieciówki na takiej karcie? Bo zapisu zdaje się, > że nie będzie, więc jest to ryzykowne.

Pani w Turzynie dała mi PIN i powiedziała, że na jakiejś stronie można będzie sprawdzić do kiedy jest ważna

-- Zanim coś powiesz czy napiszesz pomyśl siedem razy