Forum

SPPK wybiera Solarisa

SPPK poinformowało dziś o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 5 nowych autobusów. Jest nią oferta Solarisa.

wysłane przez Czarny87

Wybór dokonany mimo, iż wydaję się, że SPPK nie przepada za autobusami tej marki. Zawsze mogli zastosować taki "myk" w przetargu: http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/solaris-man-pokonal-solarisa-na-silnik-nie-ma-rady-54636.html Pięta achillesowa Solarisa, która eliminuje go na starcie z przetargów.

wysłane przez end 52

Czarny87 napisał(a):

> Wybór dokonany mimo, iż wydaję się, że SPPK nie przepada > za autobusami tej marki. Zawsze mogli zastosować taki "myk" > w przetargu: > http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/solaris-man-pokonal-solarisa-na-silnik-nie-ma-rady-54636.html > Pięta achillesowa Solarisa, która eliminuje go na starcie z > przetargów.

A czytałeś chociaż SIWZ w SPPK? Było kryterium unifikacji silnika. Problem w tym, że SPPK samo dało zieloną furtkę Solarisowi. We wcześniejszych przetargach pojawiały się również punkty za KTL. Waga wszystkich kryteriów na których Solaris tracił punkty była taka, że nie startował nawet w przetargach. W tym przetargu tego zabrakło. Mało tego po raz pierwszy pojawiło się nowe kryterium, przez które MAN stracił punkty - rekuperacja energii przy hamowaniu. Tylko Mercedes i Solaris to stosują. SPPK dobrze wiedziało co robi.

-- Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

wysłane przez Jasiek 36

end napisał(a):

> A czytałeś chociaż SIWZ w SPPK? Było kryterium unifikacji > silnika. Problem w tym, że SPPK samo dało zieloną furtkę > Solarisowi. We wcześniejszych przetargach pojawiały się > również punkty za KTL.

A co to KTL? Znaczy podobno SPPK, tak słyszałem, otwarło furtkę Mercedesowi, bo chciało zobaczyć jak się sprawują pod względem spalania, a że wkradł się szczur, no cóż, miejmy nadzieję że to ostatni błąd SPPK. A widać po zapisach PKM Katowice, no i SPPK, że UZP do takich zapisów nie ma nic do powiedzenia. Choć i MAN przy ostatniej dostawie podobno się nie popisał i przysłał autobusy niedorobione. Bo że Solaris tak robi to już nic dziwnego.

wysłane przez end 52

Jasiek napisał(a):

> end napisał(a):

> > A czytałeś chociaż SIWZ w SPPK? Było kryterium unifikacji > > silnika. Problem w tym, że SPPK samo dało zieloną furtkę > > Solarisowi. We wcześniejszych przetargach pojawiały się > > również punkty za KTL. >  > A co to KTL? Znaczy podobno SPPK, tak słyszałem, otwarło > furtkę Mercedesowi, bo chciało zobaczyć jak się sprawują pod > względem spalania, a że wkradł się szczur, no cóż, miejmy > nadzieję że to ostatni błąd SPPK.

KTL - mam na myśli katoforezę. Gdyby faktycznie SPPK chciało Mercedesa to nie dawaliby punktów za szybę dzieloną. Szkoda, że dopiero teraz. Pamiętam, że w poprzednim przetargu był wymóg szyby dzielonej (teraz tylko kryterium za punkty) i Mercedes zadał pytanie czy zamawiający dopuści autobus z szybą panoramiczną. Odpowiedź była - nie. Podsumowując - mają to co chcieli.

-- Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

wysłane przez Jasiek 36

end napisał(a):

> KTL - mam na myśli katoforezę.

Aha.

> Gdyby faktycznie SPPK chciało Mercedesa to nie dawaliby punktów > za szybę dzieloną. Szkoda, że dopiero teraz. Pamiętam, że w > poprzednim przetargu był wymóg szyby dzielonej (teraz tylko > kryterium za punkty) i Mercedes zadał pytanie czy zamawiający > dopuści autobus z szybą panoramiczną. Odpowiedź była - nie.

To nie tak do końca bo podobno dopuszczono szybę panoramiczną specjalnie dla Mercedesa. Ale z tymi punktami, nie potrafię wyjaśnić dlaczego dalej punktowali dzieloną.

wysłane przez Czarny87

end napisał(a):

> ciach

Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar kupować Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i wymogach. Prawda jest taka, że każdy przetarg da się skroić pod ulubionego doatawce, a tak bèdziemy mieli nowe żółto-zielone solniczki czwartej generacji...

wysłane przez Jasiek 36

Czarny87 napisał(a):

> Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów > tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar kupować > Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i > wymogach. Prawda jest taka, że każdy przetarg da się skroić > pod ulubionego doatawce, a tak bèdziemy mieli nowe > żółto-zielone solniczki czwartej generacji...

No tak ale jak już mleko się wylało, to widocznie władze SPPK już nic nie mogły zrobić, bo przedstawiciele wspaniałego Solarisa podałyby sprawę do sądu.

wysłane przez Luke_Police  163

Czarny87 napisał(a):

> Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów > tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar kupować > Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i > wymogach.

Nie wiem czy Evobus oferujący autobusy Mercedesa (i bodajże Setry) jest zainteresowany startowaniem w małych przetargach na kilka pojazdów. Ostatnie przetargi, w których dostarczono Mercedesy do polskich miast opiewały na bodaj 21 autobusów Citaro C2 (różnej długości) dla komunalnego przewoźnika z Gdańska i 33 pojazdy Conecto dla Warbusa z Warszawy. Czy ktoś orientuje się, jaki był najmniejszy przetarg pod względem ilości dostarczonych autobusów, dla polskiego przewoźnika w ciągu ostatnich 10 lat, w którym wystartował/wygrał Evobus oferując autobusy Mercedesa?

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)

wysłane przez Piotr_B

Luke_Police napisał(a):

> Czarny87 napisał(a):

> > Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów > > tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar > kupować > > Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i > > wymogach. >  > Nie wiem czy Evobus oferujący autobusy Mercedesa (i bodajże > Setry) jest zainteresowany startowaniem w małych przetargach na > kilka pojazdów. Ostatnie przetargi, w których dostarczono > Mercedesy do polskich miast opiewały na bodaj 21 autobusów Citaro > C2 (różnej długości) dla komunalnego przewoźnika z Gdańska i > 33 pojazdy Conecto dla Warbusa z Warszawy. Czy ktoś orientuje > się, jaki był najmniejszy przetarg pod względem ilości > dostarczonych autobusów, dla polskiego przewoźnika w ciągu > ostatnich 10 lat, w którym wystartował/wygrał Evobus oferując > autobusy Mercedesa?

KPK Białystok - 3 sztuki C2G, MZK Ełk - 2 sztuki O530, jakaś dziura w Polsce, bodajże 3 sztuki C2. Startuje też i w małych przetargach. W 2015 roku 5 sztuk C2G dla KPK Białystok

wysłane przez end 52

Czarny87 napisał(a):

> Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów > tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar kupować > Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i > wymogach. Prawda jest taka, że każdy przetarg da się skroić > pod ulubionego doatawce, a tak bèdziemy mieli nowe > żółto-zielone solniczki czwartej generacji...

Zgadzam się w 100%. Cała prawda.

-- Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

wysłane przez Błażej 3

Czarny87 napisał(a):

> a tak bèdziemy mieli nowe > żółto-zielone solniczki czwartej > generacji...

A kto powiedział że będzie IV generacja? :D Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D

wysłane przez Jasiek 36

Błażej napisał(a):

> A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D

A czy Solaris produkuje jeszcze III generację?

wysłane przez Piotr_B

Jasiek napisał(a):

> Błażej napisał(a):

> > A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D >  > A czy Solaris produkuje jeszcze III generację?

Produkuje. Chciał wcisnąć do Katowic

wysłane przez konjo  4

Jasiek napisał(a):

> Błażej napisał(a):

> > A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D >  > A czy Solaris produkuje jeszcze III generację?

Na stronie Solarisa są: urbino (czyli 3 gen.) nowy solaris (czyli 4 gen.)

-- Tell me who ya gonna believe.

So never mind the darkness.

wysłane przez man 128

Błażej napisał(a):

> A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D

Na Infobusie widnieje informacja, że będą to nowe Urbino.

wysłane przez Czarny87

Błażej napisał(a):

> A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D

Akurat z tego bym się ucieszył bo nowe wozy Solarisa przynajmniej w naszym malowaniu floating-szmelc wygląda fatalnie. Sama sylwetka też wygląda jakby ktoś z grubsza siekierą bryłę obrobił, mało albo wcale zokrągleń.

wysłane przez end 52

Błażej napisał(a):

> A kto powiedział że będzie IV generacja? :D > Oj chyba niektórzy będą rozczarowani. :D

A kto powiedział, że nie? Tym bardziej, że Solaris dostał punkty za rekuperację, a III generacja nie ma takich rozwiązań. Gdyby startowali z III generacją to by dostali zero punktów za rekuperację i przegraliby przetarg.

-- Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew

wysłane przez Piotr_B

Czarny87 napisał(a):

> end napisał(a):

>  > > ciach >  > Owszem czytałem, szkoda, że nikt nie dopracował szczegółów > tak by Solaris nie mógł startować. Skoro mieli zamiar kupować > Mercedesy powinni pomyśleć o wszystkich szczegółach i > wymogach. Prawda jest taka, że każdy przetarg da się skroić > pod ulubionego doatawce, a tak bèdziemy mieli nowe > żółto-zielone solniczki czwartej generacji...

Żeby kupić Mercedesy i uwalić wszystko inne powinni wziąć przykład ze specyfikacji stosowanej przez KPK Białystok. Oni od lat kupują tylko Mercedesy (mam na myśli fabrycznie nowe autobusy kupowane przez spółkę, a nie miasto), dzięki czemu mamy już 8 przegubowych Citar C2 oraz 1 solówkę.

wysłane przez Jasiek 36

Piotr_B napisał(a):

> Żeby kupić Mercedesy i uwalić wszystko inne powinni wziąć > przykład ze specyfikacji stosowanej przez KPK Białystok. Oni od > lat kupują tylko Mercedesy (mam na myśli fabrycznie nowe autobusy > kupowane przez spółkę, a nie miasto), dzięki czemu mamy już 8 > przegubowych Citar C2 oraz 1 solówkę.

To jak to przecież ostatnio ktoś pisał, że SU IV generacji takie niezawodne? Wiem tam są dwa przedsiębiorstwa komunikacyjne i każde lubi co innego. Prawda?

wysłane przez Piotr_B

Jasiek napisał(a):

> >  > To jak to przecież ostatnio ktoś pisał, że SU IV generacji takie > niezawodne? Wiem tam są dwa przedsiębiorstwa komunikacyjne i każde > lubi co innego. Prawda?

Są 3 podmioty, z tego 2 lubią Solarisa, bo nie mają z nimi problemów. Prezes KPK to ewenement. Robi wszystko, by zdyskredytować Solarisa. Sam nigdy go nie kupi. Doszło do tego, że kazali kierowcom Mercedesów tak jeździć, by wykazać ich niższe spalanie, niż Solarisów. Efekt jest taki, że Mercedesy notują spóźnienia nawet w niedzielę, przy ograniczonym ruchu i napompowanym rozkładzie. Zresztą ostatnio kupił ex-testowego Kebaba z EuroVI. Nawet fajny, ale mając porównanie - citaro fajniejszy.