Forum

SPAK wreszcie ujednolicił czcionkę na białych wyświetlaczach

zdjęcie
SPAK wreszcie ujednolicił czcionkę na białych wyświetlaczach
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W tej kwestii to jest raczej dużo do zrobienia.
7
wsad123 napisał(a):
W tej kwestii to jest raczej dużo do zrobienia.

Na pierwszy rzut oka: czy nie czytelniej byłoby zamiast tych malutkich dwóch linijek zrobić w jednej linijce napis "Stocznia Szcz."? Z daleka na pewno byłoby lepiej widoczne, a raczej nikt nie miałby problemu z rozwinięciem skrótu.
3
maciekos95 napisał(a):
Na pierwszy rzut oka: czy nie czytelniej byłoby zamiast tych malutkich dwóch linijek zrobić w jednej linijce napis "Stocznia Szcz."? Z daleka na pewno byłoby lepiej widoczne, a raczej nikt nie miałby problemu z rozwinięciem skrótu.

W 53 i 67 (kierunki bezobjazdowe) jest w jednej linii cały napis „Stocznia Szczecińska”.
2
maciekos95 napisał(a):
Na pierwszy rzut oka: czy nie czytelniej byłoby zamiast tych malutkich dwóch linijek zrobić w jednej linijce napis "Stocznia Szcz."? Z daleka na pewno byłoby lepiej widoczne, a raczej nikt nie miałby problemu z rozwinięciem skrótu.

To samo na 75, mogłoby być "Dworzec Gł." zamiast całej nazwy w dwóch wierszach. Tylko że znowu ten zakichany piktogram miejsce zabiera.
1
lukaszenko napisał(a):
Tylko że znowu ten zakichany piktogram miejsce zabiera.

To już piktogramy na wyświetlaczach są passe?

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
4
bartez napisał(a):
To już piktogramy na wyświetlaczach są passe?

Według mnie ważniejsze jest aby kierunek był duży i czytelny, a piktogram nie jest potrzebny. To samo z 51, po co ten jakiś znaczek dodany do tego Głębokiego to nie wiem.
4
lukaszenko napisał(a):
Według mnie ważniejsze jest aby kierunek był duży i czytelny, a piktogram nie jest potrzebny. To samo z 51, po co ten jakiś znaczek dodany do tego Głębokiego to nie wiem.

O ile dla 51 się zgodzę, to jednak piktogramy z pociągiem w przypadku stacji moim zdaniem są potrzebne, chociażby dla osób z zagranicy. A w perspektywie uruchomienia SKM i węzłów przesiadkowych widzę tu duży potencjał.
8
janek12345 napisał(a):
O ile dla 51 się zgodzę, to jednak piktogramy z pociągiem w przypadku stacji moim zdaniem są potrzebne, chociażby dla osób z zagranicy.

A Ty myślisz, że osoba z zagranicy jak chce dostać się na dworzec to wychodzi na ulice i tylko patrzy, który autobus ma piktogram pociągu na wyświetlaczu?! Nie, osoba taka sprawdza sobie połączenie w internecie. Jak byłem w Warszawie czy w innym mieście to korzystałem z Jak Dojadę, a nie szukałem autobusu z piktogramem pociągu na wyświetlaczu.
2
Wojtek napisał(a):
Jak byłem w Warszawie czy w innym mieście to korzystałem z Jak Dojadę, a nie szukałem autobusu z piktogramem pociągu na wyświetlaczu.

Idąc tym tokiem myślenia to po co wszelkiego rodzaju drogowskazy na ulicy jak ktoś pewnie sprawdzi sobie na nawigacji itd. ;)

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
4
bartez napisał(a):
Idąc tym tokiem myślenia to po co wszelkiego rodzaju drogowskazy na ulicy jak ktoś pewnie sprawdzi sobie na nawigacji itd. ;)

Idąc tym tokiem myślenia to w ogóle wróćmy do pisma obrazkowego. A patrząc na to co się dzieje z coraz bardziej zidiociałym społeczeństwem to historia zaczyna zataczać koło.
Piktogram jest tylko w przypadku linii, które kończą przy dworcu. Jadące przelotowo nie mają (np. 3 i 6).
t105n napisał(a):
Piktogram jest tylko w przypadku linii, które kończą przy dworcu. Jadące przelotowo nie mają (np. 3 i 6).

Bo zapewne piktogram odnosi się do tego co jest na wyświetlaczu.

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
lukaszenko napisał(a):
To samo na 75, mogłoby być "Dworzec Gł." zamiast całej nazwy w dwóch wierszach. Tylko że znowu ten zakichany piktogram miejsce zabiera.

Ale z tego co kojarzę na białych wyświetlaczach wyświetla się "DW. GŁÓWNY" w jednym rzędzie. Na pomarańczowych rzeczywiście jest w w całości w dwóch, ale w tej starszej wersji wyświetlaczy Pixela wyświetlanie w dwóch rzędach nie wydaje mi się aż tak nieczytelne jak w tej nowszej wersji.
3
...ale tak nie do końca ;) o ile 53 i 60 są poprawione, tak D53 i D60 są zrobione mniejszymi czcionkami... burdelu ciąg dalszy :)

wysłane przez blagie07

Problem z napisami polega na tym że wyświetlacz czołowy pomarańczowy ma wymiar 16x160 led natomiast biały 24x200 led i nie każdy napis jest możliwy to zrobienia na obu wyświetlaczach w sposób jednakowy.

wysłane przez wsad123 6

blagie07 napisał(a):
Problem z napisami polega na tym że wyświetlacz czołowy pomarańczowy ma wymiar 16x160 led natomiast biały 24x200 led i nie każdy napis jest możliwy to zrobienia na obu wyświetlaczach w sposób jednakowy.

W tym przypadku akurat na korzyść białych 24x200, bo można cały napis "Stocznia Szczecińska" zmieścić w jednej linii, a napisy w jednej linii generalnie wyglądają lepiej.
6

wysłane przez blagie07

wsad123 napisał(a):
W tym przypadku akurat na korzyść białych 24x200, bo można cały napis "Stocznia Szczecińska" zmieścić w jednej linii, a napisy w jednej linii generalnie wyglądają lepiej.

No ale na pomarańczowym się już ten napis nie mieści dlatego jest w dwóch liniach
2

wysłane przez maciekos95 3

blagie07 napisał(a):
No ale na pomarańczowym się już ten napis nie mieści dlatego jest w dwóch liniach

To tak jak wspominałem wcześniej, lepiej zrobić formę skróconą, np. "Stocznia Szcz." ale w jednej linii. A poza tym, to akurat tutaj na zdjęciu widzimy ten napis w dwóch liniach na białym wyświetlaczu, co już w ogóle nie ma sensu skoro w całości mieści się w jednej.
Post został wyedytowany przez autora.

wysłane przez Pomeranianek 0

blagie07 napisał(a):
Problem z napisami polega na tym że wyświetlacz czołowy pomarańczowy ma wymiar 16x160 led natomiast biały 24x200 led i nie każdy napis jest możliwy to zrobienia na obu wyświetlaczach w sposób jednakowy.

Inne rozdzielczości tych wyświetlaczy to słaby argument. SPAD eksploatuje autobusy z białymi wyświetlaczami nieco dłużej (od lutego 2018, SPAK od listopada 2018) i już dawno uporał się z tym problemem. W zależności od rozdzielczości wyświetlacza stosowane są odpowiednie wersje napisów.
Przykład - "Rondo Ułanów Podolskich" na pomarańczkach i klapkach zapisany jest w dwóch wierszach. Białasy korzystają z jednoliniowej wersji "Ułanów Podolskich" z przodu, a boczne wyświetlacze pokazują wersję dwuliniową tj. pozostałe. Kolejny przykład - rozdzielczość wyświetlaczy białych bocznych jest na tyle duża, że dwuliniowy napis z przodu "Os. Słoneczne przez Rondo Ułanów Podolskich" mieści się na nim w całości. Dla porównania boczne pomarańczki i klapki wyświetlają jedynie "Osiedle Słoneczne" w dwóch liniach.
Wniosek z tego nasuwa się taki, że w SPAK widocznie brakuje chęci lub wiedzy do jak najlepszej optymalizacji czcionki napisów na białych wyświetlaczach i wykorzystaniu ich dużej rozdzielczości.
1

wysłane przez blagie07

Pomeranianek napisał(a):
Inne rozdzielczości tych wyświetlaczy to słaby argument. SPAD eksploatuje autobusy z białymi wyświetlaczami nieco dłużej (od lutego 2018, SPAK od listopada 2018) i już dawno uporał się z tym problemem. W zależności od rozdzielczości wyświetlacza stosowane są odpowiednie wersje napisów.
Przykład - "Rondo Ułanów Podolskich" na pomarańczkach i klapkach zapisany jest w dwóch wierszach. Białasy korzystają z jednoliniowej wersji "Ułanów Podolskich" z przodu, a boczne wyświetlacze pokazują wersję dwuliniową tj. pozostałe. Kolejny przykład - rozdzielczość wyświetlaczy białych bocznych jest na tyle duża, że dwuliniowy napis z przodu "Os. Słoneczne przez Rondo Ułanów Podolskich" mieści się na nim w całości. Dla porównania boczne pomarańczki i klapki wyświetlają jedynie "Osiedle Słoneczne" w dwóch liniach.
Wniosek z tego nasuwa się taki, że w SPAK widocznie brakuje chęci lub wiedzy do jak najlepszej optymalizacji czcionki napisów na białych wyświetlaczach i wykorzystaniu ich dużej rozdzielczości.

To nie o brak chęci ani umiejętności chodzi a o szereg innych aspektów przez które w zajezdni na Klonowica nie do końca można zrobić to tak żeby każdy był zadowolony i żeby to wyglądało tak jak w Dąbiu i nie będę się tu rozwodził na temat co jest tego przyczyną. Jednym z powodów jest duża różnorodność wśród sterowników i samych tablic elektronicznych które są umiejscowione w pojazdach i nie wszystkie wszystko obsługują.
2

wysłane przez Pomeranianek 0

blagie07 napisał(a):
Jednym z powodów jest duża różnorodność wśród sterowników i samych tablic elektronicznych które są umiejscowione w pojazdach i nie wszystkie wszystko obsługują.

Właśnie, zapomniałem o tym. W Dąbiu niemal całkowicie zunifikowano system tablic w autobusach. Solarisy jeżdżące od nowości to wiadomo, wszystkie mają Pixela - do 2017 zielone klapki, od 2018 białasy. Od kilku lat w sprowadzanych do SPAD używanych autobusach montuje się nowy (?) SIP, również od Pixela - zewnętrzne pomarańczki i wewnętrzne czerwone. Zapowiedzi głosowe podłączano pod system GMV. Od momentu sprowadzenia 2861 i 2862 zaczęto z kolei montować zewnętrzne białasy i wewnętrzne RGB, tj. w nowych kartonach. W ostatnio sprowadzonych Solarisach z Monachium skuszono się nawet na elektroniczny termometr i zapowiedzi głosowe z Pixela.

Jest jednak kilka wyjątków. 2652 ma zewnętrzne pomarańczki Mobiteca, wymontowane z 2651, oraz wyświetlacze wewnętrzne czerwone Pixela. 2402 i 2501-2504 wprowadzono do ruchu w czasie, kiedy jeszcze montowano wyświetlacze klapkowe uprzednio zdemontowane z wycofywanych zachodnich wozów, zamiast nowych SIPów, i tak pozostało do dzisiaj. W wyświetlaczach tych autobusów jest różnie z unifikacją wyglądu napisów.

Przypominam sobie, że w SPAK jest właśnie gama różnych wyświetlaczy i sterowników - pomarańczki i białasy Pixela, pomarańczki R&G, pomarańczki i klapki Mobiteca, i nie wiadomo czy coś jeszcze. Nie wiadomo po co to i na co...