Forum

Poślizg na torach

Szczecinianie czekają na nowsze tramwaje. I choć od miesięcy są zapewniani, że wkrótce będzie lepiej, nie jest. Przypomnijmy, że chodzi o gruntowną modernizację starych wagonów i zakup używanych przegubowców z Berlina.

wysłane przez Luke_Police  163

No tak... Dostawy Tatr od września do grudnia, modernizacje po wakacjach, a na doczepy do bulw to chyba jeszcze dłużej zaczekamy. Przetarg 19 lipca, potem procedury roztrzygające też się mogą przeciągnąć i zanim zwycięzca wyprodukuje tramwaje i dostarczy, też minie kilka miesięcy. Jedyny plus, to że w ogóle coś się robi w tym kierunku by mieć lepszy tabor tramwajowy. Odnoszę wrażenie, że wszystko u nas się robi na ostatnią chwilę.

"- Tramwaje, które modernizujemy, będą jak nowe - przypomina Krzysztof Turczyn, z-ca dyrektora MZK Szczecin."

Czy to oznacza, że po remoncie wyjadą na miasto następne zmodernizowane wagony typu 105Ng/S ?

Technik serwisu :)

wysłane przez jas59  ?

Luke_Police napisał(a):

> No tak... Dostawy Tatr od września do grudnia, modernizacje

I znowu coś nie wyszło. Zastanawiam się czy Szczecin jest tak pechowym miastem, że nic się nie udaje, czy też mamy takich zarządzających.

--- cogito ergo sum

cogito ergo sum

wysłane przez Jacek

jas59 napisał(a):

> Zastanawiam się czy Szczecin jest tak > pechowym miastem, że nic się nie udaje, czy też mamy takich > zarządzających.

Nic nie dzieję się bez przyczyny...

--- Pomyśl i zrób odwrotnie - prof. Kaliszuk :-)

wysłane przez mmm

Jacek napisał(a):

> Nic nie dzieję się bez przyczyny...

Właśnie. Tak to jest jak sie nie ma długofalowego planu modernizacji. U nas jest tak, że jak sie wyszarpie kase to coś sie robi. A gdyby był plan, że w ciągu każdego roku modernizujemy np. 6 składów (jeden wagon na miesiąc). To mozna by zaplanować wszystko, rozpisać przetagi z odpowiednim wyprzedzeniem. Choć jak zanam życie sporo winy jest tu także w MZK. Co do doczep, to jeżeli jest tylu chętnych to może sie okazać ze szybko ich nie doczekamy (zaczną sie protesty, odwołania).

wysłane przez Piotr

mmm napisał(a):

> Choć jak zanam życie sporo winy jest tu także w MZK. > Co do doczep, to jeżeli jest tylu chętnych to może sie okazać ze > szybko ich nie doczekamy (zaczną sie protesty, odwołania).

Skoro jest aż 7 zainteresowanych to niemal pewne jest, że będą odwołania...I pewnie nie wygra Alstom, a Pesa;) bleee ja nie chcę, aby doczepa miała inny kształt niż pierwszy wagon :(.

Mam pytanie: czy ktoś się orientuje do kiedy trzeba wydać pieniądze na nowe tramwaje? Żeby nie było tak jak z nowymi mostami na Regalicy - jeśli termin nie zostanie dotrzymany to kasa przepadnie..:).

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

> Skoro jest aż 7 zainteresowanych to niemal pewne jest, że będą > odwołania...I pewnie nie wygra Alstom, a Pesa;) bleee ja nie chcę, > aby doczepa miała inny kształt niż pierwszy wagon :(.

Ech wygląd to połowa mojego strchu . Co będzie jak te wozy by sie ze sobą nie wspułgrały i działały ze sobą tragicznie

Mnie zastanawia jakie to niby firmy sie tak żuciły na ten przetarg.Napewno Alstom , Pesa i Protram a pozostałe 4 ??

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez konjo  4

M21 napisał(a):

> Mnie zastanawia jakie to niby firmy sie tak żuciły na ten > przetarg.Napewno Alstom , Pesa i Protram a pozostałe 4 ??

Za pewne jeszcze ostatnio popularne HCP, ale kto jeszcze mógłby tam być to nie wiem.

--- I sense a smell of retribution in the air.

So never mind the darkness.

wysłane przez M21 8

konjo napisał(a):

> > Za pewne jeszcze ostatnio popularne HCP,

A która to firma bo ja się w nich nie do końca orjentuje :(

wysłane przez Piotr

M21 napisał(a):

> A która to firma bo ja się w nich nie do końca orjentuje :(

Poznań

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

> Poznań

Dzięki .Teraz to takie oczywiste :D

wysłane przez Piotr

M21 napisał(a):

> Mnie zastanawia jakie to niby firmy sie tak żuciły na ten > przetarg.Napewno Alstom , Pesa i Protram a pozostałe 4 ??

Pewno Siemens;), a tak serio to całkiem możliwe, że jakaś firma z zachodu, która specjalizuje się w modernizacjach i doczepkach :). Może w cenie bulwiacza zrobią nam niską doczepe ;). Takie dziwadełka już się kiedyś pojawiały na testach w Warszawie :). Współgrać muszą, bo takie są wymogi specyfikacji.

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

Współgrać muszą, bo takie > są wymogi specyfikacji.

No pewnie ze musza .Ale zobacz ze jeszcze nigdy nie było projektu gdzie się łonczyło 2 typy wozów(róznych producentów) żeby kursowały liniowo ze sobą . Jeśli wygra firma inna niż Chorzowska ,to moge się załozyć ze na długi okres pozbędziemy się jedngo składu (pojedzie pewnie do fabryki wykonawcy doczepy zeby ją testowac) a jak już przyjada doczepy to będzie ful kłopotów z nimi znajac polskie realia.

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez torwid (gość)

M21 napisał(a):

(...) Ale zobacz ze jeszcze nigdy nie było projektu gdzie > się łonczyło 2 typy wozów(róznych producentów) żeby kursowały liniowo > ze sobą .

Z tym "nigdy" to bez brawury, bo mam wrażenie, że w powojennym Szczecinie była to codzienność aż do początku lat 80., gdzie na linii 1 standardem była eNka plus Lowa.

wysłane przez M21 8

torwid napisał(a):

> Z tym "nigdy" to bez brawury, bo mam wrażenie, że w powojennym > Szczecinie była to codzienność aż do początku lat 80., gdzie na linii 1 > standardem była eNka plus Lowa.

Wiesz bulwa to jest chyba troche bardziej zawansowana technicznie niz n-ka :] Wiec mogą byc większe problemy niż w tym przykładzie co dałes :D

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez torwid (gość)

M21 napisał(a):

> Wiesz bulwa to jest chyba troche bardziej zawansowana technicznie niz > n-ka :] Wiec mogą byc większe problemy niż w tym przykładzie co dałes > :D

Nie przeczę, ale użyłeś słówka "nigdy". A z tym już się nie mogę zgodzić. ;)

wysłane przez M21 8

torwid napisał(a):

> M21 napisał(a):

> Nie przeczę, ale użyłeś słówka "nigdy". A z tym już się nie mogę > zgodzić. ;)

Ok to napisze inaczej :] .Nie znam przypadku żeby dość nowoczesne tramwaje były łączone ze soba gdy są to rózne typy.

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez Piotr

M21 napisał(a):

> Ok to napisze inaczej :] .Nie znam przypadku żeby dość nowoczesne > tramwaje były łączone ze soba gdy są to rózne typy.

a testy niskiej doczepi do bulwy (w Wa-wie?) tylko to chyba była bierna doczepka, ale u sąsiadów zza Odrą pomykają takie dziwadełka.

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

> > a testy niskiej doczepi do bulwy (w Wa-wie?) tylko to chyba była bierna > doczepka, ale u sąsiadów zza Odrą pomykają takie dziwadełka.

Bierność to pikus to by na zakretach nie wyrabiało i by sie wiecznie wykolejało. U nas bierne doczepy nie mają szan 105 ki wszelakiego typu są za słabe .

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez MQ ?

Piotr napisał(a):

> a testy niskiej doczepi do bulwy (w Wa-wie?) tylko to chyba była bierna > doczepka

Już Stirlitz napisał - to był skład pokazowy, nie nadawał się do niczego innego, jak tylko do statycznej prezentacji, bo z bulwą nie współpracował.

--- NIE dzieciom Neostrady! http://dn.byethost5.com/

wysłane przez Piotr

mkubien napisał(a):

> Już Stirlitz napisał - to był skład pokazowy, nie nadawał się do > niczego innego, jak tylko do statycznej prezentacji, bo z bulwą nie > współpracował.

przeoczyłem :). No coż jakby nie patrzeć tam była pokazówka, a tutaj mamy przetarg i wykonawca musi się dostosować do specyfikacji...Tylko czy nie okaże się potem, że Alstom ma jakieś tam swoje patenty, których nie musi odsprzedawać?:). Chodzi mi o przyłącza etc. Różnie to przecież bywa :) jak wiadomo bulwa trochę tej elektroniki jednak ma :). Ja już wolałbym, aby Alstom wygrał, a niech sobie ma wysoką podłogę i te pikne szyby na gumach :>, ale skład bynajmniej ma ręce i nogi. Doczepka z innej parafii wyglądać będzie koszmarnie :(((.

wysłane przez kajetansz 65

Piotr napisał(a):

> Pewno Siemens;), a tak serio to całkiem możliwe, że jakaś firma z > zachodu, która specjalizuje się w modernizacjach i doczepkach :). Może > w cenie bulwiacza zrobią nam niską doczepe ;). Takie dziwadełka już się > kiedyś pojawiały na testach w Warszawie :). Współgrać muszą, bo takie > są wymogi specyfikacji.

Tylko jedno z tych dziwactw było doczepą bierną i za Chiny Ludowe i Narodowe nie współgrało z bulwami.

Штирлиц

wysłane przez kajetansz 65

Piotr napisał(a):

> Pewno Siemens;), a tak serio to całkiem możliwe, że jakaś firma z > zachodu, która specjalizuje się w modernizacjach i doczepkach :). Może > w cenie bulwiacza zrobią nam niską doczepe ;). Takie dziwadełka już się > kiedyś pojawiały na testach w Warszawie :). Współgrać muszą, bo takie > są wymogi specyfikacji.

W tym się np. specjalizuje zakład w Lipsku. Robi on niskie podłogi z wycofanych z użycia Tatr T4D.

Штирлиц

wysłane przez konjo  4

Luke_Police napisał(a):

> Czy to oznacza, że po remoncie wyjadą na miasto następne > zmodernizowane wagony typu 105Ng/S ?

Do tej pory była mowa o normalnej opcji 4 drzwiowej, no chyba, że coś się zmieniło...

--- I sense a smell of retribution in the air.

So never mind the darkness.

wysłane przez Wojciech

konjo napisał(a):

> Do tej pory była mowa o normalnej opcji 4 drzwiowej, no chyba, > że coś się zmieniło...

Nic się nie zmieniło. Będą to gruntowanie zmodernizowane dwa składy z 4 parami drzwi na wagon, nowym systemem grzewczym oraz z nowymi pulpitami(coś takiego jak we Wrocławiu robią). Siedzenia też będą zupełnie inne(takie jak w poznańskich modernizacjach). Reszta będzie bez większych zmian.

"Co u innych nierealne, u nas staje się normalne" Tramwaje Szczecińskie

wysłane przez Piotr

Wojciech napisał(a):

> Reszta będzie bez większych zmian.

Czyli o laminatach z przodu i tyłu można tylko pomarzyć?:(. Może przy kolejnych modernizacjach zainteresują się face liftingiem ;)

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

> Czyli o laminatach z przodu i tyłu można tylko pomarzyć?:(. Może > przy kolejnych modernizacjach zainteresują się face liftingiem ;)

Jak zaczną wysyłać tramwaje do Wrocławia lub Łodzi to będziemy mieli alebo żelaska albo katofle :D .

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez Piotr

M21 napisał(a):

> Jak zaczną wysyłać tramwaje do Wrocławia lub Łodzi to będziemy mieli > alebo żelaska albo katofle :D .

Ale przecież można na miejscu ;), tylko trzeba chcieć...

wysłane przez M21 8

Piotr napisał(a):

> Ale przecież można na miejscu ;), tylko trzeba chcieć...

Wiesz wole nawet nie myśleć jakiego potworka zaproponował by nam szczecin . Znając bogata wyobraznie naszych dyrektrów to wyjechało by totalne szkaradztwo . Az strach się bać :]

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez Wojciech

Piotr napisał(a):

> Czyli o laminatach z przodu i tyłu można tylko pomarzyć?:(. Może > przy kolejnych modernizacjach zainteresują się face liftingiem ;)

Wszystko będzie nowe, tylko siedzenia, pulpity oraz ogrzewanie będzie inne niż w składach zmodernizowanych w latach ubiegłych.

"Co u innych nierealne, u nas staje się normalne" Tramwaje Szczecińskie

wysłane przez Piotr

Wojciech napisał(a):

> Wszystko będzie nowe, tylko siedzenia, pulpity oraz ogrzewanie będzie > inne niż w składach zmodernizowanych w latach ubiegłych.

Ale kształy niestety bez zmian :(. Jedyne co go z zewnątrz odświeża to nowy lakier, okna i drzwi ;) chciałem jeszcze dodać pantograf połówkowy, ale takie to nawet na 102Na montują :D.

wysłane przez konjo  4

Wojciech napisał(a):

> Siedzenia też będą zupełnie inne(takie jak w poznańskich modernizacjach).

To nie będzie Tapsów a' la bulwa?

So never mind the darkness.

wysłane przez M21 8

Wojciech napisał(a):

>Siedzenia też będą zupełnie inne(takie jak w poznańskich modernizacjach).

Ale których modernizacjach tych nowszych czy tych starszych sprzed 2-ch lat (jeśli oczywiscie wiesz :) )

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez leks 17

Wojciech napisał(a):

> Nic się nie zmieniło. Będą to gruntowanie zmodernizowane dwa > składy z 4 parami drzwi na wagon, nowym systemem grzewczym oraz z > nowymi pulpitami(coś takiego jak we Wrocławiu robią). Siedzenia > też będą zupełnie inne(takie jak w poznańskich modernizacjach). > Reszta będzie bez większych zmian.

Z czterema więć to wagony bez drzwi otwieranych na zewnątrz :( - ale bieda :/. Myślałem, że to będzie 105Ng/S. A te siedzenia to są takie jak w bulwie - pokryte jakimś materiałem czy zwykłe niewygodne plastykowe siedzenia :| ?

wysłane przez M21 8

lex napisał(a):

> Z czterema więć to wagony bez drzwi otwieranych na zewnątrz :( - > ale bieda :/. Myślałem, że to będzie 105Ng/S. > A te siedzenia to są takie jak w bulwie - pokryte jakimś materiałem > czy zwykłe niewygodne plastykowe siedzenia :| ?

Ale to od dawan było wiadomo ze to będą 4 dzwiowe wozy . A siedzenia będa pokryte materiałem ,jesli to sąte o których myśle to sa troche podbne do tych siedzen z 312 polickich ale twardsze .

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez Luke_Police  163

lex napisał(a):

> Z czterema więć to wagony bez drzwi otwieranych na zewnątrz :( - > ale bieda :/. Myślałem, że to będzie 105Ng/S.

No właśnie ja też tak myślałem, ale przy 4 drzwiach byłby problem przy drzwiach środkowych, bo płaty 2-gich i 3-cich drzwi zderzałyby się ze sobą, więc pozostają drzwi otwierane do środka. Mam nadzieję, że nie takie bylejakie (hałaśliwa harmonijka) jak w zwykłych 105-tkach :/

Technik serwisu :)

wysłane przez leks 17

Luke_Police napisał(a):

> No właśnie ja też tak myślałem, ale przy 4 drzwiach byłby problem > przy drzwiach środkowych, bo płaty 2-gich i 3-cich drzwi zderzałyby > się ze sobą, więc pozostają drzwi otwierane do środka. Mam nadzieję, > że nie takie bylejakie (hałaśliwa harmonijka) jak w zwykłych > 105-tkach :/

-> Harmonijka? Harmonijki to są takie drzwi raczej jak w Helmutach, 102Na i Ikarusach 280. W 105 są zwykłe drzwi płatowe.

--- czerwona, czerwona, czerwona... $^&$%$& :/

wysłane przez Luke_Police  163

lex napisał(a):

> -> Harmonijka? Harmonijki to są takie drzwi raczej jak w Helmutach, > 102Na i Ikarusach 280. W 105 są zwykłe drzwi płatowe.

No tak, pomyliło mi się ze 102-jką :P Ale i tak uważam, że wagony z drzwiami otwieranymi na zewnątrz wyglądają bardziej nowocześnie niż ze standardowymi drzwiami takimi jak w 105N/105Na.

Technik serwisu :)

wysłane przez M21 8

Luke_Police napisał(a):

> No tak, pomyliło mi się ze 102-jką :P Ale i tak uważam, że wagony z > drzwiami otwieranymi na zewnątrz wyglądają bardziej nowocześnie niż ze > standardowymi drzwiami takimi jak w 105N/105Na.

Ale wiesz że żeby mogły to być takie wozy jak ty chcesz to to wiecej kosztuje.

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez Phobos 17

> Ale i tak uważam, że wagony z > drzwiami otwieranymi na zewnątrz wyglądają bardziej nowocześnie niż ze > standardowymi drzwiami takimi jak w 105N/105Na.

I trudno się z tym nie zgodzić, ale obawiam się, że mamy w Szczecinie poważniejsze sprawy na głowie, niż czyjeś fanaberie "żeby wagon wyglądał nowocześnie".

--- Jestem zły i niedobry - wiem. Wymyślcie coś nowego...

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez torwid  67

konjo napisał(a):

> Do tej pory była mowa o normalnej opcji 4 drzwiowej, no chyba, > że coś się zmieniło...

Raczej nie miało prawa. Tym razem kładziemy wszystko albo prawie wszystko nowe na starym szkielecie. W przypadku Ng/S kupowaliśmy z Chorzowa całkiem nowe pudła i taka sytuacja miała miejsce tylko raz. Zresztą, może i lepiej? Widząc tempo prac i zapał naszych fachowców obawiam się, że konieczność obudowania nowego pudła mogłaby wydłuzyć prace o kolejne pół roku. Fajnie, że nie za wszystko można obwinić MZK, ale robienie 7 wagonów w ciągu roku to chyba przesada. Nie wiem, czy łatwo będzie o kasę na kolejkne modernizacje, bo miasto lubi szybko widzieć efekty wydawania środków budżetowych, a nie dopiero w kolejnym roku czy po 2 latach.

--- Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

wysłane przez M21 8

"Pierwsze 4 wagony powinny wyjechać na trasy do końca wakacji"

Kurde i znów dostaniemy wozy na okres kiedy slisko jest strasznie i koła sliskie bo nowe .Ech ta polityka naszego miasta. Wszędzie wypuszczaja modernizacje tak zeby kursowały juz w lato i sie troche dotarły a u nas nie, a niech motorniczowe sie męczą. Zawsze tak było ze modernizacje wyjeżdzały na trasy z CW teraz WNT na jesien . Na ten najgorszy okres dla tramwajów typu 105n/na

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez zyx (gość)

No właśnie czemu jedienią zawsze tramy się ślizgają a nie zaimą? O co w tym chodzi??

wysłane przez M21 8

zyx napisał(a):

> No właśnie czemu jedienią zawsze tramy się ślizgają a nie > zaimą? O co w tym chodzi??

Bo jest duzo lisci duzo pada . Jak zaczyna padac to szyna jest bardzo sliska helmut wychamuje dobrze bo ma piasecznice i pasek spowoduje opór.Natomiast 105 ka bedzie się slizgac a deszcz poteguje poslizg .Najgorzej jest na samym poczatku jak zaczyna padać.

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)

wysłane przez techno

> Bo jest duzo lisci duzo pada . Jak zaczyna padac to szyna jest > bardzo sliska helmut wychamuje dobrze bo ma piasecznice i pasek > spowoduje opór.Natomiast 105 ka bedzie się slizgac a deszcz > poteguje poslizg .Najgorzej jest na samym poczatku jak zaczyna > padać.

Wybacz, ale nie rozumiem tego tłumaczenia. To może mamy wstrzymać ruch tramwajów z okazji padającego deszczu, opadających liści, śniegu i Barbórki?

I co to ma do nowych tramwajów, które mogą się pojawić o dowolnej porze roku.

--- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez M21 8

techno napisał(a):

[Ciach]

Nie wstrzymac .To sa przyczyna dlaczego sie slizgaja. A co do nowch wozów chodzi o koła .Nowe koła są bardzo sliskie.

wysłane przez techno

> Nie wstrzymac .To sa przyczyna dlaczego sie slizgaja. A co do nowch > wozów chodzi o koła .Nowe koła są bardzo sliskie.

No i nowe koła są bardzo "równe" albo lepiej "okrągłe", w porównaniu do naszych jaj, które niewiadomo dlaczego są nazywane kołami. Doskonale znam przyczyny ślizgania się kół. Chodzi mi o to, że absurdem jest, by nowozakupiony tabor nie był wyposażony w piasecznice. Niby dlaczego uznaję wyższość tatry nad jakąkolwiek 105-tką. Po prostu ma piasecznice.

--- Reflektor prawdy rzuci światło na ukrytych w krzakach manipulatorów!

Problemy z matematyką? Zadzwoń! 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy)/2.362x]

wysłane przez Phobos 17

> Kurde i znów dostaniemy wozy na okres kiedy slisko jest > strasznie i koła sliskie bo nowe .Ech ta polityka naszego > miasta. Wszędzie wypuszczaja modernizacje tak zeby kursowały > juz w lato i sie troche dotarły a u nas nie, a niech > motorniczowe sie męczą.

1. Taką mają prace - sami ją wybrali.

2. A fragment o tym, że przesunięcie wprowadzenia ich do eksploatacji nastąpiło w skutek niesubordynacji dostawców części (czytaj: nie z winy dyrekcji) się tobie nie wyświetlił?

--- Jestem zły i niedobry - wiem. Wymyślcie coś nowego...

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez M21 8

Phobos napisał(a):

> 2. A fragment o tym, że przesunięcie wprowadzenia ich do > eksploatacji nastąpiło w skutek niesubordynacji dostawców > części (czytaj: nie z winy dyrekcji) się tobie nie wyświetlił?

Tak tak zawsze tak im jakos poslizg jakoś wypada. To kwestia planowania remontów jest .

--- Jupi zabrali nam 5 ke dali 12 stke :D niech sie pogodno z nią meczy :D (nawet jesli tylko na wakacje to jupi :D)