Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Poślizg na torach

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Szczecinianie czekają na nowsze tramwaje. I choć od miesięcy są zapewniani, że wkrótce będzie lepiej, nie jest. Przypomnijmy, że chodzi o gruntowną modernizację starych wagonów i zakup używanych przegubowców z Berlina.
- Tramwaje, które modernizujemy, będą jak nowe - przypomina Krzysztof Turczyn, z-ca dyrektora MZK Szczecin. - Pierwsze 4 wagony powinny wyjechać na trasy do końca wakacji. Niestety, mamy opóźnienie, nie z naszej winy.

Tramwaje do modernizacji wytypowano jesienią ub. roku. Trafiły do hali Wydziału Napraw Taboru MZK. Remont na dobre mógł się rozpocząć dopiero wiosną.

- Pod koniec ub. roku mogliśmy jedynie zdjąć blachy i przygotować wagony - tłumaczy K. Turczyn. - Dopiero gdy dostaliśmy pieniądze, można było ogłosić przetargi, a dostawy części zaczęły się pod koniec zimy.

Nie wszyscy dostawcy wywiązali się z umów. Stąd poślizg o kolejny miesiąc. Niesolidny dostawca zapłaci karę. Ale pierwsze 4 wagony wyjadą po 9 miesiącach, kolejne 3 - po roku od rozpoczęcia prac.

Nie ma też używanych tramwajów z Berlina. Dostawy miały się rozpocząć pod koniec czerwca lub na początku lipca. Do końca wakacji w Szczecinie miały być już wszystkie 23 wagony.

- Za kilka dni mamy kolejne spotkanie, na którym powinien być uzgodniony projekt umowy - zapewnia dyr. MZK. - Będzie przedstawiony prawnikom i po ich akceptacji można myśleć o złożeniu podpisów. Mamy nadzieję, że nastąpi to do końca lipca.

A to znaczy, że pierwsze Tatry pojadą w Szczecinie prawdopodobnie dopiero na początku września. Dostawy 23 wagonów potrwają do grudnia. Na razie nie wiadomo na jakie linie trafią. Wcześniej była mowa o liniach 7 i 8, ale...

- Ostateczna decyzja zapadnie, gdy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego opracuje nowy rozkład jazdy - mówi dyr. Turczyn.

To nie koniec złych wieści. Niezależnie od MZK, Urząd Miejski ogłosił przetarg na 6 doczep do tramwajów. Byłyby to pierwsze nowe tramwaje od 2001 r. Przetarg miał się rozpocząć na początku czerwca, ale termin dwukrotnie przesuwano. Produkcją tramwajów dla Szczecina jest podobno zainteresowanych 7 firm. Czas na złożenie ofert mają do 19 lipca.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona