Forum

Prośba do fotografów.

wysłane przez piotrek

Witajcie :)

Słowa swoje kieruje głównie do użytkowników, którzy dodają zdjęcia do Galerii bądź Sandboxa. Jednak na uwadze te kilka zdań niech mają też osoby, które taką przygodę z KOMISem zaczną.

W związku z tym, że nadszedł trudny czas dla fotografów (jesień) prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

- prosimy rygorystyczniej spojrzeć na ostrość wykonywanych zdjęć. Chcielibyśmy, aby dodawane zdjecia były naprawdę dobre.

- BARDZO prosimy o nie używanie flasha (szczególnie wieczorem).

- prosimy o zmniejszenie kompresji zdjęć w trakcie obróbki na komputerze domowych (zdjecia są automatycznie kompresowane przez skrypt), pamiętając jednoczesnie o maksymalnych rozmiarach zdjęcia.

Dodatkowe prośby to:

- unikanie zdjęć z przypadkowymi ludźmi

- robienie zdjęć od strony drzwi

- unikanie pętli Kołłątaja

Na chwilę obecną to wszystkie prośby. W najbliższym czasię postaram się podać inne uwagi co do zdjęć :)

Pozdrawiam!

wysłane przez leks 17

piotrek napisał(a):

> - unikanie pętli Kołłątaja

To taki żart czy co? Dlaczego fotografujący mają omijać to miejsce, przecież to normalna pętla...? Druga sprawa - Dlaczego osoby fotografujące mają robić zdjęcia tylko od strony drzwi? W ogóle to tutaj pełno jest zdjęć od przodu, prawego boku, a zaskakująco mało od lewej strony, tyłu autobusów... Ja uważam, że to bezsens prosić o to by zdjęcia były wykonywane od strony drzwi...

-- Moje największe marzenie to budowa SST, remont Bohaterów Warszawy...

wysłane przez MQ ?

lex napisał(a):

> To taki żart czy co?

Wyluzuj, nie rzucaj się tak.

> Dlaczego fotografujący mają omijać to > miejsce, przecież to normalna pętla...?

Tak, ale ilość z peronów tej pętli zdaje się być trochę za duża w stosunku do ilości pozostałych zdjęć.

> Druga sprawa - Dlaczego osoby fotografujące mają robić > zdjęcia tylko od strony drzwi?

Nie mają, tylko są w miarę możliwości proszone o to. Być może ja mam pecha, ale jak wchodzę do pierwszej lepszej galerii, to przeważają zdjęcia od strony okien. A w galerii 105Np dopiero w ostatnich dniach pojawiły się dwa pierwsze porządne zdjęcia od strony drzwi.

> W ogóle to tutaj pełno jest > zdjęć od przodu, prawego boku, a zaskakująco mało od lewej > strony

Ahaaaaaa...

> tyłu autobusów...

To fakt. O tym dyskusja już kiedyś była i mówiliśmy, że nie mamy nic przeciwko takim zdjęciom, bo są one często przydatne.

> Ja uważam, że to bezsens prosić o to by zdjęcia były > wykonywane od strony drzwi...

Trudno, każdy ma swoje zdanie. Nie musi Ci się nasza prośba podobać. Zresztą przywykliśmy.

wysłane przez leks 17

mkubien napisał(a):

> Wyluzuj, nie rzucaj się tak.

Żeby nie było, ja tylko spokojnie pytam, bo wydało mi się to niezrozumiałe ;). Ja myślałem, że to taki jakiś żarcik, którego nie rozumiem :P.

> Tak, ale ilość z peronów tej pętli zdaje się być trochę za > duża w stosunku do ilości pozostałych zdjęć.

Fakt, dużo zdjęc jest z Kołłątaja.

> Nie mają, tylko są w miarę możliwości proszone o to. Być > może ja mam pecha, ale jak wchodzę do pierwszej lepszej > galerii, to przeważają zdjęcia od strony okien. A w galerii > 105Np dopiero w ostatnich dniach pojawiły się dwa pierwsze > porządne zdjęcia od strony drzwi.

> To fakt. O tym dyskusja już kiedyś była i mówiliśmy, że nie > mamy nic przeciwko takim zdjęciom, bo są one często przydatne.

Zdjęcia tyłów są przydatne i lewego boku również.

> Trudno, każdy ma swoje zdanie. Nie musi Ci się nasza prośba > podobać. Zresztą przywykliśmy.

Przywikliśmy do tego, że ja wszystko krytykuje? :>

-- Moje największe marzenie to budowa SST, remont Bohaterów Warszawy...

wysłane przez konjo  4

lex napisał(a):

> To taki żart czy co?

Nie to nie jest taki żart. O ile nie dzieje się tam nic ciekawego... Mówiąc krótko jest stamtąd pełno zdjęć, podobnie jak z Placu Rodła, a galeria nie służy do dokumentacji wyłącznie tej jednej pętli. Tak zresztą przyjrzyj się poszczególnym kategoriom... takie NG272 są uwiecznione więcej razy niż polickie NG312 i NG313 razem wzięte.

> Ja uważam, że to bezsens prosić o to by zdjęcia były > wykonywane od strony drzwi...

Tak... generalnie chcieliśmy napisać to po to, żeby wydać kolejne bezsensowne oświadczenie. Zdjęcia od strony drzwi i frontu mają posłużyć do tworzenia schematów pojazdów. I taki jest cel prośby.

-- I tried to see it your way.

So never mind the darkness.

wysłane przez leks 17

konjo napisał(a):

> Tak... generalnie chcieliśmy napisać to po to, żeby wydać > kolejne bezsensowne oświadczenie. Zdjęcia od strony drzwi i > frontu mają posłużyć do tworzenia schematów pojazdów. I > taki jest cel prośby.

Na schematach można przecież ująć również lewy bok pojazdu jak i tył :P.

-- Moje największe marzenie to budowa SST, remont Bohaterów Warszawy...

wysłane przez konjo  4

lex napisał(a):

> Na schematach można przecież ująć również lewy bok pojazdu > jak i tył :P.

http://www.mkm.szczecin.pl/galeria.php?action=user&who=Phobos

A teraz przyjrzyj się, czy Marcin jako autor tworzy schematy od strony szyb/tyłu. :) Nie? Dlatego jak domyślasz się raczej trudno stworzyć schemat czy miniaturę pojazdu na podstawie zdjęcie z odwrotnej strony. :P

-- I tried to see it your way.

So never mind the darkness.

wysłane przez Luke_Police  163

konjo napisał(a):

> Tak zresztą przyjrzyj się poszczególnym > kategoriom... takie NG272 są uwiecznione więcej razy niż > polickie NG312 i NG313 razem wzięte.

Czyżby była to sugestia by fotografować polickie przegubowce ? :> Inna sprawa, że jak ostatnio przeglądałem nieco galerię pod kątem Jelczy 120M to zauważyłem, że niektóre mają zaledwie 2 zdjęcia. Podobnie z Jelczem M11 #618''. Do niedawna miał tylko jedno zdjęcie z pętli Kołłątaja, na którym widać niewiele jego szczegółów. Wiem, że to może mało istotne, ale gdy skasują stare pojazdy nagle się okaże, że wiele z nich nawet nie ma jakiegoś sensownego zdjęcia w galerii. Dlatego nie popieram fotografowania wyłącznie nowych pojazdów, a wręcz niekiedy skupiam się na starych, by mieć jakieś zdjęcia w zapasie, kiedy przyjdzie czas by je skasować (i na szczęście nie jestem w tym sam) =P

> Tak... generalnie chcieliśmy napisać to po to, żeby wydać > kolejne bezsensowne oświadczenie. Zdjęcia od strony drzwi i > frontu mają posłużyć do tworzenia schematów pojazdów. I > taki jest cel prośby.

A czy moglibyście sprecyzować jakie dokładnie autobusy pod tym kątem was interesują? Mają to być zdjęcia z profilu (typu: http://foto.mkm.szczecin.pl/big/1156533434.jpg), czy tradycyjne?

-- W telewizji Tatra, w gazecie Tatra, wolę nie patrzyć co jest w lodówce...

Technik serwisu :)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez konjo  4

Luke_Police napisał(a):

> Czyżby była to sugestia by fotografować polickie przegubowce ? > :>

Generalnie tak. Cieszymy się, że dokładnie zauważyłeś o co nam chodzi tj. spojrzeć w galerię i zobaczyć jakich fotek - nawet nie poszczególnych numerów taborowych tylko typów nam brakuje. :)

> A czy moglibyście sprecyzować jakie dokładnie autobusy pod tym > kątem was interesują? Mają to być zdjęcia z profilu (typu: > http://foto.mkm.szczecin.pl/big/1156533434.jpg), czy tradycyjne?

O ile wiem to Marcin poszukiwał zdjęć zrobionych pod kątem 90 stopni z boku od drzwi i od przedniej ściany, tak żeby mogły stanowić podstawę do rysunku, ale o ile się mylę to jak się zaloguje to doprecyzuje o jakie materiały konkretnie mu chodzi. Myślę, że właśnie takie powinny być w sam raz do schematów.

-- I tried to see it your way.

So never mind the darkness.

wysłane przez piotrek

lex napisał(a):

Wszystko chiach...

Zauważ, że przy każdym punkcie jest słowo prośba. Nie nakaz, zakaz czy co innego tylko prośba.

Resztę wytułumaczył Ci już Tomek z Maćkiem.

wysłane przez Luke_Police  163

piotrek napisał(a):

> - prosimy o zmniejszenie kompresji zdjęć w trakcie obróbki > na komputerze domowych (zdjecia są automatycznie > kompresowane przez skrypt), pamiętając jednoczesnie o > maksymalnych rozmiarach zdjęcia.

Jaki zalecasz pozostawić procent pierwotnej jakości ? Dotychczas zapisywałem zdjęcia w quality 85%, ale widzę, że często po dodaniu takiego zdjęcia do galerii wygląda ono gorzej niż na moim komputerze. Z kolei jak czasem mi się zapomni skompresować i zapiszę jako 100%, to skrypt się wykłada ze względu na zbyt duży rozmiar zdjęcia.

> - robienie zdjęć od strony drzwi

Rozumiem, że nie jest to przymus i jeżeli co drugie zdjęcie będzie robione od strony okien, to nikt się nie przyczepi?

> - unikanie pętli Kołłątaja

Ja bym dorzucił jeszcze Basen Górniczy. Również bardzo dużo zdjęć pochodzi z tej pętli.

-- W telewizji Tatra, w gazecie Tatra, wolę nie patrzyć co jest w lodówce...

Technik serwisu :)

wysłane przez piotrek

Luke_Police napisał(a):

> Z kolei jak czasem mi się > zapomni skompresować i zapiszę jako 100%, to skrypt się > wykłada ze względu na zbyt duży rozmiar zdjęcia.

Rób tak, aby skrypt przyjął. Nie można dostosować konkretnego procentu, poprostu nie więcej niż 512 kb.

> Rozumiem, że nie jest to przymus i jeżeli co drugie zdjęcie > będzie robione od strony okien, to nikt się nie przyczepi?

Bardzo dobrze rozumiesz :)

> Ja bym dorzucił jeszcze Basen Górniczy. Również bardzo > dużo zdjęć pochodzi z tej pętli.

Narazie ustaliliśmy Kołłątaja, ale ten pomysł nie jest zły :)

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Dlaczego nie na Kołłątaja??
Emilia napisał(a):

> Dlaczego nie na Kołłątaja??

Rozumiem, że popatrzenie kilka postów wyżej jest zbyt trudne?