Forum

Pływające "delfiny" zbliżają się do pętli "Gumieńce"

zdjęcie
Pływające "delfiny" zbliżają się do pętli "Gumieńce"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Mam małą uwagę odnośnie oceniania zdjęć. Z tego co widzę, od pewnego czasu (m.in. w przypadku Maria) oceny są okrutnie niskie, oscylujące w granicach trójki, a czasem nawet niższe. Nie interesuje mnie w tym momencie fakt, że wyrażam subiektywną opinię (wszak każda ocena jest subiektywna), ale na pewno nie jest kłamstwem to, że chociażby to zdjęcie i większość tego autora, to zdjęcia ostre, dobre kolorystycznie i nie robione "na odpierdziel" jak mnóstwo innych jakie tu trafiały.

JA na miejscu autora kompletnie bym stracił z czasem motywację do wrzucania tutaj zdjęć, bo całe to jego latanie z aparatem po mieście i uwiecznianie czasem ważnych dla życia komunikacyjnego Szczecina momentów, jest równane z ziemią przez absurdalne oceny jakichś funkcjonujących na tym forum zawistnych troli.

Zatem zwracam się w tym momencie m.in. do osób, które odpowiadają za prowadzenie strony: jeśli doceniacie wkład autora w rozwój galerii, to zróbcie coś z tym, jak widać, niezbyt zdrowym systemem. Bo ja osobiście od wielu miesięcy wchodzę na Komis głównie po to, by oglądać zdjęcia tego autora. I byłoby fajnie, gdyby się to nie zmieniło.
Ja ze swojej strony dodam, że interwencja w tej sprawie została już podjęta. Najwyraźniej dwóch użytkowników (jeden nawet w randze "żółtego") znalazło sobie zabawę w postaci oceniania wszystkich zdjęć Mariusza na 1 niezależnie od ich treści. Nie znam ich motywów, ale mam dla nich dwa słowa: panowie, dorośnijcie!
mkubien napisał(a):

> Ja ze swojej strony dodam, że interwencja w tej sprawie > została już podjęta. Najwyraźniej dwóch użytkowników > (jeden nawet w randze "żółtego") znalazło sobie zabawę w > postaci oceniania wszystkich zdjęć Mariusza na 1 niezależnie > od ich treści. Nie znam ich motywów, ale mam dla nich dwa > słowa: panowie, dorośnijcie!

Zablokuj im ocenianie (jest taka opcja w profilu) i potem wyczyścić ich oceny i z głowy.

-- "Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek
Jacek napisał(a):

[ciach]

Maciek napisał o dwóch, ja już znalazłem następnego "nadgorliwca", widać będzie trzeba wrócić do starej dobrej metody terroru ;)

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek
Jacek napisał(a):

>  > JA na miejscu autora kompletnie bym stracił z czasem > motywację do wrzucania tutaj zdjęć, bo całe to jego > latanie z aparatem po mieście i uwiecznianie czasem ważnych > dla życia komunikacyjnego Szczecina momentów, jest równane > z ziemią przez absurdalne oceny jakichś funkcjonujących na > tym forum zawistnych troli.

Ja już dawno straciłem zapała do wrzucania zdjęć do galerii komisowej. Oceniający zdjęcia, oceniają je wyłącznie z własnego punktu widzenia nie biorąc pod uwagę widzenia świata robiących je.

Brak mi u oceniających tego czegoś, co w sposób zgodny ze stanem faktycznym, byłoby oceniane niezależnie od własnych opini i przekonań. Dlatego, gdy zdecyduję się już na wrzucenie zdjęć do galerii komisowej nie patrzę na oceny, dlatego że zdjęcia robię dla siebie i chcę się z nimi podzielić, bo uwieczniłem przemijający fakt związany z komunikacją miejską i chę zasilić galerię swoimi pracami dla innych użytkowników serwisu.

-- cogito ergo sum

cogito ergo sum
Zgadzam się z Tobą Ja też odpuściłem sobie wrzucanie zdjęć bo zawsze coś. Swojego czasu latałem po mieście i pstrykałem wszystkie nowości typu nowe reklamy na pojazdach lub świeżo przemalowane na FG. Z około 30 fotek weryfikacje przeszło może 4-5. To nie jest konkurs fotograficzny tylko strona poświęcona komunikacji i moim zdaniem powinno być wszystko co wiąże się z komunikacją. Podejrzewam że wielu z was dało by sporo żeby w galerii były np.Jelcze PR, lub tzw ogórki
tabor3377 napisał(a):

> Z około 30 fotek weryfikacje przeszło może 4-5.

My tu o rankingu zdjęć rozmawiamy a nie o tym co przechodzi a co nie przez Sandboxa.

> To nie jest konkurs fotograficzny tylko strona poświęcona > komunikacji i moim zdaniem powinno być wszystko co wiąże się > z komunikacją.

Owszem, różnej jakości fotki pojawiają się w galerii, nie wymagamy by zdjęcia były takie jak na Grand Press Photo, ale chcemy by były w miarę poprawnie wykonane (proste, bez przepałów, w miarę dobrze skadrowane i bez przyciętych pojazdów). W dobie cyfryzacji fotografii poprawa każdego zdjęcia to parę kliknięć i to powinno wystarczyć.

> Podejrzewam że wielu z was dało by sporo żeby w galerii były > np.Jelcze PR, lub tzw ogórki

O ile osoba dodająca ma prawa autorskie do takich zdjęć to je dodajemy, jeśli nie to wiadomo że ich nie dodamy.

-- "Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek

"Bo nie ma. NIE MA. N I E M A ! Zrozumiał? NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA! NIE MA!" (c) Mareczek
tabor3377 napisał(a):

> To nie jest konkurs fotograficzny tylko strona poświęcona > komunikacji i moim zdaniem powinno być wszystko co wiąże się > z komunikacją.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie systemu oceniania i tyle. Albo podział na dwie części: te konkursowe z oceną i pozostałe dokumentacyjne. Na pewno więcej osób wrzucałoby zdjęcia, a tak wielu zniechęca się niskimi ocenami.

-- "W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
tabor3377 napisał(a):

> Z około 30 fotek weryfikacje przeszło może 4-5. > To nie jest konkurs fotograficzny tylko strona poświęcona > komunikacji i moim zdaniem powinno być wszystko co wiąże się > z komunikacją.

Przy zachowaniu podstawowych standardów - chociaż kadr i ostrość. To jest aż taki wysiłek? Bo przy wielu idzie się złapać za głowę...

Dodam że są osoby które wrzucają ładne zdjęcia. Np. ostatnio kolega LagunaGrandtour wrzuca ładne, poprawne foty. I co - da się! Jas59 też dodał fajna serię z SST (choć nie wszystkie zostały opublikowane bo część się dublowala). I będę za tym aby kolega LagunaGrandtour otrzymał bezpośredni dostęp do publikacji zdjęć, tak jak ma np. Mario.

-- Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids

Intergalactic Proton Powered Electrical Tentacled Advertising Droids
jas59 napisał(a):

> Ja już dawno straciłem zapała do wrzucania zdjęć do > galerii komisowej. Oceniający zdjęcia, oceniają je > wyłącznie z własnego punktu widzenia nie biorąc pod uwagę > widzenia świata robiących je.

Pozwolę sobie przedstawić własny punkt widzenia, jako jedna z osób, które swego czasu lobbowały za reformą komisowej galerii (między innymi pojawiły się właśnie oceny zdjęć przez użytkowników). A do tego jako osobnik, którego ocena ma większy niż przeciętnie wpływ na ocenę końcową.

Otóż po pierwsze oceniam wszystkie nowe zdjęcia, na bieżąco - za przeciętne zdjęcie, jakich wiele, należy się ode mnie przeciętna ocena - w naszej skali 3. I nie uważam, żeby to była ocena zła, choć młodszym (szkolnym) użytkownikom może się wydawać, że za przeciętność należy się przynajmniej 4, jeśli nawet nie 5 - rozumiem rozwydrzenie przez nasz system edukacji.

Po drugie - ocena każdego użytkownika powinna być jak najbardziej subiektywną oceną - jeden doceni fakt, że jest to pierwsze zdjęcie danego wozu, inny, że na fotografii uchwycona jest jakaś objazdówka, a jeszcze inny (w tym ja) będzie patrzył przede wszystkim na walory estetyczne i techniczne fotografii, takie jak chociażby kadr, ostrość, sposób uchwycenia sytuacji, wykorzystanie świateł, balans bieli, ogólnie kompozycja i odbiór... I tak, np za skopany balans bieli (co jest niestety częste), daję niższą ocenę, np 2.

Po trzecie idea - otóż system ocen, po wyeliminowaniu skrajnych, miał pokazywać ogólne upodobania użytkowników serwisu - i ja np zdjęcia wybitne technicznie i kompozycyjnie oceniam na 5, wyróżniające się na 4, kiepskie jakościowo na 2, a te, których wg mnie nie powinno tu być - na 1. Ktoś inny zdjęcie ocenione przeze mnie na 1 może docenić, pomimo jego beznadziejnej jakości na 5, bo urzekła go uwieczniona reklama, lub pojazd w nietypowym miejscu. Sprawia to, że do ocen należy podejść nieco szerzej, analizując różne jej aspekty...

Na zakończenie tych przynudnawych wywodów nie bardzo rozumiem tego wątku - przeglądając rankingi galerii widać, że Mario zajmuje w nich większość miejsc. Biorąc pod uwagę, że wiele z jego zdjęć ma wielką wartość dokumentalną, przy nieco gorszej jakościowej, może warto sobie uświadomić, że nie zawsze średnia ocen musi wynosić ponad 4, a jeśli ktoś na to liczy to niestety musi stawiać na jakość, nie na ilość i wartość dokumentalną ;)
LLUZNIAK napisał(a):

[ciach]

Łukaszu, zgadzam się z Tobą w 100%. Naprawdę. Tylko, żeby te oceny były uczciwe. A nie tak dla zabawy, że dam 1. Sam powiedz czy to zdjęcie jest aż takie złe, żeby dać 1?
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
Mario napisał(a):

> Łukaszu, zgadzam się z Tobą w 100%. Naprawdę. Tylko, żeby te > oceny były uczciwe. A nie tak dla zabawy, że dam 1. Sam powiedz > czy to zdjęcie jest aż takie złe, żeby dać 1?

Według mnie nie, dlatego też nie dostało ode mnie 1 ;-) Ale pamiętasz początki systemu ocen? ZTCP skrajne, powtarzające się oceny miały być odsiewane - podobnie jak próba wielokrotnego głosowania (nawet automatycznie ban za to leci - każdy może się przekonać, jeśli tylko "obejdzie" JS).

Ale skoro wyszedł temat na jaw, to może pozwolę sobie odkopać moją propozycję "sprzed stu lat"... Co powiecie na możliwość "poprawienia" przez użytkownika oceniającego oceny przyznanej danemu zdjęciu? Choćby przez ograniczony czas, tak jak ma to miejsce przy edycji postów? Bo niestety zdarzyło mi się (i ZTCW nie tylko mi) przynajmniej kilkakrotnie omyłkowo kogoś pokrzywdzić :/

P.S. Mariusz, a co tak komuś podpadłeś, że Cię tak traktuje? :>
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
LLUZNIAK napisał(a):

> P.S. Mariusz, a co tak komuś podpadłeś, że Cię tak traktuje? :>

Nie mam zielonego pojęcia. :-) Znam bardzo dobrze kilka żółtych użytkowników i im raczej krzywdy nie zrobiłem. ;-) Może niektórzy mają mnie już dość? Że tyle zdjęć już dodałem...
Mario napisał(a):

> Nie mam zielonego pojęcia. :-) Znam bardzo dobrze kilka żółtych > użytkowników i im raczej krzywdy nie zrobiłem. ;-) Może niektórzy > mają mnie już dość? Że tyle zdjęć już dodałem...

TZW nieuczciwa konkurencja mówisz? :> Coś w tym może być... Może ukraińską mafię Ci załatwić? ;) Chociaż nie, oni ostatnio zajęci swoimi sprawami :/
LLUZNIAK napisał(a):

> TZW nieuczciwa konkurencja mówisz? :> Coś w tym może być... Może > ukraińską mafię Ci załatwić? ;) Chociaż nie, oni ostatnio zajęci > swoimi sprawami :/

Miałem na myśli, że Ci żółci by mi nie dali 1. :-)