Forum

Pływające "delfiny" zbliżają się do pętli "Gumieńce"

zdjęcie
Pływające "delfiny" zbliżają się do pętli "Gumieńce"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
jas59 napisał(a):

> Ja już dawno straciłem zapała do wrzucania zdjęć do > galerii komisowej. Oceniający zdjęcia, oceniają je > wyłącznie z własnego punktu widzenia nie biorąc pod uwagę > widzenia świata robiących je.

Pozwolę sobie przedstawić własny punkt widzenia, jako jedna z osób, które swego czasu lobbowały za reformą komisowej galerii (między innymi pojawiły się właśnie oceny zdjęć przez użytkowników). A do tego jako osobnik, którego ocena ma większy niż przeciętnie wpływ na ocenę końcową.

Otóż po pierwsze oceniam wszystkie nowe zdjęcia, na bieżąco - za przeciętne zdjęcie, jakich wiele, należy się ode mnie przeciętna ocena - w naszej skali 3. I nie uważam, żeby to była ocena zła, choć młodszym (szkolnym) użytkownikom może się wydawać, że za przeciętność należy się przynajmniej 4, jeśli nawet nie 5 - rozumiem rozwydrzenie przez nasz system edukacji.

Po drugie - ocena każdego użytkownika powinna być jak najbardziej subiektywną oceną - jeden doceni fakt, że jest to pierwsze zdjęcie danego wozu, inny, że na fotografii uchwycona jest jakaś objazdówka, a jeszcze inny (w tym ja) będzie patrzył przede wszystkim na walory estetyczne i techniczne fotografii, takie jak chociażby kadr, ostrość, sposób uchwycenia sytuacji, wykorzystanie świateł, balans bieli, ogólnie kompozycja i odbiór... I tak, np za skopany balans bieli (co jest niestety częste), daję niższą ocenę, np 2.

Po trzecie idea - otóż system ocen, po wyeliminowaniu skrajnych, miał pokazywać ogólne upodobania użytkowników serwisu - i ja np zdjęcia wybitne technicznie i kompozycyjnie oceniam na 5, wyróżniające się na 4, kiepskie jakościowo na 2, a te, których wg mnie nie powinno tu być - na 1. Ktoś inny zdjęcie ocenione przeze mnie na 1 może docenić, pomimo jego beznadziejnej jakości na 5, bo urzekła go uwieczniona reklama, lub pojazd w nietypowym miejscu. Sprawia to, że do ocen należy podejść nieco szerzej, analizując różne jej aspekty...

Na zakończenie tych przynudnawych wywodów nie bardzo rozumiem tego wątku - przeglądając rankingi galerii widać, że Mario zajmuje w nich większość miejsc. Biorąc pod uwagę, że wiele z jego zdjęć ma wielką wartość dokumentalną, przy nieco gorszej jakościowej, może warto sobie uświadomić, że nie zawsze średnia ocen musi wynosić ponad 4, a jeśli ktoś na to liczy to niestety musi stawiać na jakość, nie na ilość i wartość dokumentalną ;)