Forum

Zasady pisania na Forum - lektura obowiązkowa!

Zdecydowałem się stworzyć ten wątek, ponieważ najwyraźniej części forumowiczów nie chce się zapoznać z regulaminem Forum, jego instrukcją obsługi oraz Netykietą. Informuję, że osoby, które w dalszym ciągu będą niepoprawnie korzystać z Forum, zostaną tymczasowo zablokowane.

1. Jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to nie pisz na Forum.

2. Staraj się stosować zasady ortografii, gramatyki i interpunkcji języka polskiego. A przynajmniej oddzielaj kolejne zdania kropką.

3. Niedopuszczalne są posty, które nic nie wnoszą do dyskusji. Przykład:

> Czyjś bardzo, bardzo długi wywód na jakiś temat. > Kolejne zdanie tego wywodu. ... > I ostatnie zdanie.

ZGADZAM SIĘ CAŁKOWICIE


4. Przy cytowaniu postów, wycinaj zbędne wrotki. Wrotka to nagłówek o treści "X napisał(a):

". Zatem niedopuszczalne są posty:

> X napisał(a):

>> Y napisał(a):

>>> Z napisał(a):

>>> blablabla >> blablabla > blablabla


5. Przy cytowaniu postów wycinaj stopkę posta wraz z delimiterem (trzy myślniki). Stopka pojawia się w postach wybranych użytkowników.

6. Swoją odpowiedź na czyjś post wpisuj pod cytatem.

7. Wycinaj zbędne cytaty. Jeśli odnosisz się tylko do konkretnego zdania przedmówcy, wytnij resztę jego posta. Jeśli Twoja wypowiedź odnosi się do całego posta, lepiej wyciąć cały cytat niż cały zostawić (patrz też punkt 3).

8. Wstawiaj wolną linijkę między cytatem a Twoją wypowiedzią - znacząco ułatwia to czytanie.

9. Nie wstawiaj zbędnych wolnych linii. Zasadniczo dopuszczalne są jednolinijkowe odstępy (patrz też punkt 8). Nie wstawiaj wolnych linii na końcu posta!

10. Jeśli chcesz się odnieść do konkretnej wypowiedzi, korzystaj z linka Odpowiedz, znajdującego się przy temacie danego posta (na zielonym tle).

11. Jeśli Twoja wypowiedź jest związana z tematem danego wątku, ale nie jest odpowiedzią na czyjś post, korzystaj z linka Dodaj komentarz, znajdującego się na dole strony.

12. Jeśli Twoja wypowiedź nie mieści się w tematyce żadnego z istniejących wątków, załóż nowy wątek, korzystając z linka rozpocznij nowy wątek, znajdującego się na górze strony po prawej stronie.

13. Jeśli istnieje kilka wątków na podobny temat (a może się tak zdarzyć np. przy publikowaniu serii artykułów na dany temat), nie wstawiaj postów o tej samej treści do wszystkich wątków. Wybierz jeden z nich i w nim prowadź dyskusję.

14. Przed napisaniem czegokolwiek na Forum, upewnij się za pomocą funkcji wyszukiwania, czy post o treści podobnej do planowanej przez Ciebie, nie pojawił się już na Forum (zwłaszcza w przeciągu kilku ostatnich dni).

15. Dyskusje prywatne należy prowadzić poza Forum. Wątki zawierające takie dyskusje będą blokowane (ew. będą usuwane posty).

16. Posty zawierające wulgaryzmy lub stwierdzenia obrażające któregoś z użytkowników, będą usuwane.

17. Od powyższych zasad, jak zresztą od wszystkich, są wyjątki, ale są one stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach.

18. Administracja nie będzie się bawić w edytowanie błędnych postów.

19. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pisania na Forum, zadaj je w tym wątku lub wyślij maila pod adres admin@mkm.szczecin.pl.

***

Podaję linki, jeśli ktoś będzie chciał się jednak zapoznać z regulaminem i instrukcją obsługi Forum oraz Netykietą.

Regulamin: http://www.mkm.szczecin.pl/regulamin.php Instrukcja obsługi: http://www.mkm.szczecin.pl/help.php?problem=forum Netykieta: http://www.mkm.szczecin.pl/netykieta.php

Polecam również zapoznać się z "Estetykietą" - stroną, na której opisane jest, jak pisać estetyczne posty. Wprawdzie opisane tam zasady odnoszą się do grup dyskusyjnych, ale większość z nich można stosować również na naszym Forum. Jej adres to http://klub.chip.pl/wincat2/news/estetykieta.htm

--- MAN Lion's City - Bus of the Year 2005

wysłane przez kajetansz (gość)

Co za prawa, co za obowiązki. Wolna interpretacja jak naszej konstytucji III RP.

Powiało grozą, aż strach się bać.
stirlitz napisał(a):

> Powiało grozą, aż strach się bać.

Nie da się ukryć, no ale cóż - ponad połowa forumowiczów nie potrafi prawidłowo korzystać z forum... a najgorsze jest to, że w pewnym stopniu ten wątek na nic się zdał, bo nadal łamane są zasady :/

--- Volvo na peryferiach - to jest to!
> Powiało grozą, aż strach się bać.

Jak nie lubisz się bać to nikt nie zmusza cie do korzystania z tegoz forum czy nawet odwiedzania serwisu. My naprawde nie trzymamy nikogo na sile!

--- Stopka wyjechała na urlop

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez (użytkownik usunięty)

OT dziękuję Wielkim Adminom za wyrozumiałość względem mojej skromnej osoby ;-)
marpa napisał(a):

> OT dziękuję Wielkim Adminom za wyrozumiałość względem mojej > skromnej osoby ;-)

Wielkim?, a co popadliśmy u Ciebie w uwielbienie? ;)

Już wkrótce, pojawią się zmiany... jeszcze tylko troszkę się wstrzymaj... a wtedy będziemy mieli jasny i czytelny obraz historii dokonań użytkowników na tym forum. :)

--- All we need is just a little patience.

So never mind the darkness.

wysłane przez (użytkownik usunięty)

konjo napisał(a):

> Wielkim Adminom?, a co popadliśmy u Ciebie w uwielbienie? ;)

ANO ANO przez uwielbienie może zajść jakotakie porozumienie ;-)
> Już wkrótce, pojawią się zmiany... jeszcze tylko troszkę się > wstrzymaj... a wtedy będziemy mieli jasny i czytelny obraz > historii dokonań użytkowników na tym forum. :)

Upsss... zaczynam się bać ;) Czyżby wprowadzenie jakiegoś systemu ostrzeżeń się szykowało? :>
LLUZNIAK napisał(a):

> Upsss... zaczynam się bać ;) Czyżby wprowadzenie jakiegoś systemu > ostrzeżeń się szykowało? :>

Ależ nie musisz się bać nas w ogóle, my nie gryziemy... Obcowanie z Administracją nie grozi serią bolesnych zastrzyków, co najwyżej blokadą IP :> A to co się szykuje pozostanie dla użytkowników tajemnicą, dopóki nasz Webmaster tego oficjalnie nie zaprezentuje. To tyle względem następnych pytań.

--- All we need is just a little patience.

So never mind the darkness.
> Ależ nie musisz się bać nas w ogóle, my nie gryziemy... Obcowanie z > Administracją nie grozi serią bolesnych zastrzyków, co najwyżej > blokadą IP :> Ufff... a już się bałem ;-) Dzięki, że mnie uspokoiłeś :)

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Czyżby LEKTURA OBOWIĄZKOWA była przyznaniem się do błędu, a w zasadzie potwierdzeniem wybiurczego temperowania forumowiczów). Ot poprostu w regulaminie o owych kwestiach niebyło mowy, a i teraz, po uzupełnieniu go, w drodze uznaniowości II. 13 i 17 może być różnie. Oby administracją zawsze kierowały dobre chęci jak i dobro forumowiczów.

I. Regulamin dostępu i korzystania z Forum Publicum

I.10. Redakcja Serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania treści niezgodnych z regulaminem. W przypadku rażącego bądź wielokrotnego naruszenia regulaminu Redakcja może ograniczyć dostęp do Forum. W przypadku naruszenia prawa, Redakcja Serwisu może również przekazać będące w jej posiadaniu dane osób publikujących organom ścigania.

I.11. Redakcja Serwisu zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających interes Serwisu, a nieobjętych punktami 6, 7, 8 oraz 9.

I.12. Redakcja zastrzega sobie prawo do zamykania dyskusji w dowolnym wątku, bądź jego częściowe bądź całkowite ukrywanie w przypadku gdy wymaga tego interes Serwisu lub egzekwowanie regulaminu.

I.13. Za egzekwowanie Regulaminu odpowiedzialny jest Administrator, który zobowiązuje się wykonywać swoje obowiązki rzetelnie oraz obiektywnie.

I.14. Administrator może podjąć wszelkie działania opisane w regulaminie oraz wszelkie inne które uzna za skuteczne. Za swoje działanie odpowiada przed Redakcją Serwisu.

I.15. Uczestnicząc w Forum użytkownik oznajmia, że zapoznał się z treścią regulaminu i akceptuje jego warunki.

II. Zasady pisania na Forum

II.13. Jeśli istnieje kilka wątków na podobny temat (a może się tak zdarzyć np. przy publikowaniu serii artykułów na dany temat), nie wstawiaj postów o tej samej treści do wszystkich wątków. Wybierz jeden z nich i w nim prowadź dyskusję.

II.17. Od powyższych zasad, jak zresztą od wszystkich, są wyjątki, ale są one stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach.

PS Ot ciut przydługi wywód. Pozdrawiam (-_-)

--- Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, nie udźwigniesz

wysłane przez Jacek

marpa napisał(a):

> Oby administracją zawsze kierowały dobre chęci jak i dobro forumowiczów.

Uwierz - zawsze.

> Ot ciut przydługi wywód.

Przecież w poście Maćka są podane linki do instrukcji obsługi i Netykiety. Było to wszystko kopiować?

--- "Happy Tree Friends" rządzą ;-)

wysłane przez Phobos 17

[ciach]

Dość! Temat został zamknięty! Jest pan sam sobie winien, że został zablokowany. Dalsze ciągnięcie tematu jest poprostu żałosne. Jeśli przeczytam coś takiego jeszcze raz, to ponownie zablokuje.

--- Stopka wyjechała na urlop

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez MQ ?

Uderz w stół a nożyce się odezwą...

Ja też mam dla Ciebie cytacik, tym razem z Netykiety:

Tak samo jak w przypadku dobrych manier, przestrzeganie Netykiety nie jest obowiązkowe. Pamiętaj jednak, że konsekwencją jej lekceważenia może być reakcja administratora w postaci: - zwrócenia uwagi - usuwania postów i zamieszczonych na stronie materiałów - czasowe wstrzymanie dostępu do strony - trwałe wstrzymanie dostępu do strony (ban)

--- MAN Lion's City - Bus of the Year 2005

wysłane przez MQ ?

Jeszcze małe uzupełnienie do mojego poprzedniego posta.

Na Forum obowiązują ogólnie przyjęte zasady obowiązujące w Internecie, a w szczególności w Usenecie. Nie odkrywamy tu żadnej Ameryki.

Po drugie - ludzie są nieobliczalni. Trudno przewidzieć w regulaminach wszyskie ich zachowania. Z zamiarem zamieszczenia posta ze spisem zasad nosiłem się już dawno temu, ale wtedy nawet do głowy mi nie przyszło, żeby pisać o tym, żeby nie wrzucać takich samych postów do kilku wątków. Zresztą przed Tobą nikt nie wpadł na taki genialny pomysł.

--- MAN Lion's City - Bus of the Year 2005

wysłane przez (użytkownik usunięty)

mkubien napisał(a):

> Przed Tobą nikt nie wpadł na taki genialny pomysł.

Genialny, niegenialny?! Ano tak się składa, że nie wszyscy są tacy biegli w zawiłościach forumowych, jak drodzy administratorzy. Przynajmniej moja skromna osoba dowiaduje się i dowiedziała większości metodą prób i błędów. To co dla Was jest proste, niestety nie jest takim oczywistym dla innych. TAK WIĘC, JAK SIĘ CHCE, ZAWSZE MOŻNA INSTRUOWAĆ, ALE ZAZNACZAM JAK SIĘ CHCE!!! Apropos wątków to sprawa jest jasna, tyle że ciężko Wam się z rzeczywistością pogodzić, bo nie najlepiej to wygląda i wyglądało, a tak apropos, to ja nie do wszystkich wątków zaglądam.

Napisał(a): Jacek

> Uwierz - zawsze.

Chcę wierzyć, a nóż widelec ... ;-)

Napisał(a): Phobos

> Dość! Temat został zamknięty! Jest pan sam sobie winien, że > został zablokowany. Dalsze ciągnięcie tematu jest poprostu > żałosne.

Nie będę niegrzeczny, ale zauważam kompleks ostatnich trzech liter z nicka.

PS Żałosne jest obudzenie się z ręką w nocniku i nie przewidywalność samego wszechprzewidywalnego.

Pozdrawiam gorąco i życzę KOMIS-owemu Forum Publicum aby się rozwijało, a nie zwijało!!!

--- Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, nie udźwigniesz

wysłane przez (użytkownik usunięty)

marpa napisał(a):

> Genialny, niegenialny?! Ano tak się składa, że nie wszyscy są > tacy biegli w zawiłościach forumowych, jak drodzy

To po co piszesz jak jest to zbyt zawiłe dla Ciebie ?

> administratorzy. Przynajmniej moja skromna osoba dowiaduje się i > dowiedziała większości metodą prób i błędów.

Co Ty nie powiesz. A nie widziałeś na forum wcześniej upomnien adminów i czego się tyczą?

> To co dla Was jest proste, niestety nie jest takim oczywistym dla > innych.

Jest oczywiste, że tylko idiota pisze w kółko to samo!

> TAK WIĘC, JAK SIĘ CHCE, ZAWSZE MOŻNA INSTRUOWAĆ, ALE ZAZNACZAM > JAK SIĘ CHCE!!!

Nie drzyj się to raz a dwa to trzeba chcieć się wyedukowac a nie narzekać.

> Apropos wątków to sprawa jest jasna, tyle że > ciężko Wam się z rzeczywistością pogodzić, bo nie najlepiej to > wygląda i wyglądało, a tak apropos, to ja nie do wszystkich > wątków zaglądam.

Wyglądało normalnie. Było wątkow kilka i każdy tyczył się innego malowania, potem się rozwinęły a Ty musiałeś w kazdym pokazać swoja wersję.

> Nie będę niegrzeczny, ale zauważam kompleks ostatnich trzech > liter z nicka.

Hmmm tak na moją znajomość imperialistycznego (kiepską z resztą) języka to to przez dwa s się pisze. Reszty nie skomentuję bo nie do mnie pijesz.

--- Volvo ponad reszte busów :)

wysłane przez Administracja 0

Szanowny Panie marpa. Za wielokrotne lekceważenie ostrzeżeń oraz cięgłe wracanie do sprawy już zamkniętej, decyzją kolegium administratorów nakładam na pana blokadę na czas 3 dni.

Zawiłości obsługi forum nigdy nie sprawiały nikomu takich trudności jak Panu. Tym razem jednak, nie został Pan zablokowany za brak orientacji wśród tych zawiłości, lecz za żenujące ciągł wracanie do sprawy. Pozostaje nam mieć nadzieję, że tym razem zachowa się Pan z odrobiną godności.

wysłane przez (użytkownik usunięty)

AMEN ;-)(

wysłane przez MQ ?

Specjalnie dla stirlitza:

20. Zabrania się prowadzenia dyskusji na temat religii, polityki, komunizmu, hitleryzmu, brytyjskich dziewczyn, brytyjskiego piwa itp. itd. Jest to forum poświęcone wyłącznie tematom związanym z komunikacją miejską.

--- MAN Lion's City - Bus of the Year 2005

wysłane przez konjo 4

mkubien napisał(a):

> Jest to forum poświęcone > wyłącznie tematom związanym z komunikacją miejską.

Uściślij, że szczecińską KM bo jeszcze niektórzy opatrznie zrozumią i pomyślą , że właśnie zalegalizowałeś komentowanie działu "Z kraju" ;)

--- The surgeon general says it´s hazardous to breathe.

So never mind the darkness.

wysłane przez konjo 4

Jeżeli ktoś ma ochotę zadbać o poprawność swojej wypowiedzi, a nie dysponuje Wordem czy innym tego typu programem to proponuje skorzystać ze strony: http://www.korektor.net/slownik.html Pod tym adresem znajduje się darmowy słownik działający na zasadzie kopiuj-wklej. Dodatkowo ci z Was którzy korzystają z Firefoxa lub Mozilla mogą skorzystać z wtyczek udostępnionych pod adresem http://www.pwn.pl/firefox_search.php Okienko wyszukiwania w przeglądarce może zostać zintegrowane ze słownikiem ortograficznym, języka polskiego i wyrazów obcych wydawnictwa PWN.

Dziękuje za cierpliwość i zachęcam do popracowania nad czytelnością i poprawnością wypowiedzi.

--- The surgeon general says it´s hazardous to breathe.

So never mind the darkness.