Forum

Przegubowa część, nieco rozlazłej parady bez...

zdjęcie
Przegubowa część nieco rozlazłej parady bez zatrzymania przejeżdża przez Trzeszczyn
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na tym zdjęciu świetnie widać malowanie FG autobusów, co marka to inaczej pomalowany przód...
pawelp19 napisał(a):

> Na tym zdjęciu świetnie widać malowanie FG autobusów, co > marka to inaczej pomalowany przód...

Jak to inaczej, przecież zarówno MAN, jak i Volvo i Solaris mają zielone zderzaki, niebieską obudowę wyświetlacza, z wyjątkiem Solarisa, w którym inaczej się nie dało i ma za to niebieski panel ze światłami oraz resztę białą. W malowaniu FG chodzi o zachowanie takich samych barw odrębnych elementów autobusu czy tramwaju, jak np. zderzak, a nie o jeden schemat do wszystkich marek i typów pojazdów km. Dla każdego modelu pojazdu był i jest ustalany przez UM z przewoźnikami, każdorazowo podobny jednak różniący się wzór malowania FG.

-- lukas -> jasiek
Jasiek napisał(a):

> mają zielone zderzaki, niebieską obudowę wyświetlacza, z > wyjątkiem Solarisa, w którym inaczej się nie dało

Tak właściwie to skąd się wzięło przekonanie, że się nie da pomalować owej obudowy wyświetlacza, skoro się da? Przykłady: Hanower: http://www.phototrans.eu/14,141266,0,Solaris_Urbino_12_7901.html Brema: http://www.phototrans.eu/14,235127,0,Solaris_Urbino_12_4161.html Drezno: http://www.phototrans.eu/14,247366,0,Solaris_Urbino_12_457_001.html Berlin...: http://www.phototrans.eu/14,345812,0,Solaris_Urbino_18_4398.html i inne...
hubertdz napisał(a):

> Tak właściwie to skąd się wzięło przekonanie, że się nie > da pomalować owej obudowy wyświetlacza, skoro się da?

Skąd? Ano stąd, że jest to robione przez Solarisa (choć nie tylko - patrz kolorowy pas nadokienny w MAN'ach Lion's City) na wyraźne zamówienie - a u nas zamawia się standard...
LLUZNIAK napisał(a):

> > Skąd? Ano stąd, że jest to robione przez Solarisa (choć nie > tylko - patrz kolorowy pas nadokienny w MAN'ach Lion's City) na > wyraźne zamówienie - a u nas zamawia się standard...

Czyli reasumując, znowu ktoś poszedł na łatwiznę i zabrakło skutecznej reakcji interwencyjnej. :-/
Robert napisał(a):

> Czyli reasumując, znowu ktoś poszedł na łatwiznę i zabrakło > skutecznej reakcji interwencyjnej. :-/

Oj już nie przesadzajcie. Floating garden to malowanie dość specyficzne, którego nie da się tak samo dopasować na każdy pojazd. Przy opracowaniu schematu malowania dla Solarisów zapewne rozważano też estetykę, to co będzie najlepiej wyglądać. Wydaje mi się, że obecna wersja jest dobra i przesunięcie niebieskiego pasa w przypadku Solniczek w dół akurat wyszło na dobre. Bardziej chodzi chyba jednak o proporcje kolorów itd. a nie o sztywne trzymanie się szablonu. Każdy pojazd wymaga opracowania odrębnego schematu. Nie widzę powodu do alarmu - wszystkie Solarisy są malowane jednakowo w estetyczny sposób. Ja nie wyobrażam sobie jak pomalować każdy autobus w idealnie ten sam układ - a np. nowe 30 metrowe tramwaje mam nadzieje, że nie będą miały rozciągniętego całego schematu na cały pojazd, bo będzie to wyglądać ochydnie i myślę, że w ich przypadku również konieczne będzie odstępstwo żeby to miało ręce i nogi.

Czarna obudowa wyświetlaczy według mnie wygląda również estetyczniej i bardziej nowocześnie, choć o gustach się nie dyskutuję.

-- Może kiedyś przyjdą lepsze czasy...
leks napisał(a):

> CIACH

Dokładnie - FG to jest tylko ogólna koncepcja, która wymaga dopasowania do każdego pojazdu... A jako że jest bardzo elastyczna ze względu na swoją formę to nie jest problemem jej dopasowanie. Z resztą osobiście uważam, że i tak zbyt sztywno trzyma się schematów, bo pewne pojazdy (szczególnie jeśli chodzi o tył) możnaby pomalować estetyczniej (ale to moje zdanie, a o gustach się nie dyskutuje), przy tylko niewielkich odstępstwach od tego co większość z was uważa za schemat wzorcowy i od tego co widać na pojazdach.

> Czarna obudowa wyświetlaczy według mnie wygląda również > estetyczniej i bardziej nowocześnie, choć o gustach się nie > dyskutuję.

Dokładnie, czarne elementy wklejane przy wyświetlaczu i wyrównywanie linii okien ma za zadanie dodanie nowoczesności bryle pojazdu i osobiście uważam że elementy te są jak najbardziej wskazane... Osobiście pomalowałbym okolice świetlika na czarno we wszystkich wozach (mam na myśli autobusy), które nie mają tego fabrycznie przy okazji przemalowywania - podobnie jak wyrównałbym linię okien czarnym lakierem...
LLUZNIAK napisał(a):

> > Dokładnie - FG to jest tylko ogólna koncepcja, która wymaga > dopasowania do każdego pojazdu... A jako że jest bardzo elastyczna ze > względu na swoją formę to nie jest problemem jej dopasowanie. Z > resztą osobiście uważam, że i tak zbyt sztywno trzyma się > schematów, [...]

Hmm. Albo mamy jakiś schemat malowania i się go trzymamy, albo nie.

> Dokładnie, czarne elementy wklejane przy wyświetlaczu i wyrównywanie > linii okien ma za zadanie dodanie nowoczesności bryle pojazdu i > osobiście uważam że elementy te są jak najbardziej wskazane...

Ale to, czy okolica wyświetlacza ma być czarna, czy niebieska, i czy można na niebiesko pomalować okolicę reflektorów, czy nie, powinno być właśnie określone w schemacie malowania. Pas reflektorów pomalowany na niebiesko zapewne ładnie by wyglądał np. na przegubowych volvo, a jednak go tam nie ma. Jeśli wszystkie nowe autobusy będą miały na przodzie kolor niebieski na dole, a czarny u góry (bo przecież "są nowoczesnymi autobusami"), to powiedzmy sobie wprost, że zmieniamy schemat malowania, a nie twórzmy kolejnej fikcji.
Czy ktoś wie dlaczego Solaris U12 miał na wyświetlaczu jako jedyny 125 a nie 130? Mi i matteo padła bateria w aparacie i nie mieliśmy jak tego uwiecznić.

"Jeżeli Twój tramwaj nie przyjeżdża upewnij się, że nie uciekł Ci przystanek"

wysłane przez mike_1994

zack1989 napisał(a):

> Czy ktoś wie dlaczego Solaris U12 miał na wyświetlaczu > jako jedyny 125 a nie 130? Mi i matteo padła bateria w > aparacie i nie mieliśmy jak tego uwiecznić.

Podczas parady miał napis taki jak #1255, jedynie przy wyjeździe z SPPK miał już 125 :)
zack1989 napisał(a):

> Czy ktoś wie dlaczego Solaris U12 miał na wyświetlaczu > jako jedyny 125 a nie 130? Mi i matteo padła bateria w > aparacie i nie mieliśmy jak tego uwiecznić.

Miał ustawione 125 ,ponieważ nie dało się ustawić 130. Po prostu system nie posiadał takowego,miał tylko 125. Wiem o tym bo sam próbowałem ustawić to i nie dało rady. Nie było czasu na ręczne wpisywanie do komputera.

wysłane przez mike_1994

andrew123 napisał(a):

> Miał ustawione 125 ,ponieważ nie dało się ustawić 130. Po > prostu system nie posiadał takowego,miał tylko 125. Wiem o > tym bo sam próbowałem ustawić to i nie dało rady. Nie było > czasu na ręczne wpisywanie do komputera.

Trzeba było szukać pod 0 albo napisy specjalne, bo w przypadku 125-lecia "125" było zaprogramowane jako numer linii, natomiast przy 130-leciu były tylko dwie linijki napisu bez żadnego numeru linii. ;) Podglądowe zdjęcie napisu na wyświetlaczu Solarisa U12: http://img15.imageshack.us/i/1900trzeszczyn.jpg/
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
> Trzeba było szukać pod 0 albo napisy specjalne, bo w przypadku > 125-lecia "125" było zaprogramowane jako numer linii, > natomiast przy 130-leciu były tylko dwie linijki napisu bez > żadnego numeru linii. ;)

125-lecie było w specjalnych lecz 130-lecie już nie.;/ Tylko ,że kolega który prowadził SU12 też nie mógł tego znaleźć.;)