Encyklopedia

Solaris Tramino

dodane przez Mario; zmodyfikowane przez man

20.09.2020
dodano informacje do roku 2020 man
30.03.2009
Sprecyzowano opis hasła Mario

Solaris Tramino - projekt niskopodłogowego, przegubowego tramwaju o budowie modułowej. Planowane są wersje trzy- (18,8 m) i pięcioczłonowe (31,7 m) ze stu- lub siedemdziesięcioprocentowym udziałem niskiej podłogi. Możliwe będzie również skonstruowanie tramwaju jeszcze dłuższego.

Tramino w wersji pięcioczłonowej będzie osadzony na trzech wózkach, z których dwa będą napędowe, a jeden toczny. Osprężynowanie I stopnia realizowane ma być poprzez stożkowe gumowo-metalowe elementy sprężyste. Natomiast osprężynowanie II stopnia zapewnią dwie pary stalowych sprężyn śrubowych na każdej stronie wózka. Wszystkie wózki będą posiadały sztywne, zespolone z kołami osie, a w kołach gumową przekładkę, tłumiącą hałas. Wózki napędowe na każdej osi będą miały jedną tarczę hamulcową z zaciskiem sprężynowym (biernym, spełniającym rolę hamulca roboczego i hamulca postojowego). Na każdej osi wózka tocznego będą zamocowane dwie tarcze hamulcowe. Każdy wózek wyposażony będzie w dwa magnetyczne hamulce szynowe. Przy wózkach napędowych znajdzie się również piasecznica. Tramwaje mają posiadać 4 silniki asynchroniczne (czyli prądu przemiennego) o mocy 105 kW każdy. Wszystkie urządzenia elektryczne takie jak; system trakcyjny, systemy drzwiowe, urządzenia klimatyzacji, elementy do obsługi oraz oświetlenia, połączone mają być poprzez system CAN umożliwiający sprawny nadzór i diagnozę pracy urządzeń. Człony drugi i czwarty wyposażone mają być w dwie pary drzwi, natomiast w pierwszym i piątym członie umieszczono pojedyncze drzwi. Człon drugi w drzwiach będzie posiadał rampę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Wszystkie drzwi mają być odskokowo-przesuwne i otwierane przez pasażera za pomocą przycisków w drzwiach. Szyby oraz panele zewnętrzne będą przyklejone do struktury pojazdu. Projektanci położyli szczególny nacisk na uzyskanie skutecznego nawiewu powietrza i klimatyzację przestrzeni pasażerskich. Komfort ten zapewnią 2 agregaty klimatyzacyjne o odpowiednio dobranych parametrach oraz 16 wentylatorów wywiewnych służących do odprowadzania zużytego powietrza na zewnątrz. Sterowanie wagonem odbywać się będzie za pomocą ręcznego zadajnika jazdy. Dachy wszystkich pięciu członów zostaną zbudowane z aluminiowych, warstwowych płyt. Na dachu trzeciego członu znajdzie się pantograf firmy Stemmann typu FB-700 oraz "wyłącznik szybki".

Prototyp tramwaju produkowany przez firmę Solaris był promowany na targach TRAKO w Gdańsku jesienią 2009 roku.

Prototyp wagonu powstał w lipcu 2009 roku, natomiast produkcja seryjna rozpoczęła się w 2011 roku. Tramwaje są eksploatowane w Niemczech (Jena, Lipsk) i Polsce (Olsztyn i Poznań). Wyprodukowano ponad 100 pojazdów.

1 kwietnia 2017 rozpoczęła działalność spółka Solaris Tram będąca wspólnym przedsięwzięciem Solarisa i Stadlera.

W listopadzie 2018 roku Stadler wykupił od Solarisa wszystkie udziały w spółce Solaris Tram (w związku z przejęciem firmy Solaris przez hiszpański koncern CAF, który jest konkurentem Stadlera na rynku pojazdów szynowych).

W 2019 roku poinformowano natomiast, że produkcja Tramino zostanie częściowo przeniesiona do fabryki Stadler Polska w Siedlcach.

na podstawie danych Solaris-a
opracował: Mariusz Belko
współpraca: Hubert Dziak

aktualizacja: man

Producent:
Solaris
Model:
Tramino
Liczba członów:
5
Liczba i układ drzwi:
6 (1-2-2-2-2-1)
Długość:
31,7 m
Szerokość:
2,35 m
Wysokość:
3,57 m
Liczba osi:
6
Masa własna:
40 300 kg
Wysokość podłogi:
350 mm
Liczba i moc silników:
4 x 105 kW
Liczba miejsc siedzących:
61+8
Liczba miejsc ogółem:
207
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.