Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Rysują szyby

Andrzej Kraśnicki jr, Głos Szczeciński,

dodane przez Phobos

Tramwajarze są załamani. W Szczecinie trudno już znaleźć wagon, który nie miałby porysowanych przez wandali szyb.
Tramwajowe okna są poryte ostrymi narzędziami. Cięcia układają się w jakieś jakieś esy-floresy, linie, koła. W niektórych wagonach zniszczone są w ten sposób wszystkie szyby.

- Trudno też znaleźć tramwaj, który nie miałby takich uszkodzeń - przyznaje Kazimierz Bogacki, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego ds. eksploatacji.

Plaga dotarła do Szczecina z Zachodniej Europy kilka lat temu.

- Kiedy kupiliśmy w Niemczech używane wagony zwane "helmutami” część z nich miała już w ten sposób uszkodzone szyby. Nasi rodzimi wandale uznali, że to niezły pomysł i się zaczęło - mówi Kazimierz Bogacki.

Szyby rysowane są przy pomocy ostrych narzędzi. Pracownicy MZK mówią, że wystarczy do tego zwykłe wiertło. Szkody są nieodwracalne.

- Pozostaje jedynie wymiana okna, ale jaki ma to sens, jeśli na drugi dzień znów będzie zniszczone - stwierdza Kazimierz Bogacki.

MZK szyb więc nie wymienia. Nowe pojawiają się tylko wtedy, gdy ktoś okno wybije.

Wandale śmiało niszczą wagony, bo szansę na złapanie któregoś z nich są nikłe. Do tej pory udało się to tylko w jednym przypadku.

Jadący tramwajem policjant w cywilu zauważył chłopaka rysującego szybę. Zatrzymał go i wylegitymował. Wandal musiał pokryć koszty wymiany szyby - około 500 złotych. Zwykli pasażerowie do interwencji nie są skorzy.

Dyrekcja MZK przyznaje, że nie wie już co zrobić. Rady próbowano zasięgnąć nawet u niemieckich tramwajarzy, skąd plaga przyszła. Ci tylko bezradnie rozłożyli ręce.

źródło: Głos Szczeciński

brak komentarzy